فروش تعداد خاصی خودرو یا لوازم خانگی بازار را تحریک نمی کند | اتاق خبر
کد خبر: 180271
تاریخ انتشار: 10 آذر 1394 - 10:35
بسته خروج از رکود و به خصوص بحث فروش خودرو با تسهیلات دولتی در شرایطی همچنان داغ است که حالا بخشی از فعالان اقتصادی اعلام می کنند این بسته نمی تواند به اهداف خود برسد

بسته خروج از رکود و به خصوص بحث فروش خودرو با تسهیلات دولتی در شرایطی همچنان داغ است که حالا بخشی از فعالان اقتصادی اعلام می کنند این بسته نمی تواند به اهداف خود برسد و فروش خودرو در نهایت به رونق اقتصادی و تحریک تقاضا در سطح کلی تبدیل نمی شود ، درباره این طرح با محمد امیرزاده عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، مدیرعامل شرکت ساختمانی دیداس و رئیس کمیسیون خدمات فنی و مهندسی اتاق ایران گفت و گوی کوتاهی کرده ایم.

*برنامه ای که دولت برای تحریک تقاضا پیاده کرده با یکسری واکنش ها به خصوص در حوزه خودرو همراه بوده است. آیا این روش های تحریک تقاضا نتیجه بخش است و می تواند به عنوان نقش همان مسکن موقتی که مشاور رییس جمهوری درباره اش صحبت می کند را ایفا کند و یا اینکه باید اقدام جدی تر و کامل تری درباره آن انجام شود؟

من عقیده دارم که این اقدامات موثر است اما آنقدر مشکلات اقتصادی کشور عمیق است که نمی شود با محدودیت فروش تعداد خاصی خودرو یا خرید لوازم خانگی، بازار را تحریک کرد. به هرحال، دولت باید به طریقی در بخش های مختلف با سرمایه گذاری زیربنایی حرکت کند. به طور مثال این سرمایه گذاری های زیربنایی باید در پروژه های عمرانی بزرگ، مثل آزادراه ها و پالایشگاه ها و سرمایه گذاری پتروشیمی باشد که بتواند در همین راستا در بخش اشتغال، نیاز بازار و پشتیبانی صنعتی مثلا اجزا و کارخانجات حمایت کننده رخ دهد تا چرخ آنها هم به حرکت درآید. به این ترتیب، همان طور که گفتم، با خرید چند خودرو و لوازم خانگی، اقتصاد نمی چرخد. البته بی اثر نیست و حتی در کوتاه مدت، موثر خواهد بود.

*بنابراین در حین اینکه اثر موقت خودش را می تواند ایجاد کند باید ریشه ای برخورد شود.

به هرحال، محدودیت های به وجود آمده در بازار سرمایه خودش اشکالات مختلفی به وجود می آورد، باید راه های به وجود آید که سرمایه گذاری در کشور صورت بگیرد و اعتماد بین المللی برای کشور ایجاد شود. فضای بیرونی برای مصرف کالای ایرانی، اشتغال ایرانی، طرح های عمرانی خارجی به عنوان صدور خدمات فنی و مهندسی در خارج از کشور راه بیوفتد. زمانی که این اتفاق بیوفتد، خواه یا ناخواه، بخش زیادی از کالای مصرفی خودشان را از داخل کشور تامین می کنند. شرکت هایی که در بخش صدور خدمات فنی و مهندسی فعال بودند، چه تولیدات مصرفی و چه حتی تولیدات زیرساختی را از ایران تهیه می کردند و با خودشان می بردند. این موارد مستلزم خیلی از شاخص هاست، مثل خطوط حمل و نقل، دستیابی به منابع بانکی، تسهیل در صدور ضمانتنامه ها. اما در حال حاضر، ما تنها نیروی انسانی کارآزموده داریم که برای حرکت آنها نیاز به ابزارهایی است که باید از جایی شروع شود تا رفع موانع دیگر هم صورت بگیرد.

منبع: اتاق تهران

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید