صدای مصری ها هم از سوءمدیریت سعودی‌ها در حج و فاجعه منا درآمد | اتاق خبر
کد خبر: 147521
تاریخ انتشار: 9 مهر 1394 - 00:50

به گزارش سرویس خبری اتاق نیوز به نقل از خبرآنلاین، روزنامه المقال که عناوین شماره اخیر خود را به طرح سوالاتی در محکومیت این حادثه اختصاص داده، با اشاره به اینکه رئیس جمهور مصر به جای تسلیت به سعودی، باید خواستار پیگیری تحقیقات درباره این فاجعه شود، نوشت: چرا برخی تلاش می‌کنند تا عربستان را در مرگ حجاج تبرئه نمایند؟ و چرا رئیس جمهور (السیسی) فراموش کرد تا به مردم مصر به مناسبت مرگ حجاج‌شان تسلیت بگوید و فقط به پادشاه سعودی تسلیت گفت؟ چگونه ایران به مشعل فروزانی تبدیل شده که پیگیر تقصیر و کوتاهی سعودی در خدمت به حجاج است؟ آیا این حادثه جنایتی برنامه‌ریزی شده و توطئه‌ای علیه سعودی است یا نتیجه اهمال و غفلت؟

به گزارش ایسنا، در شماره روز دوشنبه این روزنامه معتبر مصری چهار مقاله در انتقاد شدید از عربستان منتشر شده است.

«عماد حمدی» در مقاله‌ای تحت عنوان «تنها یک سخن: خون حجاج بر گردن آل‌سعود است» در انتقادی شدید به عربستان و کوتاهی آن در برنامه‌ریزی برای حج نوشت: با وجود تکرار این حوادث در سال‌های اخیر، اما عربستان به طور جدی با آن برخورد نمی‌کند و از مسوول دانستن حجاج ابایی ندارد.

نویسنده با انتقاد از برخورد «عبدالفتاح السیسی»، رئیس‌جمهور مصر و با بیان این که وی در نظر دارد آل‌سعود را از اتهام جنایت حادثه منا تبرئه کند، نوشت: به جای اینکه عربستان از جهان اسلام به خاطر این فاجعه عذرخواهی کند، السیسی با نوشتن پیامی به پادشاه عربستان تسلیت گفت، در حالی که وی باید ابتدا خانواده‌های حجاج مصری را تسلیت می‌داد.

«عماد حمدی» با بیان این که عربستان بحران را نادیده می‌گیرد، افزود: عربستان آنقدر شجاعت ندارد که به کوتاهی خود اعتراف کند و این نشان می‌دهد حادثه‌ای که امسال روی داد، قطعا آخرین نخواهد بود.

وی اظهارات مسوولان سعودی بعد از وقوع حادثه را «اظهاراتی بی‌روح» توصیف کرد که مانند سایر موضع‌گیری‌های سیاسی تنها جنبه شکلی و ظاهری دارد، زیرا به عقیده وی، اگر مسوولان به طور رسمی تعهد به رسیدگی کنند یا برنامه‌های حج را مورد بازبینی قرار دهند، این اظهارات دال بر عمل به تعهدات نخواهد بود، هیچ پیشرفتی در جهت کشف واقعیت صورت نمی‌گیرد و این حادثه در سال‌های دیگر نیز تکرار خواهد شد.

«محمود صلاح»، دیگر نویسنده این روزنامه در مقاله دیگری در ارتباط با این موضوع، با طرح این سوال که چگونه السیسی به پادشاه سعودی تسلیت گفت در حالی که او و حکومتش در مدیریت حج امسال ناموفق بودند و منجر به قربانی شدن تعداد زیادی حاجی شد؟ ادامه داد : جای شگفتی بیشتر اینکه پادشاه سعودی به مصر تسلیت نمی‌گوید، اما السیسی به او تسلیت می‌گوید؟ رئیس جمهور کشوری که بیش از صد نفر از مردمش در خلال دو هفته کشته و زخمی شدند، آن هم در کشوری (عربستان) که دولت آن با سوء مدیریت در مهمترین تحول مذهبی موجب کشته شدن 900 حاجی و صدها مجروح شد؟ شرم‌آور است که پادشاه سعودی بلافاصله بعد از این حادثه به خانواده‌های قربانیان و مجروحین این حادثه تسلیت گفت.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید