همه بازیسازهای فوتبال ایران | اتاق خبر
کد خبر: 300725
تاریخ انتشار: 16 آذر 1394 - 21:56
با پرطرفدارترین بازیکنان لیگ آشنا شوید
این روزها فقر پلی میکر در لیگ برتر نگرانی های زیادی را رقم زده اما با نگاهی به پتانسیل موجود می توان گفت در این پست چندان هم فقیر نیستیم.

اتاق خبر - پلی میکر یا همان بازیساز این روزها در فوتبال روز دنیا از جایگاه رفیعی در تیم های باشگاهی برخوردار هستند و بیشتر مربیان تدابیر تاکتیکی خود را بر پایه توانایی های بازیکنان پست 8 طراحی می کنند.

بازیکنانی که گفته می شود در فوتبال ایران خیلی کم شده اند و دیگر استعدادی در این پست وجود ندارد که بتواند نمایش هایی همچون بازیسازهای سرشناس نسل گذشته را تکرار کند.

بازیسازهایی همچون علی جباری ،علی پروین، امیر قلعه نویی، سیروس قایقران ، محسن عاشوری و ... که با بازی ها و پاس های ناب خود در یک لحظه سرنوشت بازی ها را تغییر می دادند.

البته این نسل در دهه 80 با ظهور بازیکنانی همچون علی کریمی، محرم نویدکیا، مجتبی جباری، ایمان مبعلی، محمد نوری ، مهدی شیری، مسعود شجاعی و ... تا حدودی کمبودهایش را برطرف کرد اما در چند سال گذشته فوتبال ایران استعدادی را معرفی نکرده که بتوانند راه این بازیکنان را ادامه بدهند و تک و توک بازیکنانی توانستند خود را مستعد حضور در پست 8 یا همان بازیساز معرفی کنند که بهترین های  آنها به این شرح هستند.

محرم نویدکیا

محرم نویدکیا ستاره بزرگ هافبک‌های فوتبال ایران در دو دهه گذشته است. بازیکنی که اگر مصدومیت‌های بیشمارش نبود، احتمالا می‌توانست جایگاهی غیرقابل تکرار در فوتبال ایران داشته باشد. نویدکیا که با وجود سن و سال بالا هنوز چهره بالای سپاهان است در سال‌های آخر فوتبال خود بسر می‌برد. او در پاسوری و کاپیتانی از بهترین‌های لیگ است.

مجتبی جباری

وقتی که از بازیگردان‌ها صحبت می‌کنیم مجتبی جباری جایگاهی غیرقابل انکار در فوتبال ایران دارد. هافبک شگفت‌انگیز استقلال که ظهورش در فوتبال ایران همه را غافلگیر کرد. اگر مجتبی بدن قوی‌تری داشت شاید می‌توانست در سطح اول فوتبال جهان هم بدرخشد. او در حال حاضر عضو تیم الاهلی قطر است و شرایط خوبی در این کشور دارد و اگرچه پرویز مظلومی درباره احتمال بازگشتش صحبت کرده اما بعید است که به ایران بازگردد.

محمد نوری

هافبک تیم مسیمیر قطر در انتظار بازگشت به فوتبال ایران است تا با بازوبند کاپیتانی پرسپولیس برای قهرمانی بدرخشد. نوری که با درخشش در هما و سپس سپاهان به فوتبال ایران معرفی شد، بعد از روزهای خوب در صبا به پرسپولیس آمده و از آنجا به لیگ قطر رفت. او که با بدشانسی و پس از مردود شدن گل ملی‌اش در بازی ازبکستان آرام‌آرام از جمع نفرات کی‌روش کنار رفت، در صورت بازگشت به ایران عصای دست برانکو خواهد بود.

ایمان مبعلی

ایمان که با درخشش در فولاد به فوتبال ایران معرفی شد، هنوز هم یک مهره غیرقابل جایگزین در لیگ ایران است. ستاره‌ای که هرچقدر درباره مهارت‌های مختلفش صحبت کنیم کم است. ایمان استاد ضربات کاشته و بازیگردانی است و یک بار یک تنه فولاد را به مقام قهرمانی لیگ رسانده است.

بختیار رحمانی

بازیکنی که در حال حاضر خدمت سربازی خود را در تراکتورسازی پشت سر می گذارد یکی از بهترین پلی میکرهای نسل فعلی فوتبال ایران لقب گرفته که مشتریان زیادی پیدا کرده است. بختیار که در فولاد ساخته و پرداخته شد بعد از روزهای درخشان با این تیم حالا می تواند فوتبال ایران را برای چند سال آتی در پست پلی میکر از نگرانی خارج کند.

قاسم حدادی‌فر

اگر قاسم حدادی‌فر در جام ملت‌های آسیا 2011 در بازی کره به میدان می‌رفت شاید تقدیر متفاوتی در زندگی‌اش رقم می‌خورد اما هافبک ذوب آهنی‌ها با وجود نمایش درخشان هرگز به یک بازیکن ملی تبدیل نشد. حدادی‌فر که در ذوب آهن به عنوان یکی از دو هافبک وسط می‌درخشد، تنها بازیگردان لیگ است که کمی عقب‌تر از خط حمله به طراحی تیمش مشغول است. هافبکی که البته به نسل بازیکنانی مثل محمد نوری، مسعود شجاعی، اشکان دژاگه و ... تعلق دارد.

پیام صادقیان

پیام شاید در روی کاغذ بهترین گزینه برای پرکردن خلا پلی میکر در فوتبال ایران بود اما او هم اسیر حاشیه های کاذب شد و نتوانست راه خوبی که پیدا کرده بود را ادامه بدهد. هنوز طرفداران این بازیکن پاس استثنایی پیام در جدال پرسپولیس برابر ملوان را فراموش نکرده اند که محمدرضا خلعتبری آن را تبدیل به گل کرد. اما افسوس و صد افسوس که صادقیان قدر خودش را ندانست و ... حالا طرفداران پیام امیدوارند او در نفت به دوران اوج خود بازگردد و همان صادقیان مستعد دو سال قبل نشان بدهد.

محسن مسلمان

هافبک پرسپولیس هم از همان دست استعدادهایی بود که فراز و نشیب های زیادی از خود نشان داد تا تا توانایی های ذاتی اش در این پست کمتر به چشم بیاید. در ذوب آهن ساخته شد و در ملوان به اوج دوران فوتبالش رسید اما وقتی با اتمام سربازی اش به اصفهان بازگشت دیگر نتوانست فروغ همیشگی را داشته باشد و چند انتخاب اشتباه او را از سطح اول پلی میکرها دور کرد گرچه زیر نظر برانکو رفته رفته به آمادگی رسیده و می تواند بار دیگر خودش را جزو استعدادهای فوتبال ایران معرفی کند.

سروش رفیعی

سروش هم می تواند به خوبی نقش پلی میکر را بازی کند گرچه پست اصلی او وینگر جپ و راست است اما رفیعی هم همان طور که به یکی از بازیکنان مورد علاقه کارلوس کی روش تبدیل شد توانایی بازی در پست بازیساز را دارد چون از هوش و بازیخوانی بالایی سود می برد. سروش هم این روزها در تراکتور دوران خدمت سربازی اش را می گذراند و در این تیم به مهره ای قابل اتکا تبدیل شده درست مثل زمان حضورش در فولاد.

داریوش شجاعیان

کمی بعد از درخشش در تیم بهمن شیراز این بازیکن تیم گسترش فولاد در فوتبال ایران هواخواهان بسیاری پیدا کرده است، البته فوتبال ایران پر از استعدادهای شش ماهه است و درباره شجاعیان باید تا درخشش طولانی مدتش صبر کرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید