منابع مالی اجرای طرح بیمه بیکاری مشخص شد | اتاق خبر
کد خبر: 16058
تاریخ انتشار: 4 دی 1390 - 14:16
مجلس منابع مورد نیاز اجرای فصل سوم قانون بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار از سوی دولت را مشخص کرد. به گزارش اتاق نیوز، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه ) در ادامه بررسی جزئیات طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار، ماده ۳۲ این طرح را با ۱۴۷ رای موافق ۱۶ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع به تصویب رساندند. براساس مصوبه مجلس نمایندگان منابع مورد نیاز اجرای فصل سوم این قانون٬ در سال ۹۱ از محل دو درصد اعتبارات بودجه عمومی  موضوع ماده (۱۸۰) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب 15/10/1389 که در اختیار معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور قرار دارد تامین و پرداخت می شود. در سال های بعد٬ با پیش بینی در قوانین بودجه از محل پنجاه درصد (۵۰ %) درآمدهای موضوع ماده (۷) قانون هدفمند کردن یارانه ها تامین می شود. همچنین نود درصد (۹۰%) درآمد حاصل از دریافت خسارات و جریمه‌های ناشی از اشتغال اتباع خارجی بدون مجوز و کودکان و نوجوانان کمتر از پانزده سال و کمک‌های مردمی و سازمان‌های حمایتی داخلی و خارجی مانند بانک جهانی برای این منظور اختصاص می‌یابد. در تبصره این ماده، دولت را مکلف کردند که ترتیبی اتخاذ نماید که در سال اول اجرای قانونی٬ حداقل بیست درصد (۲۰%) بیکاران متقاضی کار در کشور براساس اولویت های زیر از بالاترین امتیاز تحت پوشش قرار گیرند و به تدریج با اجرای مقررات این قانون ظرف سه سال به کلیه افراد واجد شرایط تعمیم یابد. پرداخت کمک هزینه بیکاری با در نظر گرفتن اولویت های زیر آغاز می شود و سپس به سایر بیکاران تسری می‌یابد. همچنین براساس تبصره ۲ این ماده؛ تامین منابع مذکور از محل موضوع ماده (۷) قانون هدفمند کردن یارانه ها زودتر از زمان تعیین شده در این ماده در صورت تصویب دولت یا سازمان هدفمندسازی یارانه ها بلامانع است. بر اساس این گزارش، نادر قاضی پور نماینده ارومیه در جریان بررسی این ماده٬ نسبت به حذف این ماده تذکر داد و گفت: حذف این ماده به ضرر نظام و تصویب آن به نفع نظام خواهد بود. جمشید انصاری نماینده زنجان نیز، ابهامات موجود در این ماده را دلیل اصل بحث طولانی در مجلس بر سر این ماده دانست و خواستار رفع ابهام در قسمتی از متن این ماده شد. ستار هدایت خواه نیز در تذکری به استناد ماده ۲۱۵ آیین نامه داخلی مجلس٬ قسمت اول ماده ۳۲ را مربوط به اصلاح قانون برنامه دانست و گفت: بنابراین این ماده احتیاج به رای دوسوم دارد. لاریجانی رئیس مجلس نیز با وارد دانستن تذکر هدایت خواه، رای دوسوم را برای تصویب این ماده از نمایندگان اخذ کرد. جدول امتیازات برای تعیین اولویتها :  
  میزان تحصیلات آموزش فنی و حرفه‌ای مدت زمان ثبت نام در مراکز کاریابی معلولان       ایثارگران     زنان بدون سرپرست بد سرپرست و سرپرست خانوار
زیر دیپلم دیپلم فوق دیپلم لیسانس فوق لیسانس و بالاتر یک دوره دو دوره سه دوره تا یک سال ۱ تا ۳ سال ۳ سال به بالا
امتیازات ۱۰ ۱۵ ۲۰ ۲۵ ۳۰ ۵ ۱۰ ۲۰ ۵ ۱۰ ۱۵ ۱۰ ۱۵ ۱۰
        براساس جزء یک این ماده کلیه مشمولان این قانون مکلفند در صورت تشخیص واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهت ارتقاء سطح مهارت که با تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعیین می‌شود، شرکت کنند و گواهی آن‌را هر دوماه یک‌بار به شعب صندوق ارائه نمایند. درجز۲ نیزآمده است که امتیاز ایثارگری برای کلیه دارندگان حداقل شش‌ماه سابقه حضور در جبهه و یا اسارت و یا جانبازی با حداقل پنج‌درصد(۵%) جانبازی با اعلام بنیاد شهید و امور ایثارگران محل لحاظ می‌شود. حق بیمه بیکاری ۴ درصد تعیین شد همچنین، نمایندگان در بررسی جزییات طرح حمایت از بیکاران با ۴ درصد حق بیمه بیکاری موافقت کردند. بر اساس این گزارش، نمایندگان در ادامه بررسی جزئیات طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار، ماده ۱۱ این طرح را تصویب کردند. به موجب ماده ۱۱ ، حق بیمه بیکاری به میزان چهار درصد (۴%) مزد یا حقوق بیمه شده است که سه درصد (۳%) آن توسط کارفرما و یک درصد (۱%) توسط دولت تامین و پرداخت می شود. دستگاه‌های اجرایی دولتی٬ در سال اول اجرا، سهم کارفرما را از محل صرفه جویی در هزینه‌های جاری خود٬ تامین و پرداخت می‌نمایند. دولت مکلف است در سال‌های بعد منابع مورد نیاز را جداگانه و در ذیل ردیف هر دستگاه در بودجه سنواتی پیش بینی نماید و در اختیار صندوق قرار دهد. ماده ۱۱ طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار در نخستین بررسی در صحن علنی مجلس مراعا ماند تا کمیسیون اجتماعی دوباره روی آن کار کارشناسی انجام دهد که بعد از اصلاح در نشست علنی نهاد قانونگذاری مطرح و به تصویب رسید.  
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید