معاون وزیر امور خارجه آمریکا: تسلیم ایران با فشار بیشتر، توهم است | اتاق خبر
کد خبر: 112526
تاریخ انتشار: 19 خرداد 1394 - 10:29
اتاق نیوز - معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت: این یک توهم است که فکر کنیم با افزایش فشارها بر ایران این کشور تسلیم خواهد شد....
اتاق نیوز - معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت: این یک توهم است که فکر کنیم با افزایش فشارها بر ایران این کشور تسلیم خواهد شد.
آنتونی بلینکن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در نشست سالانه کمیته‌ یهودیان آمریکا، (AJC) با دفاع از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 ، این مذاکرات را بهترین راه برای جلوگیری از آن‌چه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خواند، عنوان کرد. این معاون وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: همان‌گونه که جان کری در ماه آوریل در لوزان اعلام کرد توافقی که ما اکنون روی آن کار می‌کنیم تمام راههای ایران برای به دست آوردن مواد شکاف پذیر کافی برای تولید سلاح شامل مسیرهای اورانیوم در نطنز و فردو، مسیر پلوتونیوم در راکتور آب سنگین اراک و هرگونه فعالیت محرمانه‌ای را مسدود می‌کند. بلینکن همچنین بیان کرد:‌ برای مسدود کردن تمام این مسیرها هر توافق جامعی باید شامل محدودیت بر برنامه هسته‌ای ایران و اقدامات شفاف سازی و نظارتهای سرزده بیشتر باشد که توانایی جامعه بین‌الملل برای تشخیص هر تلاشی از سوی ایران برای گریز را چه به صورت محرمانه و چه آشکارا افزایش دهد. وی در این نشست که حضار آن را یهودیان تشکیل می‌دادند، تاکید کرد: هم‌زمان که ما بر سر میز مذاکره با ایران می‌نشینیم باید بگویم که آمریکا و اسراییل یک موضع مشترک مبنی بر این که ایران تحت هیچ شرایطی نباید اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را داشته باشد دارند. زمانی که صحبت از این هدف استراتژیک اصلی به میان می‌آید آمریکا و اسراییل با هم اتفاق نظر دارند. معاون وزیر امور خارجه آمریکا اظهار کرد‌: ما همچنان بر این باوریم که بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای توافقی است که از طریق مذاکره به دست می‌آید و قابل راستی آزمایی است که می‌تواند تمام نگرانی‌های مشروع جامعه بین‌الملل را رفع کند و به طور عملی به ایران اجازه ندهد تا به مواد شکاف پذیر برای یک سلاح دست پیدا کند. وی در ادامه به ضرب‌الاجل 30 ژوئن برای حصول یک توافق جامع اشاره کرد و گفت که این تاریخ به سرعت در حال نزدیک شدن است و ما هنوز به این توافق دست نیافته‌ایم. این احتمال هنوز وجود دارد که این توافق حاصل نشود. اگر ما به خواسته‌هایمان در خصوص چند مساله کلیدی دست نیابیم به توافق نمی‌رسیم.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید