لاریجانی خواهان تسریع در تصویب برجام شد | اتاق خبر
کد خبر: 148900
تاریخ انتشار: 12 مهر 1394 - 11:38
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از نمایندگان خواست در اسرع وقت طرح برجام را تصویب کنند چرا که تاخیر در تصویب به ضرر ایران خواهد بود...

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از نمایندگان خواست در اسرع وقت طرح برجام را تصویب کنند چرا که تاخیر در تصویب به ضرر ایران خواهد بود

رئیس مجلس شورای اسلامی در دفاع از طرح دوفوریتی برجام که امروز در دستور کار مجلس شورای اسلامی است سخن گفت.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایسنا، علی لاریجانی بعد از سخنان علاالدین بروجردی، طراح طرح دوفوریتی برجام و اظهارات مخالفان به عنوان موافق طرح دوفوریتی برجام سخنرانی کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در موافقت با طرح اقدام متناسب و متقابل جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام و فوریت تصویب چنین طرحی تأکید کرد.

علی لاریجانی تصریح کرد: مخالفان این طرح چند مطلب را مطرح کردند. اول اینکه می‌گویند این طرح نسبتی با گزارش کمیسیون برجام ندارد. اما در بند اول پیشنهادات کمیسیون برجام آمده که طرح دوفوریتی بیاید. پس اولین پیشنهاد کمیسیون برجام اجرایی شده است. این که چرا طرح از قبل تدوین شده بود به این دلیل است که کمیسیون به این نتیجه رسیده بود.

او ادامه داد: این یک مسأله ملی است که آقا فرموده‌ بودند اجماع شود. به همین دلیل جلساتی بین دو فراکسیون اصولگرایان و رهروان ولایت گذاشته شد و قرار شد سه نفر از هر فراکسیون این طرح را آماده کنند. پنج‌شنبه و جمعه جلسه گذاشتند. آقایان زارعی، بذرپاش، توکلی و بروجردی هم بودند. دو جلسه گذاشتند و بررسی کردند. دیروز هم با حضور بنده جلسه گذاشتند و جمع‌بندی شد. پس ما فرمایشات رهبری را اجرا کردیم.

لاریجانی افزود: مخالفان گفتند چرا عجله دارید؛ هر انسانی با صحنه بین‌الملل آشنا باشد می‌داند که ما تأخیر داریم. ما فکر می‌کردیم کنگره برجام را رد و رئیس جمهورشان آن را وتو می‌کند، اما اینطور نشد و زمان اجرا جلو افتاد. الان هر قدر تأخیر شود به ضرر ماست و به نفع ما نیست.

رئیس مجلس همچنین گفت: مطرح شد که این طرح با بندهای گزارش برجام مغایرت دارد، اما عکس آن است. در بند 6 درباره حساسیت مراکز نظامی صحبت شده که ما هم ذکر کردیم که هیچگونه بازدیدی نباشد. در بند 7 نیز آمده که ممکن است از این طریق نفوذ کنند. ما هم در این طرح آورده‌ایم که شورای عالی امنیت ملی باید طرح بدهد و جلوی نفوذ را گرفته شود. در بند 8 آمده اگر شروع به تهدید کنند رفتار ما باید عوض شود. ما هم آورده‌ایم که اگر تهدید کردند برجام و همکاری‌های داوطلبانه متوقف شود. یکی از الزامات دولت این است که باید لغو کلی تحریم‌ها را مشاهده کنیم.

لاریجانی همچنین عنوان کرد: در مورد فعالیت‌های دفاعی نیز گفته‌ایم کلیه فعالیت های نظامی کشور در زمینه هوایی، دریایی، زمینی، موشکی و پدافند هسته‌ای و بعضی ملاحظات دیگر را در اینجا قید کرده‌ایم. تمام بندها و پیشنهادات داهیانه آورده شده‌اند و اگر بخواهند تعدی کنند یا تحریم‌ها را به بهانه دیگر وضع کنند جلوی آنها را گرفته‌ایم. پس این طرح متناسب با گزارش است.

پاسخ لاریجانی به انتقادهای حداد عادل

همچنین خبرآنلاین از این جلسه مجلس خبر داد که علی لاریجانی تلاش کرد به منتقدان این طرح پاسخ دهد. او گفت: می گویند که طرح ارتباطی به گزارش کمسیون ندارد. در حالی که عکس این مطلب درست است. صفحه 19 گزارش را ملاحظه کنید نوشته باید طرح دوفوریتی بیاید. وی سپس خطاب به حداد عادل گفت: مگر ما صحبت نکردیم که سه نفر از فراکسیون اصولگرایان و سه نفر از کمیسیون رهروان بنشیند و طرحی را آماده کنند. آقایان زارعی، بذرپاش، توکلی، حقیقت پور، بروجردی دو جلسه گذاشتند و دیروز در جلسه  نهایی من هم بودم و نهایی شد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید