می‌توانستیم از ظهور داعش جلوگیری کنیم | اتاق خبر
کد خبر: 124354
تاریخ انتشار: 31 تیر 1394 - 14:42
اتاق نیوز - رئیس ستاد ارتش آمریکا اذعان کرد، مشاهده نابودی دستاوردها به دست داعش که با کمک وی در عراق محقق شده بود، بسیار ناراحت‌کننده است و اگر آمریکا مشارکت بیشتری ...
اتاق نیوز - رئیس ستاد ارتش آمریکا اذعان کرد، مشاهده نابودی دستاوردها به دست داعش که با کمک وی در عراق محقق شده بود، بسیار ناراحت‌کننده است و اگر آمریکا مشارکت بیشتری می‌کرد شاید از آشوبی که در حال حاضر پدیدار شده، جلوگیری می‌شد.
اظهارات ژنرال ری اودیرنو، رئیس ستاد ارتش آمریکا در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه خبری فاکس‌ نیوز مطرح شد. وی که چند هفته به بازنشستگی‌اش پس از 39 سال خدمت باقی‌ مانده، بیش از هر ژنرال دیگر ارتش آمریکا در عراق بوده است و به طور گسترده به عنوان یکی از معمارهای اصلی حمله به عراق تلقی می‌شود. ژنرال اودیرنو در این مصاحبه به موضوعات مختلفی از دستیابی به متن توافق هسته‌ای با ایران گرفته تا کاهش شدید تعداد نیروهای ارتش آمریکا پرداخت، اما وی درباره پیشروی داعش در عراق و سوریه گفت: این مساله نباید اینگونه می‌بود. مشاهده این وضعیت بسیار ناراحت‌کننده و زهرآور است. من به کارهایی که در سال‌های 2007 و 2010 میلادی عراق انجام دادیم و آن را به مکانی واقعاً خوب تبدیل کردیم، برمی‌گردم. خشونت کمتر بود، اقتصاد روبه رشد بود و به نظر می‌آمد که سیاست‌ها در مسیر درستی قرار دارند. ژنرال اودیرنو افزود: با توجه به روند خروج نیروهای آمریکایی از عراق، سقوط بخش‌های وسیعی از این کشور اجتناب‌ناپذیر نبود. اگر کمی بیشتر در آنجا می‌ماندیم، فکر می‌کنم شاید می‌شد از گسترش داعش و تصرف بخش‌های عظیم عراق توسط این گروه تروریستی جلوگیری کرد. من همیشه باور داشتم که آمریکا نقش صادق‌ترین میانجی‌گر را میان تمامی گروه‌ها ایفا کرده و هنگامی که نیروهایمان را از عراق خارج کردیم، این نقش را از دست دادیم. اودیرنو در سال 2009 میلادی هنگامی که همچنان فرمانده ارشد آمریکا در عراق بود، پیشنهاد کرد 30 تا 35 هزار نیروی آمریکایی پس از پایان سال 2011 میلادی که قرار بود تمامی نیروهای آمریکایی از عراق خارج شوند، در این کشور بمانند؛ پیشنهادی که هرگز دنبال نشد. رئیس ستاد ارتش آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا خروج کامل نیروها از عراق اشتباه بود یا خیر، گفت: فکر می‌کنم اگر می‌ماندیم بهتر بود. در همین حال ژنرال اودیرنو نگرانی خود را نسبت به کاهش شدید تعداد نیروهای ارتش در چهار سال اخیر از 570 هزار تن در سال 2010 میلادی تا 490 هزار نیرو در سال‌ جاری میلادی که یک کاهش 14 درصدی است، ابراز کرد. وی گفت: دلیلی که ما یک ارتش داریم این است که مانع درگیری‌ها و جنگ‌ها شویم. اگر مردم فکر می‌کنند که ما به اندازه کافی ارتش بزرگی نیستیم، اشتباه می‌کنند. اوایل ماه جاری میلادی ارتش آمریکا از کاهش 40 هزار نیروی دیگر و رسیدن ارتش به 450 هزار نیرو خبر داده بود. اودیرنو در این باره گفت: معتقدم که می‌توانیم ماموریتمان را با 450 هزار نیرو نیز انجام دهیم. دو سال پیش فکر نمی‌کردیم که مشکلی در اروپا داشته باشیم اما الان روسیه قدرت‌نمایی می‌کند. ما فکر نمی‌کردیم که مجدداً در عراق مشکلی داشته باشیم، اما ناگهان داعش ظاهر شد. در نتیجه هنگامی که باید ماموریت‌هایمان را با 450 هزار نیرو انجام دهیم، باید انجام برخی کارها را متوقف کنیم.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید