ضعف فرماندهی سعودی ها در فاجعه منا | اتاق خبر
کد خبر: 148054
تاریخ انتشار: 11 مهر 1394 - 08:40
رئیس جمعیت هلال احمر در جمع مدیران و مسئولین بیمارستان مکه مکرمه ضمن تاکید بر لزوم استفاده بیشتر از نیروهای با تجربه در حج، آموزش را کلید حل مشکلات عملیات های بزرگی چ...
رئیس جمعیت هلال احمر در جمع مدیران و مسئولین بیمارستان مکه مکرمه ضمن تاکید بر لزوم استفاده بیشتر از نیروهای با تجربه در حج، آموزش را کلید حل مشکلات عملیات های بزرگی چون حادثه منا دانست.
 دکتر سیدامیر محسن ضیائی با اشاره به بازدید خود از محل حادثه همراه با وزیر بهداشت گفت: کاملا مشخص است اگر این شرایط بخواهد در سالهای بعد نیز اجرا شود، درصدبالایی از وقوع حوادث مشابه خواهد بود. وی ادامه داد: یک جمعیت زیاد، در یک زمان مشخص و با هدف انجام کار مشترک با شرایط آب و هوایی خاص خود بخود بستر ایجاد یک بحران خواهد بود. رئیس جمعیت هلال احمر ضعف فرماندهی در عملیات حادثه منا را مشخص دانست و افزود: هر چند سعودی ها از نظر تجهیزات و امکانات مجهز هستند، اما ظاهرا در چنین حوادثی مدیریت کلان میدانی واحد ندارند. وی به مقالات ارائه شده در خصوص افزایش و بهبود زیرساخت های عربستان در فرآیند حج اشاره کرد و گفت: نکته مهمی که دولت سعودی از آن غافل شده ظرفیت نرم افزاری است، یعنی آموزش ها و مدیریت صحنه و فرماندهی میدانی. ضیائی گفت: این نوع عملیات ها نیروی انسانی می خواهد، نیروی انسانی با هزینه و پول ایجاد نمی شود بلکه باید از نیروهای کار کشته و مسلط استفاده کرد، اگر هم نیست باید تربیت کرد یا آموزش داد. وی خاطرنشان کرد: بسیاری از ظرفیت های ایجاد شده در بحث حج توسط سعودی ها بیشتر از آن است که بتوانند مدیریت کنند. رئیس جمعیت هلال احمر افزود: وقتی کشوری به این تعداد از زائر ویزا می دهد و قبول می کند از آنان پذیرایی کند، اعلام اینکه اینگونه اتفاقات خارج از کنترل و یا قضا و قدر بوده قطعا پذیرفته نیست. ضیائی با ارزیابی این حادثه از منظر علمی، گفت: در مناسبات بین کشورهای اسلامی و بین المللی به این موضوع باید رسیدگی شود . وی به این نکته که در حج تنها قسمتی از کار در حوزه اختیار هلال احمر است اشاره کرده و افزود: نیروهای هلال احمر باید همواره آمادگی لازم را برای مواجهه با سناریوهای مشابه داشته باشند. ضیائی به تنظیم گزارشات لازم در این خصوص نیز پرداخت و گفت: در این گزارشات پیشنهاداتی در قالب های مشخص باید به دستگاه های ذی ربط داده شود. وی به مراحل حادثه اشاره کرد و گفت: هر حادثه ای دارای سه فاز قبل از حادثه یا همان کاهش ریسک، حین عملیات و ریکاوری است و کاهش ریسک را تنها با آموزش های بیشتر و کیفی تر می توان انجام داد. ضیائی آموزش مواجهه با بحران و خطرات حضور در اجتماعات را کاهش دهنده تلفات دانست و افزود: تجربه در اینجا حرف اول را می زند .وی تاکید کرد : هدف مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر خدمت خالصانه و عاشقانه به ضیوف الرحمن است. رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه امسال تنها ۳۰ درصد از کادر پزشکی محرم بودند، گفت: در سال های بعد نیروهای با تجربه حتی از این هم بیشتر باشند. وی با بیان اینکه تعداد زیادی از پزشکان و کادر درمانی پس از حادثه فرصت رفتن به مسجد الحرام را هم نداشته اند، گفت: هر چند حضور در مسجد الحرام و مسجدالنبی هر ساعت و دقیقه و ثانیه اش ارزش دارد ولی باور کنید برابر روایت نقل شده از امام جعفر صادق (ع) خدمت شما در بیمارستان به زائرین کم از حضور در مسجد الحرام نیست. ضیائی در پایان با اشاره به اینکه خدمت شما، خدمت بزرگی است و اجر بسیاری دارد گفت: هر عملیات واقدام شما می بایستی قابلیت مستندسازی، انتشار و تولید علم به جهت انتقال به آیندگان را داشته باشد.
  منبع: مهر
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید