امسال رشد 3 درصدی نخواهیم داشت | اتاق خبر
کد خبر: 150500
تاریخ انتشار: 14 مهر 1394 - 14:51
رییس اتاق بازرگانی تهران معتقد است «امسال نمی‌توانیم به رشد 3 درصدی دست پیدا کنیم و شاید سخت‌ترین دوره اقتصادی در 30 سال گذشته باشد». ...

رییس اتاق بازرگانی تهران معتقد است «امسال نمی‌توانیم به رشد 3 درصدی دست پیدا کنیم و شاید سخت‌ترین دوره اقتصادی در 30 سال گذشته باشد».

مسعود خوانساری اظهار داشت: «در سال‌جاری فکر نمی‌کنم شاخص‌های اقتصادی دچار تحول زیادی شود؛ البته این مساله تا حدودی به ثبات اقتصاد کلان وابسته است.» وی افزود: «نرخ تورم که با سرعت خوبی کاهش یافت، اکنون به جایی رسیده است که کاستن آن بسیار دشوار و مشمول زمان است.» رییس اتاق بازرگانی تهران متذکر شد: «تا پایان سال 1394 دولت نمی‌تواند نرخ تورم را به طور قابل توجهی کاهش دهد».

خوانساری با بیان این‌که برای رشد اقتصادی پیش‌بینی خوبی نداریم، تصریح کرد: «امسال نمی‌توانیم به رشد 3 درصدی دست پیدا کنیم و شاید سخت‌ترین دوره اقتصادی در 30 سال گذشته باشد.» وی عنوان کرد: «رشد اقتصادی به گفته اقتصاددانان به هسته سخت خود رسیده است، اما با توجه به گشایش‌هایی که پس از رفع تحریم حاصل می‌شود، امید دارم که رشد اقتصادی برای سال 1395 بیش از 3 درصد باشد که این امر دور از انتظار نیست».

رییس اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: «گشایش‌هایی که در زمینه مبادلات خارجی ایجاد می‌شود، می‌تواند ظرفیت‌های تولید ما را که طی سال‌های گذشته از دور خارج شده است، مجدد به دور تولید بازگرداند و این باعث افزایش تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی خواهد شد».

خوانساری ادامه داد: «این‌که بتوانیم در سال‌های بعد از 1395 هم رشد مثبت و پایدار داشته باشیم، مهم‌ترین مساله است که متضمن تلاش بسیار زیاد دولت و بخش خصوصی است.» وی متذکر شد: «نرخ بیکاری هم‌اکنون در کشور بالاست و با توجه به آماری که از جمعیت ورود به کار کشور در دست داریم، فکر می‌کنم دولت نتواند نرخ بیکاری را کاهش دهد؛ حتی ممکن است در سال‌های آتی این نرخ افزایش یابد».

رییس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: «حتی با رفع تحریم‌ها و رشد اقتصادی ایجاد شده ما در بهترین حالت می‌توانیم بخشی از افرادی را که در سال‌های گذشته شغل خود را از دست داده‌اند، به کار باز گردانیم و به تبع نمی‌توانیم در کوتاه‌مدت برای نیروهای جدیدی که وارد بازار کار می‌شود، شغل ایجاد کنیم.» خوانساری خاطرنشان کرد: «اگر دولت و بخش خصوصی بتوانند برنامه‌ریزی لازم برای توسعه اقتصادی و رشد اقتصادی پایدار ایجاد کنند، امید می‌رود که در بلندمدت بتوانیم اشتغال بیشتری ایجاد کنیم و با استفاده از ظرفیت‌هایی که در اقتصاد کشور وجود دارد، نرخ بیکاری را تک‌رقمی کنیم».

منبع: اتاق تهران

 
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید