توافق هسته‌ای دلیل سفر کری به کشورهای حاشیه خلیج فارس | اتاق خبر
کد خبر: 124097
تاریخ انتشار: 30 تیر 1394 - 20:31
اتاق نیوز - وزیر امور خارجه آمریکا گفت که در سفرش به کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار است درباره جزییات توافق هسته‌ای که موجب امن‌تر شدن منطقه شده گفت‌وگو کند....
اتاق نیوز - وزیر امور خارجه آمریکا گفت که در سفرش به کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار است درباره جزییات توافق هسته‌ای که موجب امن‌تر شدن منطقه شده گفت‌وگو کند.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایسنا، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه العربیه که بخش‌هایی از آن روز سه‌شنبه منتشر شده، به سفر خود به کشورهای حاشیه خلیج فارس اشاره کرد و گفت که در این سفر درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 و تمام جزییات آن که در حقیقت موجب امن‌تر شدن این منطقه خواهد شد رایزنی می‌کند. کری ادامه داد: هم‌چنین با مقامات این کشورها درباره کارهایی که آمریکا قرار است با همکاری آن‌ها برای مقابله با تروریسم و فعالیت‌های تروریستی در منطقه انجام دهد گفت‌وگو خواهم کرد. او در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا ایران می‌تواند پس از حصول این توافق با سلاح‌های غیرهسته‌ای تهدیدی علیه متحدان عرب واشنگتن ایجاد کند؟ بیان کرد: همه می‌دانیم که سلاح‌های غیرهسته‌ای زیادی در این منطقه وجود دارد. اما من متقاعد شده‌ام و بر این باورم که ما می‌توانیم به مردم اطمینان دهیم این توافق قرار نیست هر چیزی را تغییر دهد. وزیر امور خارجه آمریکا با تکیه بر این ادعای بی‌اساس غرب و واشنگتن مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای تصریح کرد: ایران گفته است که این کار را نمی‌کند اما کلمات نیستند که اهمیت دارند. این (توافق) یک بیانیه نیست و شما بر اساس اعمال ایران ارزیابی خواهید کرد چون توافق بر اساس عمل بنا شده است. آن چه من می‌دانم این است که در این توافق بازرسی‌های ویژه و اقدامات اعتمادسازی وجود دارد که نه برای 15 یا 20 سال، بلکه برای همیشه ادامه خواهند داشت. وی در بخش دیگری از این مصاحبه به خواست آمریکا برای مقابله با تروریسم اشاره و تاکید کرد:‌ وقتی درباره اهمیت عقب راندن افراطی‌گری و مقابله با حمایت از تروریسم صحبت می‌کنیم، شوخی نمی‌کنیم و آمریکا هم‌چنان متعهد به حفظ امنیت متحدان خود در منطقه است. به گزارش العربیه، وزیر امور خارجه آمریکا قرار است اوایل ماه اوت به کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر و درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که 14 ژوییه در وین حاصل شد گفت‌وگو کند. کری در این گفت‌وگو با تکرار ادعاهای خود تاکید کرد که توافق با ایران قطعا مانع از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای می‌شود و موجب امن‌تر شدن منطقه خواهد شد. به گزارش ایسنا، غرب به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در حالی این ادعاها را مطرح می‌کند که ایران همواره تاکید می‌کند فعالیت‌های هسته‌ای‌اش ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد و سلاح هسته‌ای در دکترین دفاعی ایران هیچ جایگاهی ندارد.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید