گزارش آژانس موید صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران است | اتاق خبر
کد خبر: 300812
تاریخ انتشار: 17 آذر 1394 - 11:04
سفیر پیشین انگلیس در آژانس انرژی اتمی:
«پیتر جنکینز» سفیر پیشین انگلیس در آژانس بین المللی انرژی اتمی با بی حاشیه و منطقی خواندن گزارش اخیر این آژانس درخصوص برنامه هسته ای ایران تصریح کرد:این گزارش صریحاً تائید می کند ایران مواد هسته ای را به سمت ساخت سلاح منحرف نکرده است.

به گزارش اتاق خبر،«پیتر جنکینز» روز سه شنبه در گفت وگویی درمورد گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پرونده هسته ای ایران عنوان کرد: این یک گزارش عادی آژانس است که به دقت، منطقی و عاری از حاشیه نوشته شده است.
وی افزود: نتیجه گیری آن با برآوردهای سازمان اطلاعات ملی آمریکا و اظهارات مسوولان ایرانی مبنی بر اینکه ایران هرگز به سمت ساخت بمب هسته ای نرفته است و یک برنامه صلح آمیز را پیگیری می کند، همخوانی دارد.
سفیر پیشین انگلیس در آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطرنشان ساخت که گزارش اخیر آژانس 'صریحاً' تائید می کند که ایران مواد هسته ای را به سمت ساخت سلاح منحرف نکرده است.
سفیر پیشین انگلیس در آژانس بین المللی انرژی هسته ای در پاسخ به این سئوال که آیا تفاوتی را در رویکرد گزارش اخیر آژانس با گزارش های پیشین آن احساس می کند یا نه گفت: یک تغییر گویشی در گزارش اخیر نسبت به گزارش های پیشین وجود دارد که حاکی است آژانس کمتر نسبت به اطلاعاتی که اکنون در اختیارش است نگران است.
وی افزود: اما به نظر من تحریم ها علیه ایران پس ازآنکه آمریکا اطمینان حاصل کرد که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است و هیچ تصمیمی در رابطه با ساخت سلاح هسته ای صورت نگرفته، به ابزاری 'نامشروع' بدل گردید.
وی در ادامه و در پاسخ به این سئوال که آیا گروه پنج به علاوه یک خواهان بسته شدن پرونده هسته ای ایران در آژانس هستند یا نه، افزود: آن ها خواهان «بسته شدن» هستند اما شاید این طور آن را نخوانند. آن ها می خواهند نگرانی ها از پی ام دی مانعی برای اجرای برجام نباشد.
وی دراین رابطه اظهارات اخیر'مارک تونر'سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در خصوص اینکه گفته بود «گزارش امروز مدیرکل آژانس بستر لازم برای اجرای شرایط مندرج در توافق جامع هسته ای چهاردهم ژوئیه (23 تیرماه) را فراهم کرده است» را درست خواند.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید