کاهش صادرات در بخش کشاورزی | اتاق خبر
کد خبر: 13942
تاریخ انتشار: 12 آذر 1390 - 14:32

اتاق نیوز- رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن درباره آمارهای اعلامی از سوی برخی مقامات کشور مبنی بر افزایش صادرات غیر نفتی گفت: عمده این آمارها ناشی از افزایش صادرات هیدرو کربورهای نفتی ، محصولات پتروشیمی و میعانات گازی است.

محمد نهاوندیان گفت : درباره آمارهای اعلام شده از سوی مقامات دولتی از افزایش صادرات غیر نفتی گفت: به هر حال مرجع اعلام آمارها گمرک و سازمان توسعه تجارت است ولی وقتی به اجزا تشکیل دهنده این رقم صادرات که در مجموع افزایش پیدا کرده است، نگاه کنیم عمده این رقم را ناشی از افزایش صادرات هیدرو کربورهای نفتی در محصولات پتروشیمی و میعانات گازی و از این قبیل می بینید.

وی با تاکید بر اینکه برای یک تحلیل دقیق ما باید ببینیم که افزایش صادرات غیر نفتی کشورمان در واقع تجلی بخش چه مزیتی است، افزود: آیا افزایش صادرات غیر نفتی در همه بخشهای اقتصادی ما تحقق پیدا کرده است یا مثلا در محصولات صنعتی یا محصولات کشاورزی ما که مزیت نسبی ما محسوب می شود اتفاق افتاده است؟

رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن تصریح کرد: هم اکنون در صادرات بخشهایی مثل کشاورزی و صنعت ما نرخ رشد متفاوت و یا حتی کاهش را مشاهده می کنیم.

نهاوندیان گفت: تحلیل واقع بینانه از رشد صادرات و انطباق آن با حوزه ها و بخشهایی که ما در آن هدف گذاری صادراتی کرده‌ایم، لازمه یک ارزیابی محققانه است.

منبع :مهر

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید