کاهش 40میلیون دلاری صادارت فرش دستباف | اتاق خبر
کد خبر: 156884
تاریخ انتشار: 27 مهر 1394 - 12:54
رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف تهران با اعلام اینکه امسال میزان صادرات فرش دستباف ایرانی تا 40میلیون دلار کاهش یافته است، گفت: رونق بازار داخلی فرش دستباف وابسته
رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف تهران با اعلام اینکه امسال میزان صادرات فرش دستباف ایرانی تا 40میلیون دلار کاهش یافته است، گفت: رونق بازار داخلی فرش دستباف وابسته به صادرات این کالا است.
سید مجتبی عراقچی در گفت وگو با اتاق خبر با بیان اینکه در حال حاضر90 درصد فرش دستباف ایران صادر می شود، اعلام کرد:  وضعیت صادرات فرش دستباف تعریف چندانی ندارد و فروش داخلی  این فرش نیز از صادرات آن تبعیت می کند چراکه سود تولیدکنندگان تنها از طریق صادرات تأمین می شود. عراقچی با بیان اینکه میزان صادرات فرش دستباف در سال جاری نسبت به زمان مشابه آن در سال  گذشته کاهش یافته است؛ گفت: صارات این کالا از340 میلیون دلار به 300 میلیون دلار کاهش یافت. دلیل اصلی این معضل  گرانی فرش دستباف ایرانی است؛  وجود تورم درداخل کشور منجر به بالا رفتن دستمزد کارگران شد و همین مسأله قیمت نرخ تمام شده فرش دستباف ایرانی را بالا برد. وی تصریح کرد: رقبای فرش دستباف ایرانی کشورهایی مانند پاکستان و هند هستند که به دلیل دستمزد کم کارگر قیمت فرش نرخ کمتری دارد و به طور طبیعی این موضوع باعث شده است تا سایر کشورها مشتریان فرش ایرانی را بهتر جذب می کنند. رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف در رابطه با نحوه حمایت های دولت از صنعت فرش عنوان کرد: نهادهای دولتی به دلیل دغدغه های بسیاری که دارند برنامه ای برای حمایت از این صنعت در دستور کار خود قرارنداده اند و حتی اعطای جوایز تشویقی که بیشتر برای جبران خسارت وارده بر صادرکننده بود به دلیل کمبود بودجه متوقف کرده است. عراقچی در بخش دیگر از صحبت های خود در خصوص  تجمیع دو اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی و فرش دستباف اعلام کرد: اتحادیه فروشندگان فرش دستباف مخالفت ادغام این دو اتحادیه هستند. چراکه فعالیت های این دو صنف کاملا متفاوت است؛  فرش دستباف یک اثر هنری است و به هیچ وجه با فرش ماشینی که مولد بسیاری از مشکلات جسمانی مانند آسم و زانو درد است قابل قیاس نیست.  
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید