طرح تعرفه 1000 درصدی، طرحی احساسی است | اتاق خبر
کد خبر: 149049
تاریخ انتشار: 13 مهر 1394 - 10:53
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به سوالی در مورد طرح وضع تعرفه 1000 درصدی بر واردات خودرو هدف طراحان این طرح را جلوگیری از ورود قطعات و خودرو های خارجی نامید و از ...

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به سوالی در مورد طرح وضع تعرفه 1000 درصدی بر واردات خودرو هدف طراحان این طرح را جلوگیری از ورود قطعات و خودرو های خارجی نامید و از این طرح انتقاد کرد.
سید محمد بیاتیان در گفت و گو با اتاق نیوز با تاکید بر اینکه وی جز مخالفان این طرح است این طرح و طرحهایی مانند این را احساسی خواند و در این باره گفت: این طرح نه تنها رابطه میان مردم و تولید کنندگان خودرو را بهبود نمی بخشد بلکه من فکر می کنم که واکنش منفی بازار و مردم را در پی خواهد داشت. با افزایش تعرفه واردات و بستن مرز کاری برای تولید داخلی نمی توان انجام داد. نماینده مردم بیجار با بیان اینکه واردات قطعات هم شامل این تعرفه می شود گفت: قطعاتی که در حال حاضر در کشور استفاده می شود از کشورهایی مانند چین وارد می شود و کیفیت لازم را ندارند. در سالهایی که قیمت ارز پائین بود برای برخی از قطعه سازان به صرفه بود که قطعات را در چین و با هزینه پائین تر بسازند و با قیمت بالاتری به خودرو سازان بفروشند که کیفت مناسبی نداشت و باعث تعطیل شدن شرکتهای قطعه ساز داخلی شد. به همین دلیل طراحان این طرح به دنبال ممنوعیت ورود قطعات به کشور هستند. بیاتیان در ادامه با تاکید بر نارضایتی مردم از این طرح ادامه داد: مطرح کردن این گونه طرحها تنها به نفع افرادی است که وارد کننده خودروی خارجی هستند. کسانی که خودرو ها را وارد، ترخیص و در پارکینگها نگه داشته اند. بعد از تصویب احتمالی این طرح، خودرو های واراداتی را با چند برابر قیمت فعلی اش به مشتریان و مردم خواهند فروخت! نماینده مردم بیجار در مورد تاثیر این طرح و قانون فعلی بر صنعت خودرو سازی با بیان اینکه خودروسازان هم با این طرح موافق نیستند گفت: خودروسازانی که با آنها صحبت کرده ام اعتقاد دارند که این قانون به ضرر آنها خواهد بود. در مورد ارتقا کیفت ما باید استانداردهای خود را به روز کنیم در کنار این نظارت و سخت گیری خود را در مورد تولید بالا ببریم. وی در پایان خواستار کاهش دخالت دولت در این بخش شد و در این باره گفت:دلیل افت این صنعت همایتهای غیرمنطقی دولت از این بخش بوده و دولت در مورد این صنعت به عنوان سهام دار، سهام خود را به بخش خصوصی واگذار کند.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید