روسیه جنگنده‌های بیشتری به منطقه خواهد فرستاد | اتاق خبر
کد خبر: 180002
تاریخ انتشار: 10 آذر 1394 - 03:25
معاون وزیر دفاع آمریکا در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان با اشاره به اینکه هیچ کس خواستار رویارویی روسیه و ناتو نیست گفت: روسیه متعاقب اقدام آنکارا جنگنده های بیشتری...
معاون وزیر دفاع آمریکا در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان با اشاره به اینکه هیچ کس خواستار رویارویی روسیه و ناتو نیست گفت: روسیه متعاقب اقدام آنکارا جنگنده های بیشتری به منطقه ارسال خواهد کرد.

به گزارش اتاق خبر،حادثه سرنگوني يك فروند جنگنده روسي كه بر فراز آسمان سوريه توسط نظاميان كشور تركيه مورد حمله قرار گرفت باعث تیره شدن روابط ترکیه و روسیه شد؛ روابطی که با حضور نظامی روسیه در سوریه چندان هم حسنه نبود.

اشتباه محاسباتی اردوغان در تصور حمایت تمام قد ناتو از این اقدام یکی از دلایل چنین اقدامی می تواند به شمار آید. این حادثه تبعاتی را برای ترکیه به دنبال داشت که لغو سفر اتباع روس به ترکیه و تحریم اقتصادی پیامد کوتاه مدت این حادثه تا کنون بوده است.

خبرگزاری مهر در گفتگو با «لارنس جِی. کورب» معاون وزیر دفاع آمریکا در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان به بررسی ابعاد مختلف این حادثه پرداخته است که در ادامه از نظر می گذرد.

«لارنس جِی. کورب» معاون وزیر دفاع اسبق آمریکا از ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۵ و در دوران ریاست جمهوری «رونالد ریگان» بود. وی، متخصص حوزه «پیشرفت آمریکا» به شمار می آید. کورب مشاور عالی مرکز اطلاعات دفاعی در دانشگاه «جورج تَون» آمریکا  و همچنین  مدیر مرکز مطالعات امنیت ملی در شورای روابط خارجی آمریکا است.

او مدیر مرکز آموزش سیاست عمومی در حوزه برنامه مطالعات سیاست خارجی در مؤسسه بروکینگز نیز بوده است. از وی بیش از۲۰ کتاب و ۱۰۰ مقاله در زمینه مسائل مرتبط با امنیت ملی آمریکا منتشر شده است.

متن این گفتگو به شرح زیر است:

در پی سرنگونی جنگنده روسی توسط ترکیه، مسکو اعلام کرده است که مجموعه ای از اقدامات را در واکنش به اقدام ترکیه علیه این کشور اتخاذ خواهد کرد. این اقدامات چه می توانند باشند؟

آنچه که می توان گفت این است که پاسخ روسیه نظامی نخواهد بود. به اعتقاد من اقدامات روسیه اقتصادی خواهد بود. شاهد بودیم که روسیه از اتباع خودش خواست تا به ترکیه نروند. یکی از کلیدی ترین اقداماتی که روسیه انجام خواهد داد این است که جنگنده های بیشتری را به منطقه خواهد فرستاد تا در قبال جنگنده هایی که از ترکیه وارد سوریه می شوند اقدامی انجام دهند. در مجموع اقدامات بیشتر اقتصادی خواهند بود تا نظامی.

در پی این حادثه و با توجه به این مسئله که ترکیه عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) است. آیا احتمال رویارویی نظامی بین ناتو و روسیه وجود دارد؟

من فکر نمی کنم درگیری نظامی صورت بگیرد. ناتو کم و بیش ادعای ترکیه در خصوص این مسئله را که جنگنده روسیه در داخل حریم هوایی ترکیه بوده است را تایید کرده است اما کسی خواستار رویارویی بین روسیه و ناتو نیست. من فکر نمی کنم شاهد حمله روسیه به ترکیه باشیم. من فکر می کنم آنچه که روسیه انجام خواهد داد، همان کاری است که ترکیه با روسیه کرد.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرده است که در صورت تکرار چنین اقدامی، روسیه اقدام خواهد کرد. این تهدید وی چقدر جدی است؟

من فکر نمی کنم آنها می خواهند مطمئن شوند که چنین اتفاقی دیگر رخ نخواهد داد.

مقامات روسیه و بسیاری از کارشناسان بر این باورند که ترکیه این اقدام را با همکاری و همراهی آمریکا انجام داده است که به اعتقاد من منطقی به نظر می رسد زیرا ترکیه به تنهایی توان نظامی رویارویی با روسیه را ندارد. نظر شما در این خصوص چیست؟

من فکر نمی کنم این کار با هماهنگی آمریکا صورت گرفته باشد. روس ها قبلا هم این کار را کرده بودند و عذرخواهی هم کرده بودند. به اعتقاد من ترکیه این کار را کرد تا مطمئن شود که دیگر روس ها این کار را تکرار نخواهند کرد. ترک ها از عملکرد روسیه در سوریه ناراضی هستند و معتقد هستند که روسیه به جز داعش، ترکمن های این کشور را هم هدف حملات خود قرار داده است.

این اتفاق در توازن قوا در داخل سوریه چه تاثیری خواهد گذاشت؟

روس ها باید تصمیم بگیرند که در خصوص آینده بشار اسد چه تصمیمی خواهند گرفت و در این خصوص چگونه به توافق خواهند رسید.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید