ایران از غنی‌ترین كشورهای جهان به لحاظ معادن زیرزمینی است | اتاق خبر
کد خبر: 302019
تاریخ انتشار: 23 آذر 1394 - 09:23
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران:
جمهوری اسلامی ايران در كنار افغانستان و كره شمالی سه كشور معدنی مهم جهان هستند و حدود 7 درصد ذخاير معدنی جهان در ايران قرار دارد.

به گزارش اتاق خبر،نادعلی اسماعیلی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اظهار کرد: با توجه به اهداف چشم‌انداز 1404 و دستیابی به قدرت برتر ایران در منطقه، نهادینه‌سازی اقتصاد مقاومتی، جلوگیری از خا‌م‌فروشی، خودکفایی و خوداتکایی، کاهش بیکاری و برخورداری از اشتغال پایدار، توسعه بخش معدن مهم است.جلوگیری از خا‌م‌فروشی، خودکفایی و خوداتکایی، کاهش بیکاری و برخورداری از اشتغال پایدار، توسعه بخش معدن مهم است.


مدیركل سابق نظارت و كنترل عملیات اكتشافی سازمان زمین‌شناسی و اكتشافات معدنی ایران گفت: تولید طلا در كشور معادل ارمنستان با یك پنجاه و پنجم وسعت ایران است.

او با بیان اینكه حدود 30 محدوده كشور، تاكنون به ذخیره 200 تنی از طلا دست یافتیم، گفت: داشتن ذخایر نشان دهنده رتبه جهانی نیست بلكه میزان استخراج، این رتبه را تعیین می‌کند.

اسماعیلی گفت: كار در معادن طلا نیازمند سرمایه‌گذاری بالایی است و به همین دلیل حضور سرمایه‌گذاران خارجی کمك زیادی به تسریع در اكتشاف و استخراج طلا خواهد كرد.

او با بیان اینكه ایران از غنی‌ترین كشورهای جهان از لحاظ معادن زیرزمینی است، گفت: پس از انجام عملیات اكتشافی معادن طلا نوبت به استخراج و فراوری این ماده معدنی می‌رسد.

اسماعیلی تاكید كرد: وجود ذخایر بالای معدنی و تنوع آن در ایران موهبتی است كه نصیب كمتر كشوری شده است و با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مناسب در این بخش می‌توان زمینه بهره‌وری بیشتر این بخش را فراهم كرد.

نادعلی اسماعیلی گفت: بخش خصوصی در منطقه بایگ تربت حیدریه استان خراسان رضوی سال‌هاست كه عملیات اكتشافی طلا را انجام می‌دهد.

او افزود: معدن طلای زرمهر در این استان یكی از معادن بسیار خوب طلاست چون اكسیده است و عناصر مزاحم ندارد و می‌توان از آن چهار تن طلای خالص استحصال كرد.

معدن طلای زرمهر در كوه زرمهر واقع شده است كه پس از انجام عملیات اكتشاف پنج رگه شناسایی شده و به نظر می‌رسد كه با تكمیل عملیات اكتشافی به 33 رگه افزایش پیدا كند و به خاطر رگه‌ای بودن به روش زیرزمینی، استخراج می‌شود.

بنابراین گزارش ایران کشوری با منابع معدنی غنی و ذخایر معدنی کشف نشده‌ای محسوب می‌شود و تاکنون تنها 68 نوع آن شناسایی شده و ذخایر سرب، روی و مس شاخص‌ترین آنهاست. ذخایر معدنی کشورمان بالاست که با اکتشافات جدید می توان به 80 نوع ماده معدنی دیگر هم دست یافت.

آنچه در این بخش تحت عنوان ذخایر معدنی شناخته شده، حاصل اکتشاف 100 هزار کیلومتر مربع از مساحت کل کشور است که تنها 7 درصد از پهنه سرزمین یک میلیون و 680 هزار کیلومتر مربعی کشورمان را به خود اختصاص می‌دهد و نشان دهنده ظرفیت بالای حوزه معدن است.

ارزش ذخایر معدنی ایران بر اساس برآوردهای اولیه 700 میلیارد دلار است که با اکتشافات جدید این رقم تا هزار و 400 دلار برآورد می‌شود. هم اکنون ایران با 30 میلیون تن ذخایر کشف شده و 57 میلیون تن ذخایر بالقوه در میان 15 قدرت معدنی جهان قرار دارد.

سال گذشته در سطح 200 هزار کیلومتر مربع از نقاط مستعد کشور اکتشافات جدید صورت گرفته و 250میلیون تن به ذخایر سنگ آهن ، 200 میلیون تن به ذخایر زغال سنگ و 30 تن به ذخایر طلای کشور اضافه شده است.

با وجود این ظرفیت‌های بالقوه در بخش معدن این بخش یک درصد تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص می‌دهد که این سهم در فراورده‌های معدنی به 5درصد می‌رسد. همچنین ایران رتبه پانزدهم فولاد، نهم سیمان و مس، دهم سنگ‌آهن، بیست و چهارم آلومینیوم و دوم در سنگ‌های تزئینی جهان را به خود اختصاص داده است.

هر واحد ارزش افزوده مواد معدنی 3 واحد ارزش افزوده نصیب اقتصاد ملی کشورها می‌کند و 45 درصد تولید ناخالص ملی دنیا حاصل منابع معدنی و زیرزمینی است.

برنامه‌ریزی برای دستیابی به تولید 50 میلیون تن فولاد و 400 هزار تن مس کاتد و افزایش تولید آلومینیوم به 700 هزار تن برنامه‌های این بخش در برنامه ششم است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید