کسری تجاری انگلیس افزایش یافت | اتاق خبر
کد خبر: 301428
تاریخ انتشار: 20 آذر 1394 - 03:27
گزارش دفتر آمار ملی انگلیس در روز پنجشنبه نشانگر کسری تجاری( شامل کالا و خدمات) 4 میلیارد و یک صد میلیون پوندی این کشور در ماه اکتبر گذشته است که نسبت به ماه قبل از آن افزایش قابل توجهی را نشان می دهد.

به گزارش اتاق خبر، کسری تجاری انگلیس در دوره زمانی یادشده ناشی از افزایش فراوان واردات کالا در مقایسه با کاهش صادرات این کشور بوده است.
به گزارش دفتر آمار ملی انگلیس، واردات این کشور در ماه اکتبر 5.4 درصد رشد داشته و به 35 میلیارد پوند رسیده است.
در ماه سپتامبر نیز میزان واردات انگلیس 8.2درصد افزایش یافته بود. علت افزایش واردات این کشور در این ماه نیز بیشتر به خاطر افزایش واردات سوخت و کالاهای صنعتی بوده است.
براساس گزارش یاد شده، میزان صادرات انگلیس در ماه اکتبر2.7 درصد کاهش یافته است.
تولیدات کارخانه ای نیز در ماه اکتبر در انگلیس نسبت به ماه سپتامبر چهاردهم درصد کاهش داشته است. حال آنکه کارشناسان پیش بینی کرده بودند که رقم این شاخص در این ماه نسبت به ماه قبل از آن بدون تغییر باقی بماند.
در مقیاس سالانه نیز میزان تولیدات کارخانه ای انگلیس در ماه اکتبر یک دهم درصد کاهش نشان می دهد در حالی که طبق پیش بینی ها رقم همین شاخص می بایست یک دهم درصد افزایش می یافت.
میزان تولیدات صنعتی در انگلیس که انرژی را نیز دربرمی گیرد در حال حاضر نسبت به دوره قبل از بحران مالی سال های 2008/2009 حدود 9 درصد کمتر است. تولیدات کارخانه ای نیز نسبت به زمان قبل از بحران مالی سال های 2008/2009 حدود 6.1درصد کمتر شده است.
کسری تجاری انگلیس در سه ماه منتهی به ماه اکتبر نیز براساس گزارش دفتر آمار ملی این کشور 8 میلیارد و 400 میلیون پوند بوده است که نسبت به دوره زمانی قبل از 1.97 میلیارد پوند افزایش نشان می دهد.
براساس گزارش دفتر آمار ملی انگلیس، کسری تجاری از نظر کالاها در سه ماه منتهی به ماه اکتبر 31 میلیارد و 600 میلیون پوند که نسبت به سه ماه قبل از آن 2.5 میلیارد پوند افزایش نشان می دهد.
علت افزایش کسری تجاری از نظر کالاها ناشی از کاهش یک میلیارد و 600 میلیون پوندی صادرات مواد سوختی ( ا.6 درصد) و افزایش 1.3 میلیارد پوندی واردات ماشین آلات و تجهیزات حمل ونقل بوده است.
به گفته تحلیل گران، انگلیس با توجه به کاهش بهای نفت خام ، فروش نفت خام برنت دریای شمال را تا حد قابل توجهی کاهش داده و به علت ارزان بودن قیمت نفت خام در بازار جهانی برای تامین نیازهای سوختی و انرژی اش بیش از گذشته واردات نفت خام می کند که این مساله سبب افزایش کسری تجاری آن شده است.
به موجب گزارش دفتر آمار ملی انگلیس، کسری تجاری ازنظر گردش پولی که نمود خود را با خروج سرمایه ، کاهش صادرات و افزایش واردات نشان می دهد، در ماه اکتبر در این کشور به 11 میلیارد و 827 پوند رسید.
این در حالی است که رقم شاخص حجم مبادلات خدمات که در انگلیس تا حد زیادی مبتنی بر خدمات مالی است، در ماه سپتامبر هشت میلیارد و 802 میلیون پوند بود.
تراز تجاری در انگلیس تا حد زیادی در افزایش و کاهش تولید ناخالص داخلی انگلیس در سه ماهه سوم امسال تاثیر گذار بوده است. براساس همین گزارش میزان رشد اقتصادی این کشور در این فصل مالی از سال به حدود نیم درصد رسیده است.
به گفته تحلیل گران ، شرایط نامساعد اقتصادی و مالی در منطقه یورو که شریک اصلی تجاری انگلیس است و به طورکلی اوضاع نامناسب اقتصاد جهان باعث شده است که صادرات این کشور به شدت افت کند.
آنها معتقد هستند که بالا بودن ارزش پوند انگلیس در برابر دیگر ارزهای معتبر جهان باعث شده است تا هزینه صادرات این کشور افزایش و صادرات کمتری داشته باشد.
بالا بودن ارزش پول یک کشور از آنجا بر تولید و صادرات آن تاثیر منفی می گذارد که هزینه کار و تولید را در کشور مورد نظر افزایش می دهد و در نتیجه، کالای تولیدشده به طور منطقی باید با قیمت بالایی به کشورهای خارجی صادر شود . وقتی قیمت کالاهای صادراتی کشوری بالا باشد تمایل برای خرید آنها کمتر می شود و به طور طبیعی صادرات کشور صادرکننده کاهش می یابد.

 

منیع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید