روز ملی صادرات یک روز زودتر برگزار می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 153300
تاریخ انتشار: 20 مهر 1394 - 09:42
معاون کمک‌های تجاری سازمان توسعه تجارت از تغییر زمان برگزاری مراسم روز ملی صادرات خبر داد و گفت: مراسم بزرگداشت روز ملی صادرات صبح روز سه‌شنبه - 28 مهرماه - در سالن اج

معاون کمک‌های تجاری سازمان توسعه تجارت از تغییر زمان برگزاری مراسم روز ملی صادرات خبر داد و گفت: مراسم بزرگداشت روز ملی صادرات صبح روز سه‌شنبه - 28 مهرماه - در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایسنا، محمد رضا مودودی در خصوص شاخص‌های ارزیابی صادرکنندگان برتر اظهار کرد: تکمیل زنجیره ارزش به عنوان مهمترین شاخص در ارزیابی شرکت‌های برتر صادراتی در سال جاری در دستور کار قرار گرفته و حجم صادرات و ارزش افزوده از مهمترین معیارهای انتخاب صادرکنندگان نمونه سال جاری بوده است.

مودودی، میزان رشد، نوع و تنوع کالاهای صادراتی در گروه‌های مختلف، نوع استراتژی در بازارهای هدف مانند داشتن دفاتری در بازارهای هدف، توسعه برند، کیفیت کالای صادراتی و نوع بسته‌بندی را از دیگر شاخص‌هایی دانست که امسال در ارزیابی پرونده صادرکنندگان مورد توجه واقع شده و براساس آن امتیازبندی شرکت‌ها صورت گرفته است.

وی در پاسخ به این پرسش که روز ملی امسال و شرایط انتخاب شرکت‌های برتر با سال گذشته چه تفاوتی دارد؟ بیان کرد: شاخص‌هایی مانند حجم صادرات و ارزش افزوده ازجمله مواردی است که در سال جاری برای انتخاب شرکت‌های برتر مورد توجه قرار گرفته اما بر شاخص ارزش افزوده تاکید بیشتری شده است و این اعتقاد وجود دارد که باید مانع از خام فروشی کالاهای صادراتی شده و تکمیل زنجیره ارزش در دستور کار قرار گیرد.

معاون کمک‌های تجاری سازمان توسعه تجارت با اعلام فرآیند انتخاب شرکت‌های برتر در روز ملی صادرات خاطرنشان کرد: همچنین شرایطی نیز برای شرکت‌های تولیدی در نظر گرفته شده که الزام به خصوصی بودن، تولید کالاهای مزیت دار و عدم بدهی بانکی از دیگر شرایط انتخاب شرکت های برتر است.

انتخاب 50 شرکت برتر صادراتی از میان 234 صادرکننده متقاضی

مودودی با بیان اینکه در ثبت‌نام اولیه 427 متقاضی ثبت نام کرده بودند، اظهار کرد: از میان این متقاضیان تنها 234 متقاضی پرونده خود را تکمیل کردند و در مجموع در سه گروه کالایی و دو گروه خدماتی فنی و مهندسی و گردشگری ارزیابی شده و در قالب 20 جلسه کارشناسی پرونده آنان بررسی و کارگروههای هیات وزیران آنها را بازنگری کرده است و در نهایت لیست نهایی به دست آمد که در روز ملی صادرات رونمایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه مطابق مصوبه هیات وزیران 50 شرکت باید از میان این شرکت‌ها انتخاب شوند، اظهار کرد: از میان این شرکت‌ها پنج شرکت ممتاز و 45 شرکت نمونه صادراتی هستند.

معاون کمک‌های تجاری سازمان توسعه تجارت در پاسخ به ستاد خبری سازمان توسعه تجارت درباره اینکه در سال‌های گذشته برخی شرکت‌های منتخب ماهیت چندان خصوصی نداشته و حتی به کمک‌های دولتی وابستگی داشته‌اند آیا این شرایط در سال جاری نیز تکرار می‌شود؟ بیان کرد: در تعریف خصوصی بودن شرکت‌ها آن تعریفی مورد نظر است که سازمان ثبت شرکت‌ها تایید می‌کند، البته ممکن است مالک بخشی از سهام آنها شرکت‌های دولتی و نیمه‌دولتی بوده یا در سهام برخی از شرکت‌های منتخب بانک‌ها، بیمه‌ها یا تامین‌اجتماعی سهیم باشند.

وی با بیان اینکه در مورد خودروسازان نیز خود دولت راسا سهامدار نیست، خاطرنشان کرد: شرکت‌های خصوصی تعریفی دارند که استانداردهای آن توسط ثبت شرکت‌ها اعلام می‌شود و آنچه که قانون ما را مجاز به تعیین کرده است را اجرا خواهیم کرد.

مودودی خاطرنشان کرد: حداقل امتیاز برای ورود به ارزیابی نهایی شرکت‌ها 550 امتیاز است تا به عرصه رقابت وارد شوند و طی هفته جاری لیست نهایی منتخبین تهیه خواهد شد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید