200 میلیون دلار به سرمایه صندوق ضمانت صادرات افزوده شد | اتاق خبر
کد خبر: 157651
تاریخ انتشار: 29 مهر 1394 - 08:32
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طی هفته جاری با کمک دولت و مجلس شورای اسلامی 200 میلیون دلار به سرمایه صندوق ضمانت صادرات اضافه شد تا این بانک بتواند از صادرکنندگان حمایت

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طی هفته جاری با کمک دولت و مجلس شورای اسلامی 200 میلیون دلار به سرمایه صندوق ضمانت صادرات اضافه شد تا این بانک بتواند از صادرکنندگان حمایت لازم را به عمل آورد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  ایرنا، محمدرضا نعمت زاده در مراسم روز ملی صادرات روز سه شنبه در محل اجلاس سران، اظهار داشت: کفایت سرمایه این صندوق اجازه نمی داد تا به وظایفش عمل کند بنابراین با مبلغ یادشده افزایش سرمایه پیدا کرد. وی خاطرنشان ساخت: سیستم بانکی کشور طی 10 سال گذشته از مراودات بین المللی برخوردار نبود اما اکنون باید با یک برنامه فشرده در این زمینه، نارسایی این بخش را برطرف کند تا صادرکنندگان بتوانند از این بانک استفاده بیشتری کنند. نعمت زاده ضرورت تولید درون زا و برون نگر را مورد تاکید قرار داد و گفت: چنانچه به توانمندی خود باور نداشته باشیم با روابط خوب سیاسی نمی توانیم مشکل صادرات را برطرف نمائیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار امیدواری کرد تامین سرمایه در گردش از سوی بانک ها و برقراری خطوط اعتباری خارج از کشور همراه با فاینانس و دیگر ابزارها در بخش تولید صادرات گرا امکان رشد جهشی را در این بخش فراهم سازد. نعمت زاده اضافه کرد: برنامه سال آینده دستیابی به رشد 8 درصدی پیش بینی شده که انتظار می رود با احیای شرایط تولید و صادرات و شکوفایی اقتصادی به این مهم دست یابیم. وی یادآور شد: سال گذشته رشد 20 درصدی صادرات غیرنفتی با تلاش تمام فعالان اقتصادی و جهاد آنها مهیا شد تا چراغ تولید و صادرات خاموش نشود. نعمت زاده با بیان آنکه طی 6 ماهه نخست سال جاری کاهش اندکی در زمینه صادرات را شاهد بودیم، گفت: این امر براثر شرایط کشور در بلاتکلیفی اجرای توافق برجام بود و در عین حال افت قیمت جهانی اقلام صادراتی در بازارهای هدف از جمله عوامل آن محسوب می شود. وی اظهار امیدواری کرد: نیمه دوم امسال با ایجاد شرایط بتوانیم رشد مثبت را ادامه دهیم و در سال 1395 نیز با یک حرکت جهشی در زمینه تولید و صادرات پیش برویم. وزیر صنعت، معدن وتجارت سهم ایران را در صادرات کالا براساس آمار جهانی سال 2014 به میزان 0.34 درصد و در صادرات خدمات 0.18 درصد ذکر کرد و افزود: ایران در بین 229 کشور از نظر صادرات کالا جایگاه 51 را کسب کرد و در بخش خدمات در بین 152 کشور رتبه 60 را بدست آورد. به گفته وی، آمار مزبور صادرات نفت را هم دربرمی گیرد و چنانچه صدور نفت از این مجموعه خارج شود، شرایط نامناسب تر خواهد شد. نعمت زاده افزود: بررسی کارنامه عملکرد پارسال نشان می دهد ارزش صادرات کالا و خدمات در 1393 به 63 میلیارد دلار رسید و این درحالی است که مطابق برنامه راهبردی در قالب سند چشم انداز 1404 این رقم با رشد حدود سه برابری به 190 میلیارد دلار برسد. وی اضافه کرد: سال گذشته سرانه صادرات غیرنفتی 800 دلار بود که پیش بینی شده این میزان در 1404 به دو هزار دلار برسد و چنانچه این مهم تحقق پیدا نکند ، ضعف عملکرد ما محرز می شود.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید