نفوذ یک درصدی به هسته سخت تورم | اتاق خبر
کد خبر: 145658
تاریخ انتشار: 5 مهر 1394 - 14:25
«تورم به هسته سخته خود رسیده است» این را به راحتی می‌توان از روندی که این نرخ در 6 ماهه نخست امسال طی کرده است دریافت. تورم با گذشت نیمی از سال تنها نزدیک به یک درصد کم
«تورم به هسته سخته خود رسیده است» این را به راحتی می‌توان از روندی که این نرخ در 6 ماهه نخست امسال طی کرده است دریافت. تورم با گذشت نیمی از سال تنها نزدیک به یک درصد کم شده است و این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل سیاست‌های انقباضی دولت باعث کاهش حدود 10 درصدی از نرخ تورم شده بود.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایسنا، تک رقمی کردن تورم یکی از مهمترین اهداف دولت یازدهم است، هدفی که باعث اتخاذ سیاست‌های انقباضی علی‌رغم برخی انتقادات نسبت به رکود حاکم در بازار طی دو سال گذشته شده است. همین سیاست‌ها و انضباط پولی موجب شد که طی دو سال گذشته دولت بتواند تورم را کنترل کرده و از مرز 40 درصدی به حدود 14 درصد برساند، اما درحالیکه رسیدن به نرخ یک رقمی تورم از برنامه‌های چشم‌انداز سال آینده است، وزیر اقتصاد تاکید دارد که تورم به هسته سخت خود رسیده، بنابراین نمی‌توان با سرعت گذشته آن را کاهش داد. نوبخت، سخنگوی دولت پیش‌بینی می‌کند که تا دو سال آینده تورم به نرخ یک رقمی برسد،طیب‌نیا نیز انتظار دارد که روند کاه» تا پایان سال جاری است. شی تورم تا پایان امسال ادامه یافته تا در آینده‌ای نزدیک اقتصاد ایران تورم یک رقمی را تجربه کند. اما اینکه تورم باید در این دو سال باقی مانده چه مسیری را طی کند که در کنار دستیابی به رشد پیش‌بینی شده برای اقتصاد، بتواند روی عددی متوقف شود که حاکی از ثبات و امنیت اقتصادی است، سوالی است که پاسخ رییس بانک مرکزی به آن «لزوم کاهش 6 تا 7 درصدی نرخ سیف در این باره با اشاره به اینکه برای دستیابی به نرخ تورم تک رقمی طبق برنامه‌ریزی نیاز به این دارد که تورم در سال جاری از سال گذشته کمتر شود، تاکید دارد که برای تحقق این امر لازم است حدقل کاهشی 6 درصدی در این نرخ طی سال جاری اتفاق بیافتد. رئیس پژوهشکده پولی و بانکی نیز از دیگر افرادی است که معتقد است دولت باید به سیاست‌های ضد تورمی خود ادامه دهد و در عین حال تاکید می‌کند، که برای آنکه تورم کاهش پیدا کند لازم است دولت به آرامی حرکت کند. فرهاد نیلی در عین حال که تاکید دارد کنترل یکباره تورم می‌تواند به زمینه‌های رشد اقتصادی آسیب بزند، تصریح می‌کند، که هدف دولت نباید دستیابی به نرخ 9.9 درصدی تورم به عنوان نرخ تک رقمی باشد، بلکه لازم است این نرخ تا حدی کاهش پیدا کند، که نمایانگر ثبات و پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد باشد. اما اقتصاد ایران تا چه حد به دستیابی به این ثبات نزدیک است، این سوالی است که آمارهای تورم مرکز آمار می‌تواند به آن پاسخ دهد. کاهش نرخ تورم در دولت یازدهم سرعت بالایی را تجربه کرد به طوری که توانست از حدود 40 درصد به 14 درصد کاهش پیدا کند، امری که به گفته دولت و به اعتقاد کارشناسان حاصل انضباط پولی و برخی شرایط دیگر در زمینه‌های سیاسی و بین‌المللی بوده است. اما کارایی این سیاست‌ها با نزدیک شدن به تورم تک رقمی کمتر شده ، به طوریکه در 6 ماهه گذشته این نرخ تنها یک واحد کاهش داشته است. آمارهای مرکز آمار از روند تغییر در نرخ تورم نشان می‌دهد که نرخ تورم از 14.5 درصد در فروردین ماه امسال طی ماه‌های بعد به طور متوسط بین یک تا سه دهم درصد کاهش داشته و در نهایت طی شهریور به 13.6 درصد رسیده است که این به معنای کاهش 0.9 درصدی تورم طی نیمه نخست سال است. تورم نقطه به نقطه اما با سرعت بیشتری رو به کاهش گذاشته به طوریکه از 14 درصد در نخستین ماه سال با 2.4 واحد کاهش به 11.6 رسیده است.به این ترتیب برای رسیدن به مرز تورم یک رقمی دولت در 6 ماه آینده نیاز دارد که حدود 4 درصد از نرخ تورم را کاهش دهد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید