ثبت 172 کلیسا و 162 آتشکده در فهرست آثار ملی | اتاق خبر
کد خبر: 182617
تاریخ انتشار: 12 آذر 1394 - 15:30

مسعود سلطانی‌فر در حاشیه بازدید از مسجد تاریخی آق قلعه جوین اظهار کرد: با توجه به آثار متعدد فرهنگی و تاریخی در نقاط مختلف کشور از شهرهای بزرگ گرفته تا شهرهای کوچک و حتی دور دست می‌توان اینگونه گفت که ایران «کشور- موزه» است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: نتایج کاوش‌ها نشان می‌دهد که ایران خاستگاه و جایگاه صلح ادیان الهی بوده و افراد با ادیان و شریعت‌های گوناگون به صورت صلح‌آمیز در ایران زندگی می‌کردند.

سلطانی‌فر ادامه داد: در همین ارتباط 172 کلیسا و 162 آتشکده در شهرهای مختلف کشور، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 32 هزار اثر فرهنگی و تاریخی در کشور شناسایی و ثبت ملی شده‌اند و 19 اثر نیز در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده که بیانگر جایگاه فرهنگی، تاریخی وتمدنی ایران بزرگ است.

معاون رئیس جمهور به کاوش‌ها و تحقیقات انجام شده در محوطه‌های تاریخی و بناهای فرهنگی و تاریخی کشور اشاره کرد و افزود: این تحقیقات و کاوش ها نتایج بسیار خوبی را ارائه کرده اند که این نتایج ارزشمند در اختیار پژوهشگران و گردشگران قرار می‌گیرد.

سلطانی‌فر ادامه داد: این آثار تاریخی نشان دهنده غنای فرهنگی و جایگاه تاریخی و تمدنی ایران زمین است که مورد توجه گردشگران خارجی نیز واقع شده و بر همین اساس شاهد افزایش 12 درصدی ورود گردشگران خارجی به ایران هستیم به گونه‌ای که در حال حاضر و علی رغم رکود اقتصادی در بخش‌های مختلف شاهد رونق بخش گردشگری هستیم و به طور میانگین ورود گردشگران خارجی به ایران نسبت به دیگر کشورهای آسایی 3 برابر رشد داشته است.

گفتنی است، مسجد تاریخی آق قلعه جوین یکی از مساجد کهن خراسان رضوی است که قدمت ساخت این مسجد به عصر ایلخانی باز می گردد و این بنا تاریخی سبک ایلخانی و تا حدودی شبیه به سلطانیه زنجان احداث شده است.

منبع: فارس

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید