پیشنهاد جدید انجمن فولاد به وزارت صنعت درباره تعرفه واردات انواع ورق | اتاق خبر
کد خبر: 120239
تاریخ انتشار: 17 تیر 1394 - 06:32
اتاق نیوز - دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور از پیشنهاد جدید این انجمن درباره تعرفه‌های واردات ورق فولادی به وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد....
اتاق نیوز - دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور از پیشنهاد جدید این انجمن درباره تعرفه‌های واردات ورق فولادی به وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان، رسول خلیفه سلطانی اظهار کرد: در سال 1393 انجمن تولیدکنندگان فولاد پیشنهاد خود را مبنی بر پلکانی شدن تعرفه‌های واردات فولاد به وزارت صنعت ارائه کرد، اما متأسفانه این پیشنهادات به صورت کامل اجرایی نشد.

وی ادامه داد: براساس جمع‌بندی که از سوی انجمن صورت گرفته، پیشنهاد جدیدی در خصوص تعرفه‌های واردات ورق‌های فولادی مطرح شده که به وزارت صنعت نیز ارائه می‌شود، براساس این پیشنهاد تعرفه واردات برای اسلب 20 درصد، ورق گرم 25 درصد، ورق سرد 30 درصد، ورق پوشش‎دار 35 درصد و ورق رنگی 40 درصد تعیین شده است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه در پیشنهاد انجمن تولیدکنندگان فولاد علاوه بر موارد فوق بخشی به نام بندهای سایر نیز مورد توجه قرار گرفته است، اضافه کرد: در بند سایر فضایی ایجاد می‌شود برای برخی استثناهای نابجا و فضایی برای دور زدن تعرفه که به وزارتخانه پیشنهاد کردیم در این بند نیز اعداد تعرفه مانند اعداد اصلی باشند.

وی تصریح کرد: پدیده دیگری به نام ورق‌های آلیاژی نیز وجود دارد که چون کشورهای مبدا جایزه صادراتی روی ورق‌های آلیاژی می‌دهند از این طرف در ایران هم می‌توانند این محصول را از ردیف تعرفه‌های عادی خارج کنند و با نظام تعرفه 7225 به عنوان ورق آلیاژی و با تعرفه پایین وارد کشور کنند که این موضوع نیز باید اصلاح شود.

خلیفه سلطانی در ادامه با بیان اینکه انجمن تولیدکنندگان فولاد پیشتر درخواست کرده بود تا ایجاد تناسب قیمتی در زنجیره تولید فولاد از گندله، آهن اسفنجی و شمش و اسلب تا محصول نهایی تحت نظارت وزارتخانه درآید، افزود: بر این اساس پس از کارشناسی‌هایی که انجام دادیم نسبت آهن اسفنجی به عنوان ماده مورد مصرف فولادسازان 42.5 درصد شد که وزارتخانه نیز مجددا این عدد را بررسی کرد اما هنوز عدد نهایی را اعلام نکرده اما به نظر می‌رسد به عدد ما بسیار نزدیک باشد.

وی با بیان اینکه از وزارتخانه تقاضا داریم تا هرچه زودتر نسبت به تعیین تکلیف و اعلام این نسبت اقدام کند گفت: فولادسازان در شرایط بحرانی به سر می‌برند و شارژ فلزی آنها یا قراضه و یا آهن اسفنجی است که باید با قیمت مناسبی تامین شود که الان آهن اسفنجی از سوی فولادسازان 25 تا 30 درصد بالاتر از قیمتی که باید تامین شود، خریداری می‌شود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به اینکه تعدادی از واحدهای فولادی نوردی به زیان‌دهی رسیده‌اند، افزود: از سوی دیگر عمر برخی از این واحدها زیر 10 سال است و در حال پرداخت اقساط بانکی هستند، به همین دلیل باید از سیستم بانکی تقاضا کنیم که بانک‌ها به مدت 5 تا 10 سال اقساط وام‌های خود را فریز کرده و اقساطی دریافت نکنند تا واحدهای فولادی بتوانند به بقای خود ادامه دهند.

خلیفه سلطانی با بیان اینکه در تلاشیم تا صنعت فولاد و واحدهای فولادسازی را از فروپاشی و احتمال ورشکستگی نجات دهیم، اظهار کرد: باید نظام تعرفه‌ای منسجمی در حوزه فولاد در کشور پیاده‌سازی شود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد اظهار کرد: آخرین مکاتبه با وزارت صنعت، معدن و تجارت مربوط به اواسط اردیبهشت ماه سال جاری بود و به زودی مکاتبه جدیدی با این وزارتخانه در ارتباط با تعرفه‌ها انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر کشورهای متعددی روی واردات فولاد خود به ویژه فولادهای چینی تعرفه‌گذاری کرده اند که نام برخی از آنها به شرح زیر است: ترکیه 30 تا 40 درصد، اتحادیه عرب 30 درصد، ویتنام 27 درصد، مصر 16 درصد، هند 20 درصد و آمریکا 110 درصد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید