مهم ترین مساله استاندارد در حوزه تولید، تسهیل تجارت است | اتاق خبر
کد خبر: 154155
تاریخ انتشار: 22 مهر 1394 - 14:55
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران حضور سازمان ملی استاندارد در اجراییات را با جلب اعتماد مردم متناقض دانست....

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران حضور سازمان ملی استاندارد در اجراییات را با جلب اعتماد مردم متناقض دانست.

 جلال‌پور در همایش نودمین سالروز تاسیس سازمان ملی استاندارد با بیان این‌که مهم‌ترین مساله استاندارد در حوزه تولید و اقتصاد تسهیل و روان‌سازی تجارت است، اظهار کرد: برای این‌که بتوانیم با کشورهای دیگر در این زمینه گام برداریم وظیفه سنگینی بر دوش سازمان ملی استاندارد است، چراکه هر محصول در هر مرحله‌ای از تولید استاندارد‌های خاص خود را دارد.

وی با بیان این‌که در حال حاضر استاندارد 27 هزار محصول در سازمان ملی استاندارد در حال تدوین است، گفت: ایجاد نگاه به حقوق مصرف‌کننده و تشکل‌های آن موضوع مهمی است که سازمان ملی استاندار و اتاق بازرگانی باید به آن ورود پیدا کنند.

به گفته جلال‌پور استاندارد روزی می‌تواند موفق باشد که کارهای تصدیگری را به بخش خصوصی واگذار کرده و سازمان ملی استاندارد به عنوان یک سازمان مورد اعتماد مردم نقش نظارت داشته باشد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان این‌که حضور سازمان ملی استاندارد در اجراییات با هدف اصلی آنکه ایجاد اعتماد برای مصرف‌کننده تناقض دارد، اظهار کرد: اگر سازمان ملی استاندارد در سیاست‌گذاری و نظارت به‌طور کامل حضور داشته باشد و کار اجرایی را به بخش خصوصی بدهد، احتمال این‌که خدشه‌ای به اعتماد نسبت به این سازمان وارد شود کمتر است و همه عرضه‌کنندگان کالا به سمت استاندارد می‌آیند.

وی افزود: این‌که ما سازمان استاندارد را به بودجه دولتی وصل کنیم و این سازمان براساس وظیفه اجباری خود به کار تصدی‌گری مشغول شود چاره‌ساز نخواهد بود.

جلال‌پور همچنین با اشاره به شعار "استاندارد‌ها، زبان مشترک جهانی" ادامه داد: در داخل کشور مجموعه‌ای که کالا باید در آن عرضه شود باید به عنوان یک کار مشترک دیده شده و تعامل استاندارد با تشکل‌ها و بخش خصوصی در این زمینه بیشتر شود.

به گفته رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران یکی از مسائلی که سازمان استاندارد در سال‌های اخیر خوب به آن پرداخته است به تعریف استاندارد‌های مختلف در حوزه‌های مختلف است.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید