دیدار سفیر ایران در اردن با رئیس سازمان انرژی اتمی این کشور | اتاق خبر
کد خبر: 111714
تاریخ انتشار: 16 خرداد 1394 - 12:07
اتاق نیوز - مجتبی فردوسی‌پور، سفیر کشورمان در اردن ، در راستای تقویت همکاری‌های دو کشور ایران و اردن با خالد طوقان رئیس سازمان انرژی اتمی این کشور دیدار و گفت‌وگو ک
اتاق نیوز - مجتبی فردوسی‌پور، سفیر کشورمان در اردن ، در راستای تقویت همکاری‌های دو کشور ایران و اردن با خالد طوقان رئیس سازمان انرژی اتمی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار طرفین ضمن بحث و تبادل نظر پیرامون مواضع دو کشور در ارتباط با تحولات منطقه‌ای بر ضرورت گسترش همکاری‌های دو کشور در تمامی ابعاد به ویژه دانش هسته‌ای و در قالب سزامی تأکید کردند. بر اساس این گزارش،‌ خالد طوقان با توجه به تخصص در این رشته و سابقه چند دوره وزارت در سال جاری میلادی قرارداد ساخت نیروگاه اتمی 1000 مگاواتی را با شرکت روس اتم به امضا رسانده است. اردن با داشتن ذخایر اورانیوم امیدوار است علاوه بر تأمین انرژی نیروگاه هسته‌ای خود بتواند در صنعت تجاری‌سازی و فروش اورانیوم توفیقاتی را به دست آورد. یادآور می شود قرارداد همکاری هسته‌ای میان اردن و شرکت روس اتم به میزان 10 میلیارد دلار برای ساخت نخستین نیروگاه هسته‌ای اردن منعقد شده است. رئیس سازمان انرژی اتمی اردن معتقد است که این قرارداد همکاری هسته‌ای با روسیه گام بلندی برای کاهش وابستگی اردن به صادرات نفت و گاز با هزینه بالا برای تولید انرژی مورد نیاز این کشور است. پیش بینی شده است که ساخت نخستین راکتور هسته‌ای این نیروگاه تا سال 2022 به پایان برسد و پس از آغاز بهره برداری این نیروگاه هسته‌ای، شرکت روس اتم به مدت 10 سال سوخت هسته‌ای مورد نیاز دو راکتور 1000 مگاواتی را تامین خواهد کرد و پسماندهای هسته‌ای نیز به روسیه بازگردانده خواهد شد. همچنین طرح سزامی (مرکز تابش سیکلوترون برای تحقیقات و علوم کاربردی در خاورمیانه) مربوط به بهره‌برداری از یک دستگاه سیکلوترون در منطقه بوده که قرار است با همکاری کشورهای منطقه در اردن راه‌اندازی شود. سیکلوترون، دستگاهی است که دارای کاربردهای مختلفی در تحقیقات علوم بنیادی، فناوری نانو، زیست‌فناوری، باستان‌شناسی، علم ساختارشناسی، مهندسی مواد، محیط زیست، تهیه داروهای نوین و پزشکی است. هر یک از کشورهای عضو طرح سزامی، دو نماینده و دو مشاور در شورای بین‌المللی سزامی دارند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید