واکنش دادستان تهران به حادثه بیمارستان خمینی شهر | اتاق خبر
کد خبر: 301171
تاریخ انتشار: 18 آذر 1394 - 14:44
جزئیات جلسه وزیر و دادستان؛
دادستان تهران با اشاره به حادثه بیمارستانی در اصفهان، اظهار داشت: نباید اجازه داد که سودجویی و تجارت وارد حوزه‌ سلامت شود.

دادستان تهران با اشاره به حادثه بیمارستانی در اصفهان، اظهار داشت: نباید اجازه داد که سودجویی و تجارت وارد حوزه‌ سلامت شود.

جلسه‌ ویژه سلامت و بهداشت عمومی با حضور دکتر سید حسن هاشمی وزیر و معاونان وزارت بهداشت، سرپرستان نواحی دادسرای تهران، دادستان‌ها و روسای دادگاه‌های بخش استان تهران به ریاست دکتر عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران، برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دادستان عمومی و انقلاب تهران با تاکید بر وظیفه‌ حکومت به سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی امنیت و سلامت و تاکید بر ضرورت مقدم دانستن پیشگیری بر درمان در حوزه سلامت و بهداشت عمومی، اعلام داشت: ادبیات پیشگیری از این حوزه وارد علم حقوق شده است و رابطه‌ی پیشگیری در حوزه‌ی سلامت و حقوق معنادار بوده و به عنوان یک اصل محسوب می‌گردد.

جعفری دولت آبادی در احصاء مبانی قانونی سلامت و بهداشت عمومی، به اصول ۲۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، سند چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران، ماده‌ ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) و ماده‌ی ۱۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ اشاره کرد و در تبیین میزان توجه اسناد بالا دستی و قوانین عادی بر موضوع سلامت و بهداشت عمومی، حکم مندرج در ماده‌ی ۱۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری را قابل توجه دانست که مطابق آن دادستان اجازه یافته است ضمن تعقیب موسساتی که فعالیت آن‌ها نسبت به سلامت مردم تهدیدآمیز است و مدیران این موسسات، از ادامه‌ی فعالیت آن‌ها جلوگیری کنند.

وی با تاکید بر لزوم هماهنگی اقدامات دادسرا و دادگاه‌ها در مقابله با جرایم علیه سلامت و بهداشت عمومی که نقش مهمی در مقابله با این دسته از جرایم دارد، افزود گاه دادسرا در مورد یک جرم رسیدگی و کیفرخواست صادر می‌نماید، اما در دادگاه منتهی به صدور حکم برائت می‌شود.

دادستان تهران چنین روندی را نوعی خنثی‌سازی اقدامات دادسرا در مقابله با جرایم موضوع بحث دانست و صدور احکام بازدارنده در حوزه‌ی سلامت و بهداشت عمومی را به عنوان اقدامی قاطع در مقابل سودجویان ضروری به شمار آورد.

جعفری دولت آبادی هم‌چنین با تاکید بر ضرورت همکاری بیشتر دادسرا با مسوولان اجرایی در حوزه‌ی سلامت و بهداشت عمومی، اعلام آمادگی نمود که در این زمینه فعال‌تر عمل نموده و این جلسه را زمینه‌ساز همکاری بیشتر طرفین در حوزه‌ی سلامت و بهداشت عمومی به شمار آورد.

دادستان عمومی و انقلاب تهران در احصاء اقدامات این دادستانی در مقابله با جرایم علیه سلامت و بهداشت عمومی، به تشکیل دادسرای تخصصی برای رسیدگی به این دسته از جرایم (ناحیه‌ی ۱۹ دادسرا) و مکلف نمودن سرپرستان نواحی بر بازدید از مراکز خدمات رسانی، درمانی و بهداشتی اشاره نمود و افزود: این بازدیدها که غالباً شب‌ها از ساعت ۲۲ الی ۴ بامداد صورت می‌گیرد، بدون دخالت در امور پزشکی است.

وی با اشاره به رویداد اخیر در بیمارستانی در شهر اصفهان، اظهار داشت: نباید اجازه داد که سودجویی و تجارت وارد حوزه‌ سلامت شود و هم‌چنین خواستار همکاری وزارت بهداشت در فعال نمودن کمپ‌های ترک اعتیاد شد.

وی هم‌چنین حضور نمایندگان و مسوولان وزارت بهداشت را در کنار سرپرستان نواحی دادسرا برای بهره‌گیری بهتر از بازدیدها پیشنهاد کرد.

دادستان عمومی و انقلاب تهران با تصریح به لزوم تشکیل کارگروه مشترک بین وزارت بهداشت و دادستانی و اعلام آمادگی نسبت به هرگونه مساعدت در این زمینه، تشکیل چنین کارگروهی را زمینه‌ساز همکاری بیشتر دو طرف در امر سلامت و بهداشت عمومی دانست.

جعفری دولت آبادی از انعکاس اخبار منفی و ناامید کننده پیرامون سلامت و بهداشت عمومی در رسانه‌ها که به نوعی سیاه‌نمایی محسوب می‌شود و نگرانی مردم را در پی دارد، انتقاد کرد و با تاکید بر مسئولیت رسانه‌ها در انتشار اخبار صحیح و مستند، افزود: اطلاع‌رسانی به موقع و شفاف از سوی وزارت بهداشت به عنوان متولی حوزه‌ سلامت و بهداشت عمومی نقش مهمی در پیشگیری از درج اخبار دور از واقعیت در این حوزه دارد.

وی با اشاره به رویداد اخیر در بیمارستانی در شهر اصفهان، اظهار داشت: نباید اجازه داد که سودجویی و تجارت وارد حوزه‌ سلامت شود و هم‌چنین خواستار همکاری وزارت بهداشت در فعال نمودن کمپ‌های ترک اعتیاد شد.

منبع: مهر 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید