تاثیر اتفاقات منا بر روابط اقتصادی ایران و عربستان | اتاق خبر
کد خبر: 146744
تاریخ انتشار: 7 مهر 1394 - 15:04
رییس خانه اقتصاد ایران به تشریح آخرین وضعیت روابط اقتصادی ایران و عربستان پرداخت و گفت: اتفاقات اخیر در منا نمی‌تواند تاثیر زیادی بر روابط اقتصادی دو کشور داشته باش
رییس خانه اقتصاد ایران به تشریح آخرین وضعیت روابط اقتصادی ایران و عربستان پرداخت و گفت: اتفاقات اخیر در منا نمی‌تواند تاثیر زیادی بر روابط اقتصادی دو کشور داشته باشد، چون اساسا سطح روابط تا پیش از این چندان قابل توجه نبود. اما به هر حال اتفاقات و فضای سنگین پیش آمده تاثیرات منفی بر روابط دو کشور خواهد گذاشت، چراکه افکار عمومی نظر مثبتی به عربستان ندارد.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایسنا ابراهیم جمیلی  اظهار کرد: در سال‌های اخیر کالاهای ایرانی از طریق کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس به عربستان وارد می‌شد و ارتباط مستقیم برای تبادلات تجاری با عربستان رونق زیادی نداشت. وی ادامه داد: در سال‌های قبل ایران حضور پررنگی در نمایشگاه‌های عربستان داشت. ایران حداقل یک نمایشگاه اختصاصی در عربستان داشت و در چندین نمایشگاه بین المللی در ریاض و جده حضور فعالی داشت اما در دولت نهم و دهم سخت‌گیری‌های زیادی در صدور ویزا از سوی عربستان ایجاد شد که باعث شد حضور در نمایشگاه‌های این کشور کم رنگ شود. رییس خانه اقتصاد به مهمترین کالاهای صادراتی ایران به عربستان اشاره کرد و گفت: صادرات ایران به عربستان شامل کالاهای متنوعی از جمله خشکبار، فرش، محصولات پتروشیمی، کاشی، سرامیک و ... می‌شود که در حال حاضر بیشتر این کالاها از طریق دبی به عربستان صادر می‌شود. جمیلی درباره واردات ایران از عربستان گفت: به طور کلی ایران واردات چندانی از عربستان ندارد. وی اظهار کرد: ایران در مبادلات تجاری خود با عربستان تعرفه ترجیحی ندارد. اگر کالایی مستقیما از ایران به عربستان صادر شود 12 تا 20 درصد تعرفه گرفته می‌شود درحالی که وقتی کالایی از کشور‌های خلیج فارس به عربستان صادر شود حداکثر چهار درصد تعرفه دارد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید