محمد مهدی برومندی در گفتگو با اتاق نیوز تاکید کرد: حاکمیت رانت در رونق خام فروشی | اتاق خبر
کد خبر: 121784
تاریخ انتشار: 22 تیر 1394 - 15:58
اتاق نیوز: عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مسئولان و دولتمردان کشور علاقه ای به بازاریابی بین المللی محصولات غیر نفتی و غیر معدنی نداشته و به دلیل سود هنگفت
اتاق نیوز: عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مسئولان و دولتمردان کشور علاقه ای به بازاریابی بین المللی محصولات غیر نفتی و غیر معدنی نداشته و به دلیل سود هنگفت در فروش محصولات خام و رانت های بسیاری که وجود دارد؛ عرصه بر تولید محصولات غیر نفتی تنگ شده است.
محمد مهدی برومندی نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد با اشاره به نبود سیاست های حمایتی در جهت توسعه تولید محصولات غیر نفتی و غیر معدنی به اتاق نیوز اعلام کرد: متاسفانه در فروش و صادرات این محصولات، سودهای هنگفتی وجود دارد که تنها از رانت نشات می گیرد به طوری که توجه دولت و سیاست گذاران را از بخش هایی همچون کشاورزی و صنعت دور کرده است. وی ادامه داد: تاثیر این نگرش و سیاست ها بر بخش کشاورزی بسیار منفی بوده و به سختی می توان قوانین و اسناد بالا دستی را که در چشم انداز ترسیم شده است را اجرایی کرد. برومندی با تاکید بر حمایت از بخش و صنایع کشاورزی افزود: اینگونه حمایت ها می تواند سطح امنیت غذایی کشور را ارتقاء داده به طوری که بتوان مازاد تولید را صادر کرد. این عضو کمیسیون کشاورزی رویکرد قوانین را در حمایت از بخش کشاورزی، سنتی دانست و گفت: سیاست های حمایتی از بخش کشاورزی همچنان بر پایه رویکردی سنتی بوده و از کشاورزی تجاری فاصله بسیار دارد. وی با اشاره به شاخص توسعه یافتگی کشاورزی اعلام کرد: نرخ این شاخص که از مرحله کاشت تا برداشت آغاز می شود در کشورهای پیشرفته معادل 9 اسب بخار در هر هکتار بوده اما این شاخص در ایران تنها در عدد 1 باقی مانده است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید