عراق مصمم به شکایت از ترکیه در سازمان های بین المللی است | اتاق خبر
کد خبر: 301243
تاریخ انتشار: 19 آذر 1394 - 00:34
ابراهیم الجعفری:
وزیر امور خارجه عراق گفت که کشورش مصمم است از ترکیه به خاطر خارج نکردن نیروهایش از شمال این کشور به سازمان های بین المللی و منطقه ای شکایت کند.

وزیر امور خارجه عراق گفت که کشورش مصمم است از ترکیه به خاطر خارج نکردن نیروهایش از شمال این کشور به سازمان های بین المللی و منطقه ای شکایت کند.

ابراهیم الجعفری در دیدار با برت مک گورک نماینده ویژه رییس جمهوری آمریکا در ائتلاف ضد داعش، تاکید کرد: عراق تمام اقدامات دیپلماتیک را بعد از تجاوز آشکار ترکیه به خاک عراق اتخاذ کرده است و در صورت عدم خروج نیروهای این کشور به شورای امنیت سازمان ملل شکایت خواهد کرد.

وزیر امور خارجه عراق افزود: مهلتی که عراق به ترکیه برای خارج کردن نیروهایش داده بود، به اتمام رسیده است و بغداد برای توقف نقض حاکمیت ملی و حفظ مرزهایش به سازمان ملل، شورای امنیت، اتحادیه عرب و دیگر سازمان های بین المللی مراجعه خواهد کرد.

وی تاکید کرد: وزارت خارجه تمام اقدامات دیپلماتیک را انجام داده و سفیر ترکیه در بغداد را احضار کرده است، بغداد یادداشت اعتراضی به وی داده است و از آنکارا خواهان خارج کردن نیروهایش شده است. به گفته جعفریف عراق این اقدام را تجاوزی آشکار و اقدامی در راستای بحرانی کردن روابط دو جانبه خوانده است.

وی شد: عراق از زمان ورود تروریست های داعش به کشور، از جامعه بین الملل خواستار عمل به مسئولیت خود در حمایت و پشتیبانی از عراق شده است.

وی ادامه داد: ائتلاف بین المللی که برای مبارزه با داعش شکل گرفته و متشکل از ۶۰ کشور است تنها با موافقت دولت حمایت و فعالیت می کند.

مک گورک نیز در این دیدار تاکید کرد: آمریکا، عراق و ترکیه را به برقراری روابط بهتر تشویق و بر اهمیت حمایت از حاکمیت ملی عراق تاکید می کند. وی همچنین از مخالفت واشنگتن با ورود نیروهای ترک به خاک عراق بدون اجازه دولت این کشور خبر داد.

وی افزود: سفیر آمریکا در آنکارا مخالفت ما با این مسئله را به دولت ترکیه اعلام و بر ضرورت حل و فصل دیپلماتیک موضوع تاکید کرده است.

منبع: مهر

نظرات
ADS
ADS
پربازدید