بازار ارز به مسیر تعادلی خود بازمی گردد | اتاق خبر
کد خبر: 123040
تاریخ انتشار: 25 تیر 1394 - 14:02
اتاق نیوز: مدیر اداره صادرات بانک مرکزی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه نوسانات دو روز اخیر بازار ارز سبب شده شایعاتی درباره تغییر رفتار بانک مرکزی در این بازار شکل بگ
اتاق نیوز: مدیر اداره صادرات بانک مرکزی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه نوسانات دو روز اخیر بازار ارز سبب شده شایعاتی درباره تغییر رفتار بانک مرکزی در این بازار شکل بگیرد، دلیل این شایعات تا چه حد صحیح است؟ افزود: در حالی که موفقیت در مذاکرات هسته ای دستاورد بزرگی محسوب می شود، مع الوصف برای آنکه آثار واقعی این توافق بر متغیرهای اقتصادی و بازارهای عمده قابل مشاهده باشد، نیاز به زمان است.
به گزارش اتاق نیوز و به نقل از بانک مرکزی، صمد کریمی با بیان آنکه بازار ارز به مسیر تعادلی خود بازمی گردد، ادامه داد: در حقیقت، این توافق بر متغیرهای بنیادین، الگوهای تولیدی و روابط تجاری که متغیرهای بلندمدت تعیین کننده نرخ ارز در اقتصاد هستند، آثاری دارد که به لحاظ ساختاری بودن این متغیر ها، طی ماه های آتی و به تدریج قابل ارزیابی و مشاهده خواهد بود. وی ادامه داد: در نتیجه تغییرات نرخ ارز و نوسانات آن طی دو روز اخیر عمدتاً ناشی از رفتارهای هیجانی برخی از فعالان اقتصادی است که در راستای اخبار انتشار یافته، انتظارات شکل گرفته از ماه های قبل و به امید کسب منفعت های سفته بازانه، مبادلات کوتاه مدتی را در بازار ارز شکل می دهند و موجب نوسانات نرخ ارز می شوند. کریمی در پاسخ به این پرسش که بر این اساس آیا شما انتظار دارید طی روزهای آتی از میزان نوسانات بازار ارز کاسته شود؟، تصریح کرد: قطعا همینطور خواهد بود. عمده تحولات دو روز اخیر در بازار ارز و حتی طلا، ناشی از تصورات و انتظارات خاص برخی از عاملان اقتصادی است که به دلیل عدم حمایت از سوی متغیر های بنیادین اقتصاد، در میان مدت پایدار نخواهد بود. این موج هیجانات خیلی سریع پایان می یابد و انتظار داریم ثبات و آرامش به سرعت به بازار ارز بازگردد. وی درباره رویکرد بانک مرکزی در این خصوص ، اظهار داشت: بانک مرکزی همچون همیشه، حامی مکانیزم طبیعی بازار ارز و اقتضائات اقتصاد کلان است و این نوسانات را نیز جزئی از رفتار طبیعی بازار برای تخلیه هیجانات ناشی از اخبار هسته ای می داند. همان گونه که گفته شد، زمینه برای تداوم فعالیت های سفته بازانه در این بازار فراهم نیست و با فروکش کردن این هیجانات، بازار ارز خیلی زود به مسیر پایدار و تعادلی خود بازخواهد گشت.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید