افت صادرات سوخت و برق به عراق | اتاق خبر
کد خبر: 113710
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1394 - 13:33
اتاق نیوز - دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به فرصت‌ها و تهدید‌های تجارت با عراق گفت: در ستال گذشته صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق حدود سه درصد رشد
اتاق نیوز - دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به فرصت‌ها و تهدید‌های تجارت با عراق گفت: در ستال گذشته صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق حدود سه درصد رشد داشت اما در زمینه سوخت 96 درصد و در حوزه برق نیز 34 درصد افت صادرات داشتیم که همه اینها در شرایطی است که نیاز به بازارعراق به شدت احساس می‌شود.
سنجابی امروز - یکشنبه - در همایش کاربردی تجارت با کشورهای عراق، آذربایجان و ترکمنستان اظهار کرد: باید دلایل افت صادرات بررسی شود و راهکارهای برطرف‌کردن موانع به دست آید. همچنین در حوزه ترانزیت حدود دو درصد رشد داشتیم و این در شرایطی است که یکی از بنادر تجاری عراق دست داعش است و در حوزه ترانزیت نتوانستیم رشد قابل توجهی داشته باشیم. وی تاکید کرد: باید تجارت عراق را از پیله‌وری به سمت عرف بین‌المللی تغییر دهیم و توامان به بازار کالاهای خدمات فنی - مهندسی، مشاوره‌ای و دیگر نیازها توجه کنیم. سنجابی با بیان این‌که میل و رغبتی برای فعالیت در حوزه جنوب و مرکز عراق شکل گرفته است، اظهار کرد: نیازی که در داخل عراق به مایحتاج ضروری وجود دارد موجب می‌شود نگاه جدی‌تری به سهل‌الوصول‌ترین بازار، یعنی ایران وجود داشته باشد و ارتباط تجار ایرانی و عراقی کم‌کم در حال گسترش است و واقعیت این است که اگر عراق را خارج از شرایط امنیتی آن در نظر بگیریم باید گفت که تمام مطالعات اقتصادی از پروژه عراق به عنوان پروژه بزرگ قرن اخیر یاد کردند. دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان این‌که بازار عراق ظرفیت جذب سرمایه‌های زیادی را دارد، گفت: آن‌طور که باید و شاید به این بازار توجه نمی‌شود و شکل‌گیری بازار‌های معطوف به پیله وری به جای تجارت حرفه‌ای از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه شود و همه باید دست به دست هم دهیم و تجارت با عراق را از پیله‌وری به سمت عرف بین المللی ببریم. دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان این‌که برای تقویت روابط تجاری حمایت‌های لازم صورت بگیرد، گفت: در این زمینه بحث تقویت صندوق ضمانت‌نامه‌های صادراتی به گونه‌ای حل شده و با توجه به محدودیت‌های بودجه‌ای دولت، امسال سعی می‌کنیم به این سمت حرکت کنیم که در بازار عراق حضور مستقیم و بیشتر داشته باشیم. البته انتظار حمایت و پوشش ریسک را از دولت داریم. سنجابی در عین حال تاکید کرد: اگر می‌خواهیم با عراق وارد تجارت شویم باید به این بازار نگاهی پایدار داشته باشیم و سعی کنیم در تجارت‌مان نیز شریک پیدا کنیم.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید