توافق آمریکا و ترکیه برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه | اتاق خبر
کد خبر: 124673
تاریخ انتشار: 3 مرداد 1394 - 09:56
اتاق نیوز - روزنامه حریت مدعی شد که توافق میان ترکیه و آمریکا برای استفاده آمریکایی از پایگاه هوایی انجرلیک در حمله به داعش شامل برقراری مناطق پرواز ممنوع در بخش‌های...
اتاق نیوز - روزنامه حریت مدعی شد که توافق میان ترکیه و آمریکا برای استفاده آمریکایی از پایگاه هوایی انجرلیک در حمله به داعش شامل برقراری مناطق پرواز ممنوع در بخش‌هایی از سوریه نیز هست.
به گزارش اتاق نیوز ، این روزنامه ترکیه‌ای نوشت که ایجاد منطقه پرواز ممنوع به طول 90 کیلومتر و در حدفاصل شهرهای مارع و جرابلس سوریه در مجاورت مرزهای ترکیه خواهد بود و در برخی مناطق ممکن است تا عمق 50 کیلومتری خاک سوریه پیش برود. قرار است این منطقه به جایی امن برای مخالفان دمشق تبدیل شود و تعداد زیادی از آوارگان سوری نیز در آنجا اسکان داده شوند. حریت نوشت: براساس این توافق که پس از چند ماه مذاکره حاصل شده است، هواپیماهای سوریه نمی‌توانند در این منطقه به پرواز درآیند و اگر به منطقه مذکور نزدیک شوند هدف قرار می‌گیرند. منابع ترکیه‌ای می‌گویند، نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا وظیفه تامین امنیت منطقه مذکور را با پروازهای شناسایی و حملات هوایی بر عهده خواهند داشت و جنگنده‌های ترکیه تنها به پرواز‌های شناسایی و پشتیبانی می‌پردازند اما توپخانه این کشور مکلف شده‌ است در صورت مشاهده هرگونه تحرک نگران کننده، وارد عمل شود. در مقابل، جنگنده‌های آمریکایی می‌توانند از پایگاه هوایی انجرلیک برای حملات علیه داعش استفاده کنند اما توافق شامل ورود نیروهای زمینی آمریکا به ترکیه نمی‌شود و تنها به تعدادی از تکنسین‌های نظامی پنتاگون اجازه ورود برای ارائه حمایت‌های فنی را می‌دهد. توافق مذکور فقط در مورد استفاده از پایگاه انجرلیک است و جنگنده‌های آمریکایی خواهند توانست از پایگاه‌های باتمان، دیاربکر و ملاتینا در شرق ترکیه نیز در موارد اضطراری استفاده کنند. مسئولان ترکیه و آمریکا به طور رسمی در این باره هنوز واکنشی نشان نداده‌اند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید