احتمال افزایش نرخ تورم | اتاق خبر
کد خبر: 178840
تاریخ انتشار: 8 آذر 1394 - 19:25
یک کارشناس مسایل اقتصادی ضمن هشدار نسبت به بازگشت روند افزایشی نرخ تورمی گفت: دولت باید نسبت به هدایت جریان نقدینگی به سمت بخش های تولیدی چاره اندیشی کند....

یک کارشناس مسایل اقتصادی ضمن هشدار نسبت به بازگشت روند افزایشی نرخ تورمی گفت: دولت باید نسبت به هدایت جریان نقدینگی به سمت بخش های تولیدی چاره اندیشی کند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، سید محسن طباطبایی مزدآبادی در حاشیه نشستی در خصوص چالش افزایش نقدینگی با توجه به تغییر سیاست های پولی دولت گفت:‌ طبق نظریات اقتصادی، مابین افزایش نقدینگی و رشد تورم رابطه مستقیم وجود دارد و از این رو پیش‌بینی می‌شود در ماه های آتی دولت نتواند همچنان روند کاهشی تورم را حفظ کند.

وی با اشاره به اینکه در سه ماه نخست سال جاری نقدینگی نزدیک بیش از چهار درصد رشد داشته است، افزود: اصلی ترین عامل این رشد نیز افزایش مطالبات بانک مرکزی از بخش های دولتی است و بر این اساس می‌توان عنوان کرد که دولت باید در سیاست های انضباطی خود با دقت بیشتری عمل کند.

مدرس موسسه عالی آموزش بانکداری با تاکید بر اینکه افزایش نقدینگی به خودی خود یک عامل منفی در فضای اقتصادی کشور به حساب نمی آید، ادامه داد: موضوع مهم در این خصوص نحوه هدایت نقدینگی به سمت بخش های مولد است.

وی با اشاره به اینکه سیستم بانکی به دلایل ساختاری توانایی هدایت مطلوب این حجم از نقدینگی را ندارد، گفت: در اعطای تسهیلات نیز بانک ها طی سالهای گذشته بیش از 70 درصد از تسهیلات در بخش های بازرگانی، خدمات و مسکن ارائه شده و بخش های کشاورزی و صنعت و معدن سهم اندکی داشته‌اند.

طباطبایی با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از 3414 میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک ها پرداخت شده است، ادامه داد: اگر این تسهیلات به سمت تامین نقدینگی واحدهای تولیدی سوق پیدا می کرد، وضعیت اقتصادی کشور تا حدود زیادی از شرایط رکودی خارج می شد.

مدرس دانشگاه خوارزمی در تحلیل اینکه چرا شبکه بانکی کشور توانایی هدایت مطلوب نقدینگی را ندارد، گفت: غالبا در ارائه تسهیلات، بانک ها با اخذ وثیقه از بازگشت سرمایه خود مطمئن می شوند و از این رو دیگر نسبت به چگونگی هزینه شدن تسهیلات اعطایی دغدغه ای ندارند و لذا در اکثر موارد نیز این تسهیلات به نقاط هدف نمی رسد.

وی با تاکید بر اینکه در لوایح دو قلوی قانون بانکداری و قانون بانک مرکزی این مهم باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: ساماندهی عملیاتی موسسات مالی و اعتباری نیز می‌تواند در زمینه هدایت هدفمند نقدینگی به سمت بخش های تولیدی و ممانعت از ورود سرمایه ها به بازارهای کاذب موثر باشد.

او با اشاره به اینکه در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی «اصلاح و تقویت همه‌جانبه‌ نظام مالی کشور با هدف پاسخگویی به نیازهای اقتصاد ملی» به عنوان یک اصل مورد توجه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: اصلاح ساختاری سیستم بانکی یک گام مهم برای بسترسازی در جهت اجرایی کردن الگوی اقتصاد مقاومتی است.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید