غیرفعال کردن 18 هزار کد مدرسی علمی کاربردی در تابستان سال جاری | اتاق خبر
کد خبر: 301645
تاریخ انتشار: 21 آذر 1394 - 15:02
18 هزار کد مدرسی را در تابستان سال جاری به دلیل تخلفات غیرفعال کردیم زیرا اجازه نمی‌دهیم هر کسی با سوء استفاده از نام این دانشگاه، خود را به عنوان استاد در جامعه معرفی کند.

رییس دانشگاه علمی کاربردی با اشاره به وجود 22 هزار نفر در نوبت دریافت کد مدرسی این دانشگاه تصریح کرد: 18 هزار کد مدرسی را در تابستان سال جاری به دلیل تخلفات غیرفعال کردیم زیرا اجازه نمی‌دهیم هر کسی با سوء استفاده از نام این دانشگاه، خود را به عنوان استاد در جامعه معرفی کند.

محمد اخباری با تشریح وضعیت نظام آموزش عالی در کشورهای در حال توسعه اظهار کرد: امروزه دانشگاه‌های در حال فعالیت در سراسر جهان، رسالتی صرفا آموزشی و پژوهشی را دنبال نمی‌کنند بلکه عمدتا وظیفه آموزش، پژوهش و ایجاد فن‌آوری را در کنار ایده‌پردازی قرار داده‌اند.

 وی با بیان اینکه بیش از 75 درصد دانشگاه‌های موجود در کشورهای در حال توسعه و یا توسعه یافته، دانشگاه‌های علمی کاربردی هستند اظهار کرد: متاسفانه در ایران به غیر از دانشگاه علمی کاربردی و اخیرا فنی و حرفه‌ای، تمامی دانشگاه‌ها در نظام نظری مشغول به فعالیت هستند و به عبارت دیگر 99 درصد دانشگاه‌های کشور غیر مهارتی هستند.

 اخباری با بیان اینکه دانشگاه‌های موجود در کشور، دانشگاه‌هایی عرضه محور هستند افزود: متاسفانه دانشگاه‌های کشور به نیاز جامعه و بازار نگاهی ندارند و حتی اگر دقت کنید می‌بینید که منابع درس‌های آنها از 20 سال پیش تغییر نکرده و بعضا تنها به فکر دادن مدرک به دانشجویان هستند و همین امر باعث ایجاد سونامی مدرک در کشور شده است.

رییس دانشگاه علمی کاربردی کشور با بیان اینکه در قرن بیست و یکم، باید تنها 15 درصد دانشگاه‌ها در حوزه نظام نظری و تولید علم مشغول به فعالیت باشند تصریح کرد: متاسفانه هم اکنون در ایران این مهم اتفاق نیفتاده است و تنها 15 درصد دانشجویان در دانشگاه‌های مهارتی مشغول به تدریس می‌باشند که اما به دنبال آن هستیم که بتوانیم تا پایان برنامه ششم توسعه این عدد را به 30 تا 40 درصد برسانیم.

 وی با تاکید بر اینکه باید بیش از این برای دانشگاه‌های مهارتی در کشور وقت گذاشته شود اظهار کرد: ریل‌گذاری خوبی در دانشگاه علمی کاربردی کشور در سالیان دور صورت گرفته است که متاسفانه در برخی دوره از مدیریت‌ها، این دانشگاه گاهی از ریل خود خارج شده بود و از نظر کمیت و کیفیت دچار مشکل شده بود که امیدواریم در این دوره مدیریت بتوانیم یک دانشگاه کمی و کیفی مدرنی در نظام مهارتی کشور ایجاد کنیم.

 دانشگاه علمی کاربردی، تنها دانشگاه نسل سوم کشور

 اخباری با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی، تنها دانشگاه نسل سوم کشور است افزود: دانشگاه نسل سوم، به دانشگاهی اطلاق می‌شود که اولین اساس کار آن، پاسخگویی باشد و در قبال محصول ایجاد کرده پاسخگو شود.

 رییس دانشگاه علمی کاربردی کشور با بیان اینکه متاسفانه دانشگاه‌های موجود در کشور پاسخگوی میزان سواد و حتی آینده فارغ‌التحصیلان خود نیز نیستند اظهار کرد: ما دانشگاهی محصول‌نگر هستیم و دانشجویان خود را حتی پس از فارغ‌التحصیلی رصد خواهیم کرد تا ببینیم نتیجه تحصیل مهارتی دانشجوی ما چی شده است.

 وی با بیان اینکه رصد فارغ التحصیلان یکی از تاکیدات ما در برنامه ششم توسعه به عنوان یک سند بالادستی برای این دانشگاه خواهد بود تصریح کرد: چرخه جدیدی برای دادن مدرک به دانشجویان این دانشگاه در آینده نزدیک خواهیم داشت به طوری که 2 آزمون اساسی برای فارغ التحصیلی دانشجویان در نظر خواهیم گرفت.

منبع: ایسنا

 

برگزاری 2 امتحان جامع تئوری و عملی برای اخذ مدرک دانشجویان

 

اخباری ادامه داد: به دنبال آن هستیم که بتوانیم برای هر کد رشته در دانشگاه علمی کاربردی، کتاب متمرکزی را به صورت سراسری در نظر گرفته و یک امتحان متمرکزی را برگزار کنیم و سپس قبول شدگان این آزمون را از لحاظ مهارتی مورد سنجش قرار خواهیم داد.

 

رییس دانشگاه علمی کاربردی کشور در تشریح این برنامه ادامه داد: برای سنجش مهارتی دانشجویان نیز، برای هر رشته مشخص، مراکزی را که دارای استانداردهای لازم و معینی هستند را در سطح کشور انتخاب می‌کنیم و پس از قبولی دانشجویان در این آزمون‌های مهارتی، مدرک را صادر خواهیم کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه بنده برای انجام امور باری به هر جهت به دانشگاه علمی کاربردی نیامده‌ام اظهار کرد: نظارت جدی بر مراکز علمی کاربردی صورت خواهد گرفت و دیگر اجازه نخواهیم داد مراکز هر کاری که دوست دارند را انجام دهند، بلکه به دنبال آن هستیم که بتوانیم مطالبات رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری را در نظام مهارتی کشور تحقق بخشیم.

 

اخباری با بیان اینکه حضور 580 هزار دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی یک افتخار نیست تصریح کرد: ما باید کاری کنیم که بتوانیم به 80 درصد این دانشجویان مهارت یاد بدهیم و گرنه تعداد بالای دانشجو در این دانشگاه افتخاری برای ما نخواهد بود بلکه تحویل دادن یک دانشجو با 80 درصد مهارت یک نقطه مثبت و افتخار برای ما خواهد بود.

 

نظام رتبه بندی مراکز علمی کاربردی کشور

 

رییس دانشگاه علمی کاربردی کشور با اشاره به ایجاد نظام رتبه بندی مراکز علمی کاربردی کشور به عنوان دیگر سیاست جدید این دانشگاه تصریح کرد: تا پایان سال جاری رتبه بندی مراکز علمی کاربردی کشور صورت خواهد گرفت.

 

وی ادامه داد: این نظام رتبه بندی نیز ابتدا به صورت خودارزیابی توسط مراکز صورت خواهد بود و سپس راستی آزمایی در این زمینه توسط شورای نظارتی مراکز انجام می‌شود و بر مبنای این نظارت، امتیاز بندی و سطح بندی مراکز علمی کاربردی صورت می‌گیرد، که بر همین اساس سطح بندی یک، دو و سه ؛ پذیرش دانشجو به مراکز را انجام خواهیم داد.

 

اخباری با تاکید بر اینکه دانشگاه علمی کاربردی، یک دانشگاه تقاضا محور است اظهار کرد: ما باید یک پویایی و تحولی در رشته‌های خود داشته باشیم و حداکثر عمر یک رشته در این دانشگاه بیش از 5 سال نخواهد بود ضمن آنکه باید بتوانیم نیاز روز بازار کار را تبدیل به رشته کنیم و مهارت‌ها و فن آن کار را در این دانشگاه از طریق نخبگان به دانشجویان ارائه دهیم.

 

این مقام مسئول با انتقاد از روسای دانشگاه‌های علمی کاربردی سراسر کشور در نگاه به جامعه و تدوین رشته‌های مورد نیاز تصریح کرد: متاسفانه روسای مراکز ما به دنبال تدوین یک رشته جدید بر اساس نیاز روز جامعه نیستند. به طوری که در جلسه شورای گسترش بهمن ماه جاری، تنها 36 رشته جدید از سوی 1100 مرکز علمی کاربردی در سراسر کشور اعلام شد که جای تاسف و نگرانی دارد.

 

وی با اشاره به وجود 770 رشته مصوب در دانشگاه جامع علمی کاربردی تصریح کرد: متاسفانه این 770 رشته تنها می‌توانند 3000 شغل را در کشور تحت پوشش خود قرار دهند در حالی که در دنیا 12 هزار و 500 شغل وجود دارد که نشان می‌دهد با دنیا فاصله عمیقی داریم و تنها این فاصله از طریق دانشگاه علمی کاربردی قابل جبران است.

 

برخی در حال زدن تیشه به ریشه این دانشگاه هستند

 

رییس دانشگاه علمی کاربردی کشور در ادامه با بیان اینکه برخی مراکز این دانشگاه، در حال زدن تیشه به ریشه این دانشگاه هستند تصریح کرد: رقبا تمام نگاهشان را به این دانشگاه دوخته اند تا بتوانند از این دانشگاه ایرادی بگیرند و ما به دنبال اصلاح این امور هستیم و به همین منظور سیستم هوشمندسازی را ‌راه‌اندازی خواهیم کرد و دیگر اجازه نخواهیم داد از کد یک استاد برای استاد دیگری استفاده شود و برای هر استاد در هر نقطه کشور، رمز دومی را صادر کرده‌ایم.

 

اخباری با تاکید بر اینکه باید مدرسین مهارتی در دانشگاه علمی کاربردی حضور داشته باشند تصریح کرد: 60 درصد دروس این دانشگاه به صورت مهارتی است و باید از اساتید خبره‌ای که 30 تا 40 سال در شغل مورد نظر مشغول فعالیت بوده‌اند استفاده کنیم.

 

رییس دانشگاه علمی کاربردی کشور در ادامه با اشاره به لزوم حضور بخش خصوصی در بخش آموزشی نیز به ایسنا گفت: متاسفانه حضور بخش خصوصی در مراکز علمی کاربردی بسیار کم رنگ است و باید شرایطی ایجاد کنیم که بخش خصوصی در مراکز آموزش های مهارتی سرمایه گذاری کنند ضمن آنکه باید بتوانیم در کنار حضور بخش خصوصی، خوشه های رشد و شرکت‌های دانش بنیان را در مراکز علمی کاربردی کشور ایجاد کنیم زیرا معتقدم نیمی از مشکلات و معضلات کشور از طریق راه‌اندازی خوشه‌های رشد قابل حل است.

 

رشته‌های دانشگاه علمی کاربردی انحصاری می‌شوند

 

وی با اشاره به دیگر برنامه دانشگاه علمی کاربردی تصریح کرد: به دنبال آن هستیم که بتوانیم رشته های مصوب دانشگاه را منحصرا در اختیار دانشگاه جامع قرار دهیم و دیگر اجازه نمی‌دهیم رشته‌های این دانشگاه، در دانشگاه‌های نظری تدریس شوند و مالکیت رشته‌ها، انحصار در اختیار دانشگاه علمی کاربردی خواهد بود.

 

اخباری در پایان با بیان اینکه با حضور دانشگاه علمی کاربردی در مقاطع ارشد و حتی دکتری در شرایط فعلی مخالف هستم تصریح کرد: به دنبال آن هستیم که بتوانیم طبق سیاست‌های مقما معظم رهبری بتوانیم احکامی برای دانشگاه علمی کاربردی در برنامه ششم توسعه کشور صادر کنیم و امیدواریم هفته آینده این احکام صادر و به دولت ارسال شود

نظرات
ADS
ADS
پربازدید