تأیید بانک بابک زنجانی در مالزی توسط سه وزیر سابق و بانک مرکزی | اتاق خبر
کد خبر: 149047
تاریخ انتشار: 12 مهر 1394 - 15:32
دومین جلسه دادگاه متهمان پرونده نفتی امروز یک شنبه با حضور سه متهم پرونده وکلای مدافع آنها و وکلای سازمان‌های شاکی در شعبه 15 دادگاه انقلاب برگزار شد.....
دومین جلسه دادگاه متهمان پرونده نفتی امروز یک شنبه با حضور سه متهم پرونده وکلای مدافع آنها و وکلای سازمان‌های شاکی در شعبه 15 دادگاه انقلاب برگزار شد..
 ب زImage processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-10-03 14:51:57Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

به گزارش اتاق نیوز به نقل از میزان، براساس این گزارش در جلسه امروز ادامه کیفرخواست متهمان پرونده که شامل 217 صفحه است قرائت شد اما با توجه به رسیدن اذان ظهر کیفرخواست نیمه تمام ماند و ادامه قرائت آن به جلسه بعدی که فردا دوشنبه ساعت 8:30 برگزار می‌‌شود، موکول شد.در دومین جلسه محاکمه نفتی تا صفحه 140 کیفرخواست قرائت شد

با این حال نجفی معاون دادستان در ادامه دومین جلسه محاکمه متهمان پرونده نفتی و در ادامه قرائت کیفرخواست متهمان این پرونده گفت که در شرایط بحران ارزی در کشور حاکم بود و نظام ارزی کشور در سختی و مضیقه به سر می‌برد پیشنهاد بابک زنجانی مبنی بر واریز مبلغ زیادی وون کره وسوسه انگیز بود و بابک زنجانی از همین طریق وارد شد.

وی ادامه داد: بابک زنجانی متعهد شده بود وجوه بانک مسکن را به حساب این بانک نزد fiib واریز کند اما نه تنها این وجوه را واریز نکرده بلکه آن را بابت دیگر امور خود هزینه و حساب بانک مسکن را به طور صوری نزد بانک fiib بستانکار کرده است.

نماینده مدعی‌العموم اضافه کرد: بابک زنجانی با فردی fiib و کنت را در خارج از کشور تأسیس و سپس فردی زنجانی را به بانک مرکزی بانک ملت  و بانک مسکن معرفی می‌کند. نجفی افزود: فردی در تأیید بانک‌های fiib و کنت و معرفی آنها به بانک داخلی نقش مؤثری داشته است.

وی اضافه کرد: همچنین فردی در معرفی بابک زنجانی به نهادها و سازمان‌ها برای معامله با بابک زنجانی نقش مؤثری داشته است. نقطه حضور بابک زنجانی به عنوان خریدار محموله‌های نفتی را باید در نقش آن فرد جست‌وجو کرد. نماینده مدعی‌العموم ادامه داد: بخشی از درآمد نفتی شامل 14.5 درصد طبق مقررات جزو درآمدهای خود شرکت ملی نفت محسوب می‌شود و طبق مصوبه‌ای که وزرای سابق صنعت، معدن و تجارت، نفت و اقتصاد و همچنین رئیس پیشین بانک مرکزی آن را تأیید کردند. مصوب می‌شود این مبلغ به حساب fiib واریز شود.

نجفی ادامه داد: وقتی از مدیران شرکت ملی نفت سوال کردیم که چرا این مبلغ را به حساب fiib واریز کردند گفته‌اند که این بانک توسط سه وزیر مربوط و رئیس بانک مرکزی پیشین تأیید و تصدیق شده است. همچنین ، نماینده دادستانی تهران در ادامه جلسه دوم محاکمه متهمان پرونده نفتی و در ادامه قرائت کیفرخواست اظهار کرد: بابک زنجانی با هدایت سایر متهمان پرونده یک بانک در مالزی و یک بانک در تاجیکستان می‌خرد و با حمایت مستقیم متهمان به بانک‌ها و سازمان‌های داخلی معرفی می‌شوند.

وی اضافه کرد: مدیرعامل یکی از بانک‌ها می‌گوید که بابک زنجانی را فردی معرفی کرد. همچنین فرد دیگری می‌گوید بابک زنجانی را فردی با خود به صندوق بازنشستگی آورد و برای خرید محموله‌های نفتی معرفی کرد. نماینده مدعی‌العموم ادامه داد: بابک زنجانی توسط ح-ف- هـ به بانک مرکزی معرفی شده و بابک زنجانی با درک این فرصت استثنایی مصمم می‌شود از اموال دولتی و عمومی بیشتر به نفع خود بهره‌برداری کند.

نماینده دادستانی تهران در ادامه قرائت کیفرخواست گفت: یکی از اقدامات متقلبانه بابک زنجانی خرید 138 شرکت از سازمان تأمین اجتماعی است. وی ادامه داد: بابک زنجانی اعلام کرده مبلغ 4 میلیارد یورو را به حساب تأمین اجتماعی واریز کرده است اما پیروی‌ پیگیری‌های بانک مسکن، سازمان تأمین اجتماعی و بانک مرکزی مشخص می‌شود که منابع مالی فوق غیرقابل انتقال و غیرواقعی بوده است.

وی افزود: از آن‌جا که بابک زنجانی به شرکت HK بدهکار بوده تقاضا می‌کند تعداد 4 فقره از چک‌های تأمین اجتماعی بابت بدهی به شرکت نفت تحویل داده شود. نماینده مدعی‌العموم در ادامه تأکید کرد: بابک زنجانی به دنبال گسترش دسترسی‌های خود به منابع پولی کشور بوده است.

منبع: خبر آنلاین

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید