یک مسئول سوری می‌گوید مواضع عربستان تغییر کرده است | اتاق خبر
کد خبر: 128174
تاریخ انتشار: 17 مرداد 1394 - 18:04
اتاق نیوز - مشاور وزیر اطلاع‌رسانی سوریه تأکید کرد صرف درخواست عربستان برای ورود به راهکار سیاسی و پذیرش ایران و مسکو به عنوان یک طرف راه حل نشان می‌هد که ریاض از مو
اتاق نیوز - مشاور وزیر اطلاع‌رسانی سوریه تأکید کرد صرف درخواست عربستان برای ورود به راهکار سیاسی و پذیرش ایران و مسکو به عنوان یک طرف راه حل نشان می‌هد که ریاض از مواضع مسئولان پیشین دست برداشته است.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از فارس، «علی الاحمد» مشاور وزیر اطلاع‌رسانی سوریه از تغیر مواضع عربستان در قبال جنگ علیه سوریه خبر داد.

الاحمد در گفت‌وگو با خبرگزاری «اسپوتینک» روسیه به دیدار «علی مملوک» رئیس دفتر امنیت ملی سوریه با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان اشاره و تأکید کرد که نمی‌توان مکان دقیق این دیدار و شخصیت‌های حاضر در آن را تعیین کرد.

وی با اشاره به اینکه روند حل بحران سوریه وارد مرحله «راهکار سیاسی» شده است تصریح کرد که «جزئیات بیشتری وجود دارد که برای حل بحران سوریه آشکار خواهد شد و همه طرف‌ها نیز باید برگه‌های خود را بر روی میز [مذاکره] قرار دهند و با آن به آرامی برخورد کنند».

مشاور وزیر اطلاع‌رسانی سوریه با اشاره به اینکه کانون رخدادهای تروریستی در جهان حوادث سوریه است درباره دیدارهای پیشین مسئولان عربستان و سوریه اظهار داشت که نخستین دیدار میان طرف‌های عربستانی و سوری یک سال و نیم پیش بود که به صورت غیر مستقیم بود.

الاحمد با اشاره به دیدار مملوک و بن سلمان گفت: این دیدار مستقیم و در میان مسئولان بلندپایه بود و نزدیک به یک ماه پیش صورت گرفت که پیش از آن نیز دیدارهای غیر مستقیمی در عمان، سوریه و عربستان انجام شد.

وی درباره ماهیت این دیدارها نیز اظهار داشت: «هدف از این دیدارها رساندن پیام‌های متقابل میان دو طرف بود و نه ایجاد راهکار سیاسی... و طرف‌های [عربی حاشیه ] خلیج ]فارس] نیز قصد دارند نشان دهند که از مواضع خود در قبال بحران سوریه عقب‌نشینی نکرده اند».

مشاور وزیر اطلاع‌رسانی سوریه درباره موضع عربستان در قبال سوریه نیز تأکید کرد: صرف درخواست عربستان برای ورود به راهکار سیاسی و پذیرش ایران و مسکو به عنوان یک طرف راه حل نشان می‌هد که ریاض از مواضع مسئولان پیشین خود از جمله بندر بن سلطان [رئیس پیشین سرویس اطلاعاتی] و سعود الفیصل [وزیر پیشین امور خارجه] در قبال بحران سوریه دست برداشته است.

الاحمد با اشاره به اینکه قاهره و دمشق بال‌های ملل عربی در منطقه هستند، ابراز امیدواری کرد که مصر نقش نزدیک‌تری به نقش روسیه داشته باشد.

وی با تأکید بر لزوم از سرگیری روابط میان سوریه و مصر تصریح کرد: «بدون از سرگیری روابط دیپلماتیک با سوریه نمی‌توان نقشی برای قاهره قائل شد».

همزمان با این خبر، هفته گذشته چند سفر مهم در منطقه رخ داد که از در جریان بودن رایزنی‌های سیاسی درباره سوریه حکایت دارد. ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه پس از چهار سال برای اولین بار به عمان، یک کشور عربی منطقه رفت.

هفته گذشته نیز وزرای خارجه آمریکا، روسیه و عربستان و از طرفی دیگر، وزیر خارجه سوریه، معاون وزرای خارجه ایران و روسیه در تهران دیدار کردند.

همچنین «مجتهد» فعال توئیتری عربستان که طی سال‌های اخیر با افشای وقایع پشت پرده خاندان سعودی شهرت زیادی کسب کرده خبر داد که 4 کشور مصر، امارات، اردن و عمان تلاش دارند تا به حکومت سوریه برای بازسازی در نبرد با گروه‌های تروریستی کمک کنند.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید