نقش بخش انرژی در خروج از رکود بررسی شد | اتاق خبر
کد خبر: 301066
تاریخ انتشار: 18 آذر 1394 - 04:24
در جلسه کمیسیون نفت، گاز و انرژی خانه اقتصاد
 در جلسه کمیسیون نفت، گاز و انرژی خانه اقتصاد ایران مشکلات حوزه نفت، گاز و انرژی بررسی شد و هریک از اعضا راهکارهای خود را برای برون رفت از رکود مطرح کردند.

 در جلسه کمیسیون نفت، گاز و انرژی خانه اقتصاد ایران مشکلات حوزه نفت، گاز و انرژی بررسی شد و هریک از اعضا راهکارهای خود را برای برون رفت از رکود مطرح کردند.

 به گزارش اتاق خبر، در این جلسه رحیم مرادی عضو کمیسیون نفت، گاز و انرژی در تشریح نقش صنعت نفت در برون رفت از رکود گفت: در حوزه نفت،گاز و انرژی؛ تامین مواد اولیه، ایجاد زیرساخت برای تولید محصول، توجه به اصول طراحی، بهره برداری و بکارگیری درست از مباحث بازرگانی و تجاری سازی می تواند در خروج از رکود تاثیرگذار باشد.

مرادی افزود: به طور حتم تحقق  این موارد در حوزه مذکور نه تنها زمینه ساز برون رفت از رکود خواهد شد، بلکه در افزایش میزان اشتغالزایی هم موثر خواهد بود.

وی در بخش دیگری با اعلام اینکه رکود منجر به کاهش تولید ناخالص داخلی خواهد شد، اعلام کرد: در طول سال های 2011 تا 2014، یکصد و شصت میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی کاهش یافت و این موضوع نشان می دهد که تولید ناخالص داخلی ارتباط مستقیمی با درآمدهای نفتی دارد.

مرادی با تاکید بر اینکه اصلاح سیاست های کلان اقتصادی ضروری است، تصریح کرد: مدیریت منابع حاصل از فروش، استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی و اصلاح قوانین و مقررات در حوزه کسب وکار نیاز امروز اقتصاد کشورمان است.

در ادامه مسعود زارعی نایب رئیس کمیسیون نفت،گاز و انرژی نیز تاکید کرد تصور نادرستی است که باید بخش اعظمی از کالاهای مورد نیاز کشور در داخل  تولید شود و نیازی به واردات نداشته باشیم.

وی افزود: بیشترین زمان و انرژی را باید صرف تولید کالاهایی کرد که درآن مزیت نسبی داریم.

خلیل پور بزرگی دیگرعضو این کمیسیون با انتقاد از حجم کم واگذاری نفت کوره به پالایشگاه ها اظهار داشت: پالایشگاه‌های فعال کشور برای افزایش ظرفیت خود با مشکلاتی بسیاری مواجه هستند که این مشکلات امکان هر نوع برنامه‌ریزی برای افزایش ظرفیت را از آنها سلب کرده است.

محسن مصطفی پور دیگر عضو خانه اقتصاد نیز با بیان اینکه نقشه درستی از تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های اقتصادی در کشور ترسیم نشده است، گفت: ساختار اقتصاد دولتی اجازه نخواهد داد فضای اقتصادی بهبود یابد و در این میان بخش خصوصی خواستار کاهش حجم تصدی گری دولت در حوزه های اقتصادی است.

وی تاکید کرد بخش خصوصی باید مطابق با استانداردهای جهانی در بدنه اقتصادی کشور نقش آفرینی کند.  

 

جلوگیری از اتلاف انرژی های تجدیدناپذیر

در ادامه سعید رافع عضو کمیسیون نفت،گاز و انرژی خانه با تاکید بر جلوگیری از اتلاف انرژی های تجدیدناپذیر گفت: براساس آمار ارائه شده شهرداری كلانشهرها در زمینه بازیافت؛ 79 درصد پسماندها در استان های اصفهان، تبریز، تهران، شیراز، كرمانشاه و مشهد دفن، 2 درصد بازیافت و حدود 19 درصد تبدیل به كمپوست مي شود.

وی افزود: یعني تنها 2 درصد از زباله هاي كلانشهرها بازیافت مي شود. این در حالي است كه 10 تا 12 درصد از زباله هاي كشور را كاغذ و پلاستیك تشكیل مي دهد. همچنین 70 درصد زباله هاي كشور تر و مابقي خشک است .

وی با بیان اینکه تهران با توجه به میزان تولید زباله مي تواند یكي از قطب هاي محصولات بازیافتي باشد، گفت: زباله در كشورهاي پیشرفته زماني یكي از معضلات شهري و جدایي ناپذیر تمدن امروز محسوب مي شد اما اكنون به سرمایه تبدیل شده است.

رافع افزود: مي توان با مدیریت قوي و استفاده از بخش خصوصي و جذب سرمایه گذار توسط شهرداري هاي كل كشور این سرمایه به ظاهر ناخوشایند را در چرخه اقتصاد قرار داد.

وی استفاده موثر و جدی از نیروهای متخصص و تحصیل کرده، اجرای برجام، ارتباط موثر با کشورهای خریدار نفت و فرآورده های نفتی و اجرای تعابیری که نخبگان و یا مسئولان جهت حل مسائل می اندیشند را از جمله عوامل موثر در رونق اقتصاد کشور عنوان کرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید