آغاز تخلیه آخرین منطقه تحت کنترل معارضان سوری در شهر حمص | اتاق خبر
کد خبر: 301366
تاریخ انتشار: 19 آذر 1394 - 16:21
با آغاز خروج گروه‌های مخالف سوری از آخرین منطقه تحت کنترل آنها در شهر حمص سوریه، راه برای کنترل کامل دولت این کشور بر این شهر که سومین شهر بزرگ سوریه است هموار شد.

با آغاز خروج گروه‌های مخالف سوری از آخرین منطقه تحت کنترل آنها در شهر حمص سوریه، راه برای کنترل کامل دولت این کشور بر این شهر که سومین شهر بزرگ سوریه است هموار شد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  به نقل از خبرگزاری فرانسه، صدها تن از نیروهای مخالفان سوری و غیر نظامیان بر اساس یک توافق آتش بس نادر که میان آنها و حکومت سوریه در آغاز ماه دسامبر منعقد شد فرایند ترک منطقه الوعر را آغاز کردند. بر اساس این فرایند حدود دو هزار شورشی و خانواده‌شان محله الوعر حمص را ترک می‌کنند تا به دیگر مناطق تحت کنترل مخالفان بروند. این اتفاق بعد از محاصره سه ساله این منطقه رخ می‌دهد.

این در حالی است که گروهی از چهره‌های مخالف دولت سوریه در شهر ریاض مذاکراتی را به منظور تشکیل جبهه‌ای واحد با هدف مذاکرات با بشار اسد انجام می‌دهند.

یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه در شهر حمص گزارش داد که زنان و کودکان و دیگر ساکنان محله الوعر اوایل روز چهارشنبه به منظور آغاز فرایند تخلیه این شهر سوار بر اتوبوس‌های سفیدرنگ شدند. همچنین بیش از 100 تن از نیروهای مخالف حکومت سوریه که سلاح‌های سبک حمل می‌کردند سوار بر پنج اتوبوس سبز رنگ شدند.

تلال برازی، فرماندار حمص به خبرنگاران گفت: 700 نفر شامل 400 زن و کودک و 300 نیروی شبه نظامی روز چهارشنبه از منطقه الوعر تخلیه شدند.

رامی عبدالرحمان، رئیس گروه دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در انگلیس گفت: اتوبوس‌های مذکور عازم استان ادلب در شمال غرب سوریه شدند. بر اساس توافق برقرار شده نیروهای معارض در شهر حمص در محله الوعر شامل تروریست‌های جبهه النصره قرار است تا پایان ماه ژانویه به طور کامل این منطقه را ترک کنند. به مجرد پایان فرایند خارج شدن این نیروها قرار است پلیس و نه سربازان ارتش مجددا وارد این منطقه شوند.

در حال حاضر از مجموع 300 هزار ساکن این منطقه در زمان آغاز درگیری‌ها در سوریه تنها 75 هزار نفر باقی مانده‌اند. بازپس گیری کنترل کامل شهر حمص پیروزی مهمی برای حکومت سوریه محسوب می‌شود.

منبع: ایسنا

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید