دست خالی مخالفان | اتاق خبر
کد خبر: 149388
تاریخ انتشار: 13 مهر 1394 - 10:51
صادق زیبا کلام گزارش کمیسیون برجام بیش از اینکه پیروزی برای دولت و تیم مذاکره‌کننده باشد شکستی دیگر برای جریان منتقد مذاکرات بود. زمانی که توافق در ۲۴تیرماه تصویب
صادق زیبا کلام
گزارش کمیسیون برجام بیش از اینکه پیروزی برای دولت و تیم مذاکره‌کننده باشد شکستی دیگر برای جریان منتقد مذاکرات بود. زمانی که توافق در ۲۴تیرماه تصویب شد منتقدان دولت ابتدا در شک و ناباوری قرار داشتند چون فکر نمی‌کردند مذاکرات هسته‌‌ای به نتیجه برسد ولی بعد از اینکه از شوک اولیه خارج شدند تصمیم به سنگ‌اندازی در مسیر تایید و تصویب توافق گرفتند.
آنچه باعث نگرانی آنها شد استقبال مردمی از توافق بود بویژه‌ای که نسل‌های دوم و سوم انقلاب و اقشار و لایه‌های تحصیلکرده جامعه از نتایج توافق وین رضایت داشتند اما باوجود استقبال عمومی از توافق هسته‌ای تندروها مجبورشدند به هر طریق ممکن انتقاداتشان از برجام را بر کرسی بنشانند زیرا از سال ۸۴ تا ۹۲ نگاه ابزاری به پرونده هسته‌ای داشتند و در حال حاضر نیز با این معضل روبه‌رویند که اگر توافق هسته‌ای در مجلس تایید شود دیگر بهانه‌ای برای ادامه رفتارهایشان ندارند. بنابراین چاره‌ای جز مخالفت با تایید توافق هسته‌ای توسط نمایندگان مجلس نداشتند. آنچه بر مشکلات این افراد افزود این بود که رفته‌رفته مخالفت آنها جنبه‌ای دیگر گرفت و مردم نیز متوجه شدند که تنها تندروهای ایران با توافق مخالف نیستند بلکه جمهوری‌خواهان و...  نیز مخالف توافق هستند. با این همه تندرو‌ها دست از مخالفت برنداشتند. مخالفت جمهوری‌خواهان در آمریکا که به صورت زنده از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای و حتی صداوسیما پخش شد تحولی در اطلاع‌رسانی و علوم ارتباطات بود که برای اولین بار در ایران مردم تجربه می‌کردند و برای آنها جالب بود که می‌دیدند چه کسانی در آمریکا مخالف توافق هستند و چگونه دولت اوباما از توافق دفاع می‌کند. در ‌‌نهایت مخالفت‌ها نتوانست جلوی تصویب برجام را بگیرد. در ایران اما مجلس تصمیم گرفت برجام را در کمیسیونی منتخب از نمایندگان مورد بررسی قرار دهد؛ هرچند برخی آن را موضعگیری مجلس ایران در مقابل کنگره آمریکا دانستند و مشخص هم نشد در روند بررسی این سند حضور برخی افراد چه کمکی به کمیسیون برجام کرد و کدام پیشنهاد سازنده به برجام اضافه شد؟ اما نکته اینجاست که این همه اعضای تیم مذاکره‌کننده فعلی و سابق دعوت شدند و حتی آقای آمانو به کمیسیون فراخوانده شد ولی در نهایت مشخص نشد این رفت و آمدها و دیگر تلاش‌های اعضای کمیسیون برجام چرا منتج به نتیجه‌ای مشخص نشد و نمایندگان روز گذشته سخنی از تایید یا رد آن نزدند؟ چرا پیش از تصویب گزارش در کمیسیون برخی اعضای آن به نشانه اعتراض و یکسویه خواندن گزارش، جلسه را ترک کردند؟ به نظر می‌رسد همانطور که برجام به کمیسیون وارد شده بود به‌‌ همان شکل هم خارج شد و بند، ماده یا نکته‌ای توسط کمیسیون به آن اضافه یا از آن کم نشد. من اگر جای نمایندگان منتقد بودم از آقایان ظریف، تخت‌روانچی وعراقچی عذرخواهی می‌کردم که به‌رغم تمام نقد‌هایی که به آنها شد ولی چیزی به برجام اضافه نکردند چون برجام کاملا بی‌نقص بود و تندرو‌ها نشان دادند جز شعار چیزی ندارند.
منبع : روزنامه آرمان
 
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید