همکاری دانمارک با ایران برای انتقال دانش نوین سیمان و معدن | اتاق خبر
کد خبر: 150624
تاریخ انتشار: 14 مهر 1394 - 17:00
معاون وزیر صنعت گفت: دانمارک برای انتقال دانش نوین سیمان و معدن با ایران همکاری خواهد کرد....
معاون وزیر صنعت گفت: دانمارک برای انتقال دانش نوین سیمان و معدن با ایران همکاری خواهد کرد.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از مهر، مهدی کرباسیان در مراسم امضای تفاهم نامه میان ایمیدرو و شرکت دانمارکی گفت: در سال‌های گذشته فناوری ساخت سیمان در کشور ما وجود نداشت اما با همکاری مطلوب شرکت «اف ال اسمیت» دانمارک در زمینه انتقال تکنولوژی و دانش فنی، اکنون می توانیم ادعا کنیم که ایران در این صنعت صاحب دانش فنی بومی شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: شرکت احداث صنعت به قدری توانمند شده که در سال‌های اخیر با توسعه صدور خدمات فنی و مهندسی دومین طرح یک میلیون تنی کارخانه سیمان را در خارج از کشور در ونزوئلا (طرح نخست در حماه سوریه) به بهره برداری رساند و براساس تفاهم نامه جدید همکاری، قرار است شرکت اف ال اسمیت، دانش فنی روز صنعت سیمان را در اختیار ایران بگذارد.

وی با اشاره به اینکه یکی از وظایف ایمیدرو و شرکت های تابعه، ارتقای سطح دانش فنی مهندسی شرکت های بخش خصوصی است، گفت: در کلاس های آموزشی، صنعت سیمان که از اول هفته جاری با همکاری شرکت اف ال اسمیت در ایمیدرو آغاز شده، ۳۵ نفر از ۱۹ شرکت بخش خصوصی حضور دارند.

کرباسیان ادامه داد: نخستین دوره های آموزشی بین ایمیدرو و سازمان آموزش فنی حرفه ای نیز با هدف ارتقای سطح آموزش معادن از شش ماهه نخست امسال آغاز شده و در نیمه دوم سال نیز گسترش می یابد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه کشورهای همسایه برای انجام فعالیت های عمرانی به سیمان نیاز دارند، تصریح کرد: ایران می تواند با همکاری شرکت اف ال اسمیت، در زمینه تامین سیمان کشورهای منطقه اقدام کند.

وی افزود: مصرف سیمان در ایران و کشورهای منطقه طی ۵ تا ۱۰ سال آینده به دلیل ارتقای کیفیت در ساخت و سازها (منازل مسکونی و زیرساخت ها)، افزایش خواهد یافت و همکاری میان اف ال اسمیت و ایمیدرو می تواند به همکاری های گسترده بینجامد.

کرباسیان خاطرنشان کرد: مذاکرات موفق صورت گرفته بین ایران و کشورهای ۱+۵ که به رفع تحریم های ظالمانه منجر خواهد شد، می تواند موجب ارتقای همکاری ها بین ایران شرکت های معتبر اروپایی با رعایت مصالح ملت شود.

وی ادامه داد: شرکت دانمارکی به توانمندی در صنعت سیمان در ایران شناخته می شود در حالی که در جهان به عنوان یک شرکت معتبر در حوزه صنایع معدنی همچون مس، آلومینیوم و غیره مطرح است، بنابراین ایمیدرو آمادگی همکاری با این شرکت در بخش معدن از جمله حوزه‌های استخراج و فرآوری زغال سنگ، مس، آلومینیوم و سایر اقلام غیر فلزی نظیر نیکل، کرومیت و عناصر نادر خاکی است. افزون بر این، مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران وابسته به ایمیدرو آماده همکاری با شرکت اف ال اسمیت است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو بیان داشت: سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) متشکل از ۱۰ کشور منطقه است و در صورت همکاری شرکت اف ال اسمیت، امکان همکاری با کشورهای مزبور فراهم خواهد شد.

در این جلسه، توماس شولز (Thomas Schulz)، رئیس هیات عامل شرکت «اف ال اسمیت» دانمارک نیز با بیان اینکه دوره جدیدی در روابط ایران و شرکت اف ال اسمیت آغاز شده است، گفت: فعالیت‌های تجاری با ایران و کشورهای همسایه در راه است و با همکاری یکدیگر، می‌توان ایران را به عنوان مرکز تولید و توزیع سیمان به کشورهای منطقه در نظر گرفت.

وی ادامه داد: برای پیشبرد امور، دفتر رسمی اف ال اسمیت در ایران بازگشایی خواهد شد و ما برای یک دوره طولانی همکاری با دانشگاه ها آماده خواهیم شد.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید