پیشرفت 90 درصدی سد داریان پیش از آغاز به کار دولت یازدهم بوده است | اتاق خبر
کد خبر: 301180
تاریخ انتشار: 18 آذر 1394 - 15:47
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست:
مجوز ارزیابی احداث سد داریان در سال 1389 صادر شده است و در زمان آغاز به کار دولت یازدهم در سال 1392، پیشرفت فیزیکی سد در حدود 90 درصد بود

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مجوز ارزیابی احداث سد داریان در سال 1389 صادر شده است و در زمان آغاز به کار دولت یازدهم در سال 1392، پیشرفت فیزیکی سد در حدود 90 درصد بود. گزارش ارزیابی این سد و نیروگاه، مهر 1387 به سازمان حفاظت محیط زیست ارجاع و در تیرماه سال 88 در کمیته ارزیابی مطرح و در مهر سال 89 مجوز ارزیابی دریافت کرده است.

 متصدی ادامه داد: نکته مغفول در صدور مجوز ارزیابی سد داریان، توجه به اهمیت چشمه بل به عنوان اثر طبیعی ملی بوده یعنی چشمه علاوه بر آب، به دلایل دیگری همچون مورفولوژی، شرایط طبیعی و اکوسیستمی از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. در سال 1392 و همزمان با آغاز به کار دولت یازدهم و مدیریت جدید در سازمان، مکاتبات، مذاکرات و تلاش های بسیاری برای عدم آبگیری سد و حفاظت از چشمه بل آغاز شد، تصریح کرد: متاسفانه مکاتبات و مذاکرات به دلیل پیشرفت 90 درصدی احداث سد تا سال 1392 و حقوق مکتسبه ای که به واسطه صدور مجوز ارزیابی برای مسئولان پروژه ایجاد شده بود، به نتیجه نرسید.

متصدی خاطرنشان کرد: احداث سد داریان به صلاح محیط زیست کشور نیست ولی صدور مجوز ارزیابی برای احداث این سد و عملیات احداث آن، در سال های گذشته و تابع سیاست های کلان دولت نهم و دهم بوده است که ایجاد تاسیسات را بر حفظ محیط زیست ارجح می دانست.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست یکی دیگر از اشتباهات صورت گرفته در احداث سد داریان را تاکید بر حفظ آب چشمه در تراز بالاتر دانست و گفت: به همین دلیل در حال حاضر مدیران پروژه مدعی انتقال آب چشمه به تراز بالاتر هستند هر چند که پایداری این اقدام نیز هنوز مشخص نیست.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم و مدیریت جدید سازمان حفاظت محیط زیست هیچ دخالتی در صدور مجوز احداث این سد نداشته اند، اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست با سدسازی مخالف است و معتقدیم برای استحصال آب به منظور تامین آب مورد نیاز مصارف شرب، صنعت و کشاورزی راهکارهای جایگزین بهتری وجود دارد.

منبع: ایسنا 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید