Performancing Metrics

آیا بمباران اتمی مریخ را قابل سکونت می کند؟ | اتاق خبر
کد خبر: 140859
تاریخ انتشار: 24 شهریور 1394 - 12:17
اتاق نیوز - ایلان ماسک،مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس در یک ایده عجیب اعلام کرده که بمباران اتمی مریخ می‌تواند این سیاره را گرم و قابل سکونت کند!...

اتاق نیوز - ایلان ماسک،مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس در یک ایده عجیب اعلام کرده که بمباران اتمی مریخ می‌تواند این سیاره را گرم و قابل سکونت کند!

[author title="ایلان ماسک" image="https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSZ36QaYe1Xav0Z3q7objNaCQIxKwtJqeNgEN9k50U1tOxbIE9G"](به انگلیسی: Elon Musk) متولد ۱۹۷۱ آفریقای جنوبی، مهندس، مخترع و شخص نامی تجارت در صنایع پیشرفته آمریکایی است. ایلان ماسک در اسپیس اکس 2012 FANUC Robot Assembly Demo.jpg او بنیانگذار شرکت‌هایی همچون تسلا موتورز، پی‌پال (به انگلیسی: PayPal) (که اکنون به ای‌بی تعلق دارد) و اسپیس‌اکس (به انگلیسی: SpaceX) است. او هم اکنون مدیرعامل و مدیرفنی در اسپیس اکس و مدیرعامل و طراح محصول در تسلا موتورز می باشد.
((ویکی پدیا))[/author]
در مریخ به صورت میانگین دما ۶۲ درجه سانتی‌گراد زیر صفر است. حالا مدیرعامل یک شرکت فضایی اعلام کرده بهترین راه حل بمباران اتمی مریخ است تا دمای این سیاره بالا برود و مریخ گرم شود. ایلان ماسک،مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس می‌گوید که راه‌های مختلفی برای رسیدن به هدف زندگی در مریخ وجود دارد اما ایده او سریع‌ترین مسیر ممکن است. او عقیده دارد که استفاده از بمب هسته‌ای گرمای بسیار زیادی ایجاد می‌کند و باعث ذوب شدن یخ‌های دی‌اکسید کربن موجود بر روی مریخ می‌شود.
براساس گزارش‌های منتشر شده از وب‌سایت CNET و USA Today، ماسک در برنامه‌ی «The Late Show with Stephen Colbert» که چهارشنبه شب‌ها پخش می‌شود، پیشنهاد داد که سریع‌ترین راه برای این‌که بتوان مریخ را به مکانی برای زندگی تبدیل کرد، این است که دو بمب هیدروژنی را در قطب‌های این سیاره منفجر کنید. هدف از این اقدام گرم کردن هوای مریخ و آماده‌سازی آن برای ادامه‌ی حیات انسان‌ها است.
برهمین اساس خبرگزاری لس‌آنجلس تایمز با «برایان تون» (Brian Toon)، استاد علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه «کلرادو» (Colorado) در مورد امکان منفجر کردن بمب‌های اتمی برای گرم کردن فضای مریخ صحبت کرده است. تون معتقد است شاید امکان این‌که سیاره‌ی مریخ را به جایی شبیه به زمین کنیم، وجود داشته باشد اما منفجر کردن بمب در آن واقعا ایده‌ی خوبی نیست.
 همچنین «مایکل مان» (Michael Mann)، رییس مرکز علوم زمین در دانشگاه ایالتی «پن» (Penn) در مورد استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در مریخ به خبرگزاری US News گفت که استفاده از بمب‌های اتمی برای حل کردن این مشکل می‌تواند مجموعه‌ای کامل از مشکلات جدید را ایجاد کند. به‌گفته‌ی او یکی از مشکلاتی که ممکن است با انفجار در مریخ تولید شود، ایجاد گرد و غبار و ذرات معلق به مقدار زیاد است که باعث می‌شود جلوی تابش نور خورشید به این سیاره را بگیرند که براساس آن میزان سرما در آن افزایش می‌یابد.
او همچنین معتقد است یکی دیگر از خطراتی که استفاده از بمب‌های اتمی و پرتاب آن‌‌ها به سمت  مریخ وجود دارد، احتمال عدم برخورد موشک پرتاب شده به این سیاره و بازگشت آن به زمین است.
دکتر «ست شوستاک» (Seth Shostak) از موسسه‌ی SETI هم در مورد این موضوع اطلاعاتی از طریق ایمیل با خبرگزاری Huffington Post منتشر کرده است. به‌گفته‌ی او این اقدام باعث می‌شود صدمات زیادی به حیاتی که ممکن است در مریخ وجود داشته باشد وارد شود. البته هنوز وجود حیات در مریخ مشخص نیست. او هم‌چنین می‌گوید که مریخ ممکن است به حالت اصلی و غیر قابل سکونت‌اش بازگردد.
این در حالی است که دکتر «لارنس کراس» (Lawrence Krauss)، فیزیک‌دان نظری دانشگاه ایالتی «آریزونا» (Arizona) تمام این ایده‌ها و زمینه‌سازی‌ها برای زندگی در مریخ را رد می‌کند و معتقد است که ایده‌ی تبدیل کردن مریخ به یک سیاره‌ی قابل سکونت ایده‌ی احمقانه‌ای است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید