تظاهرات میلیونی یمنی‌ها در محکومیت تجاوزات عربستان | اتاق خبر
کد خبر: 148598
تاریخ انتشار: 11 مهر 1394 - 19:00
نماینده مردم همزمان با تظاهرات گسترده یمنی‌ها علیه حملات تجاوزکارانه عربستان به این کشور، منابع محلی از بمباران بندر "جیزان" عربستان در حمله موشکی ارتش و کمیته‌های...
نماینده مردم همزمان با تظاهرات گسترده یمنی‌ها علیه حملات تجاوزکارانه عربستان به این کشور، منابع محلی از بمباران بندر "جیزان" عربستان در حمله موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی خبر دادند. سازمان ملل نیز با غیر قابل تحمل خواندن اوضاع در یمن بر لزوم توقف جنگ در این کشور تاکید کرد.
مردم یمن با برگزاری تظاهرات میلیونی در صنعاء ضمن تاکید بر ادامه مقاومت خود دربرابر متجاوزان اعلام کردند که حمله تجاوزکارانه آل سعود به تنگه "باب المندب" هشداری به وقوع یک فاجعه دریانوردی است که نیروهای متجاوز عربستان مسئول مستقیم پیامدهای آن هستند. تظاهرکنندگان همچنین ضمن محکوم کردن کشتار یمنی‌ها در شهر "المخا" به دست ائتلاف متجاوز ، همبستگی خود را با خانواده‌های قربانیان "فاجعه منا" اعلام کردند. با وجود اینکه نیروهای حامی رئیس‌جمهوری مستعفی یمن روز جمعه از تصرف کامل تنگه باب‌ المندب با حمایت جنگنده‌های ائتلاف سعودی و با مشارکت رژیم صهیونیستی خبر دادند، برخی منابع یمنی اعلام کردند که ارتش و کمیته‌های مردمی حمله نیروهای متجاوز به این تنگه را ناکام گذاشته و خسارت‌های شدیدی را به این نیروها وارد کرده‌اند. تنگه باب‌ المندب در دهانه جنوبی دریای سرخ شاهراه اصلی دریایی از آسیا به اروپا و آمریکا محسوب می‌شود و برای اقتصاد جهان به ویژه رژیم صهیونیستی، عربستان و مصر اهمیت بسیاری دارد. حمله موشکی ارتش یمن به بندر جیزان عربستان از سوی دیگر منابع نظامی یمنی اعلام کردند که ارتش و کمیته‌های مردمی بندر "جیزان" عربستان را با موشک‌ هدف قرار دادند. همچنین در حملات ارتش مردمی یمن به منطقه "عسیر " در عربستان نیز چند سرباز عربستانی کشته شدند. ریاض نیز به کشته شدن یکی از رهبران نیروهای گارد مرزی و زخمی شدن چند تن دیگر در "جیزان" اعتراف کرد. تاکید سازمان ملل بر لزوم پایان جنگ و برقراری آتش‌بس نهایی در یمن در همین راستا، اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن ضمن اشاره به اینکه اوضاع انسانی در یمن دیگر قابل تحمل نیست، بر لزوم توقف نهایی جنگ تاکید کرد. وی گفت: آتش بس در یمن موفقیت آمیز اجرا نشد و مردم یمن نیاز به آتش بس دائمی و نهایی دارند. مهم‌ترین مسئله این است که تلاش‌های سازمان ملل برای گردهم آوردن طرف‌های بحران یمن در ژنو و توافق با مسائل محوری مثل توقف درگیری‌ها و عقب نشینی از شهرها موفق بوده است. با وجود تلاش‌های اسماعیل ولد الشیخ احمد، دولت مستفی یمن مشارکت در دور جدید مذاکرات را رد و تاکید کرد که باید پیش از ورود به هر مذاکرات جدیدی انصارالله و حزب علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن قطعنامه 2216 شورای امنیت را اجرایی کنند. این درحالی است که خود نیروهای هادی و ائتلاف متجاوز همچنان به حملات خود در یمن و کشتار مردم این کشور ادامه می‌دهند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید