سفر کری به منطقه برای متقاعد کردن اعراب درباره توافق هسته‌ای | اتاق خبر
کد خبر: 127147
تاریخ انتشار: 12 مرداد 1394 - 14:34
اتاق نیوز - خبرگزاری فرانسه گزارش داد:‌ وزیر امور خارجه آمریکا در تلاش برای کاهش نگرانی‌های متحدان کلیدی واشنگتن در خلیج فارس با همتایان خود از این کشورها دیدار خوا
اتاق نیوز - خبرگزاری فرانسه گزارش داد:‌ وزیر امور خارجه آمریکا در تلاش برای کاهش نگرانی‌های متحدان کلیدی واشنگتن در خلیج فارس با همتایان خود از این کشورها دیدار خواهد کرد.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا قرار است روز دوشنبه (امروز) در دوحه قطر با همتایان خود از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس دیدار کند که اقدامی برای رفع نگرانی‌های این کشورها درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5‌ است. وزیر امور خارجه آمریکا در آخرین مرحله از تور خاورمیانه‌یی خود با شش همتایش از کشورهای سنی عضو شورای همکاری خلیج (فارس) دیدار خواهد کرد که در این دیدارها درباره ترس این کشورها از ایران پس از حصول توافق هسته‌ای رایزنی می‌کند. یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در این باره گفت:‌ این یک فرصت برای کری است تا برای پاسخ دادن به سوالات باقیمانده وزیران خارجه شورای همکاری خلیج (فارس) تلاش بیش‌تری ‌کند. وی امیدوار است بتواند آن‌ها را متقاعد کند و اطمینان یابد که این کشورها از تلاش‌ها حمایت می‌کنند. شورای همکاری خلیج (فارس) شامل بحرین، کویت،‌ عمان، ‌قطر،‌ عربستان و امارات متحده عربی نگرانند که توافق هسته‌ای موجب قدرت‌گیری ایران در منطقه شود. بر اساس این گزارش، وزیر امور خارجه آمریکا در سفرش به دوحه علاوه بر این با سرگئی لاوروف، همتای روس خود و عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان دیداری سه جانبه خواهد داشت که انتظار می‌رود محوریت اصلی آن سوریه باشد. کری عصر روز یک‌شنبه پس از سفرش به مصر وارد قطر شد. او در قاهره نیز با رییس‌جمهور و وزیر امور خارجه مصر دیدار و گفت‌وگو کرد. وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای مصری خود گفت: تقریبا هیچ تردیدی وجود ندارد که اگر توافق هسته‌ای به‌صورت کامل اجرا شود، منجر به امن‌تر شدن مصر و تمام کشورهای دیگر منطقه خواهد شد. خبرگزاری فرانسه در ادامه این گزارش مدعی شد که مصر نیز همانند دیگر کشورهای عرب منطقه نسبت به ایران بعد از توافق هسته‌ای نگران است. ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه، چین،‌ انگلیس، فرانسه و آلمان در 23 تیرماه به یک توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای تهران و چگونگی لغو تحریم‌های بین‌المللی دست یافتند. این توافق در شورای امنیت سازمان ملل مورد تایید قرار گرفته است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید