حمایت از بنگاههای کوچک و متوسط، کلید حل مشکلات اقتصادی کشور | اتاق خبر
کد خبر: 302043
تاریخ انتشار: 23 آذر 1394 - 09:59
در جلسه کمیسون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران مطرح شد:
در هفتمین جلسه کمیسیون توسعه صادرات ایران به موضوعاتی از قبیل لزوم توجه به زیر ساخت های صادراتی، دیدگاه نهادهای دولتی به صنایع نساجی کشور، نیاز به دخالت تشکل ها در تصمیم سازی های های اقتصادی و همچنین مشکلات خاصی که بنگاههای خصولتی با آنها مواجه هستند پردا

 

در هفتمین جلسه کمیسیون توسعه صادرات ایران به موضوعاتی از قبیل لزوم توجه به زیر ساخت های صادراتی، دیدگاه نهادهای دولتی به صنایع نساجی کشور، نیاز به دخالت تشکل ها در تصمیم سازی های های اقتصادی و همچنین مشکلات خاصی که بنگاههای خصولتی با آنها مواجه هستند پرداخته شد.

به گزارش اتاق خبر، در ابتدای این جلسه کیومرث فتح الله کرمانشاهی رئیس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران با معرفی و تجلیل از دستاوردهای سه نفر از اعضای حاضر در جلسه بعنوان صادرکنندگان نمونه کشوری، از آنها خواست تا ضمن تشریح فعالیت های حرفه ای خودشان، به بیان راهکارها و موانع در موضوع توسعه صادرات کشور بپردازند.

لزوم توجه به  زیر ساخت ها برای توسعه صادرات

در ادامه کرمانشاهی گفت: باور عمیق  من این است که مشکلاتی که در حوزه اقتصادی کشور وجود دارد تنها زمانی قابل برطرف شدن هستند که بتوانیم توسعه صادرات غیر نفتی را بخوبی مدیریت کنیم و این مورد زمانی اتفاق خواهد افتاد که به آن اعتقاد داشته باشیم که متاسفانه اکنون در کشور اعتقادی به صادرات غیر نفتی وجود ندارد.

وی افزود: در حال حاضر تمام درآمد های ماهیانه دولت حاصل از فروش نفت و درآمدهای مالیاتی با رقم پرداختی بابت حقوق کارمندان دولت، صندوق های بازنشستگی و واریز یارانه ها مبلغی سربه سر است.

کرمانشاهی تصریح کرد: بنابراین تنها راه باقی مانده کمک گرفتن از صادرات غیر نفتی است که جدی گرفته نمی شوند.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران اظهار داشت: موضوع دیگر مقایسه میزان صادرات کالاهای غیر نفتی با صادرات نفتی است تا بتوان فهمید نسبت حجم صادرات هر قلم کالای صادراتی، معادل با فروش چه مقدار از میزان فروش نفت است.

وی خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن فعالیت صادرکنندگان ممتاز و نمونه کشوری، توصیه من این است که باید به مزایای مناطق آزاد گمرکی توجه کرد و باید گفت اینها مناطقی هستند که خارج از قلمرو گمرکی هستند.

کرمانشاهی بیان نمود: افسوس حقیقی من این است که ای کاش در کشور ذخائر نفتی وجود نداشت تا ما فارغ از وابستگی های فوق العاده به درآمدهای نفتی در کشور، به راحتی قادر به فهمیدن ظرفیت ها و توانمندی حقیقی خود بودیم.

وی اعلام نمود: خبر بد این است که بر اساس آمار 8 ماهه اول سال، با افت بی سابقه 11 درصدی میزان صادرات غیر نفتی مواجه شده ایم. بنابراین این موضوع تا زمانی که اعتقادی به صادرات غیر نفتی وجود نداشته باشد غیر قابل حل خواهد بود.

وی افزود: نمونه عینی این بی توجهی در بسته ی خروج از رکود دولت بود که در عین توجه به سایر بخش ها، توجهی به موضوع صادرات نشده بود و به طور حتم در صورت توجه به واحدهای کوچک و متوسط اتفاقات زیادی رخ خواهد داد.

کرمانشاهی گفت: توجه به زیر ساخت ها و موضوعاتی از قبیل حمل و نقل، جاده ها، سردخانه ها در توسعه صادرات بسیار لازم است.

دیدگاه سطح پایین نهاد های دولتی به صنایع نساجی

در ادامه احمد طاهری، مدیرعامل شرکت نوین بافان پرنگ با بیان اینکه در صنعت پوشاک فضای بسیار خوبی وجود دارد اظهار داشت: بر این اساس که اگر سرمایه گذاری ای که در صنعت فولاد انجام شد در نساجی انجام می شد، با ایجاد 100 هزار فرصت شغلی فضای کار بسیار خوبی داشت

طاهری اعلام کرد: ولی در ایران نساجی و پوشاک فرزند نا خلف هستند.در مراجع و نهادهای دولتی و حتی بانکها دید بسیار سطح پایینی به آن دارند در صورتی که در کشورهای دیگر از قبیل ترکیه، ایتالیا و المان به دلیل پتانسیل موجود، اشتغالزایی و درآمد دارای احترام هستند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در میان همه دولتمردان، دغدغه مساله صادرات وجود دارد ولی بصورت عملیاتی در هیچ یک از دولت ها اقدامی انجام نشده است و هیچ امتیازی برای صادر کنندگان در نظر گرفته نشده است.

این فعال صادراتی افزود: متاسفانه این موضوع بسیار آزار دهنده است که دولت و بانک مرکزی اقدام به ارائه سرویس و خدمات به تولیدکننده چینی می کند ولی تولید کننده و صادرکننده داخلی را محروم نگه داشته است.

طاهری درخواست کرد: انتظار صادر کنندگان داخلی در این شرایط اینست که دولت ایران هر سرویس و خدماتی را که دولت ترکیه یا چین برای صادرکنندگان در کشور خود ارائه می دهند را برای صادر کننده داخلی ارائه نماید. 

وی خاطرنشان نمود: دغدغه دیگر در میان اتحادیه های اصناف، نبود عملکرد اثر بخش است و متاسفانه جز حاشیه موضوع دیگری در جلسات اتحادیه ها وجود ندارد.

این صادر کننده و فعال اقتصادی افزود: در کشور آلمان بزرگترین صادرکنندگان هستند که، در تدوین قوانین نقش دارند. در این رویه صادرکنندگان و مسئولان روبروی هم می نشینند و بر این تمرکز می کنند که در چه مواردی می توان سهل سازی را انجام داد.

 

نیاز به دخالت تشکل ها در تصمیم سازی های دولتی

رئیس کمیسیون توسعه صادرات با بیان اینکه تشکل، تشکلها اتاق ایران است، گفت: ولی متاسفانه در ایران شکل تشکل ها فراگیر و  بصورت ملی نیستند و شرکتها شکل خانوادگی دارند. ولی اگر قصد داریم کارها شکل صحیحی به خود بگیرند بایستی به موضوع تشکلها پرداخته شود. برای اینکه در سایر کشورها این تشکل ها هستند که دولت را اداره می کنند.

وی افزود: بانک جهانی در رده بندی که برای میزان صادرات و واردات انجام می دهد سه عامل زمان، هزینه و تعداد سند را دخیل می داند که برای بهبود رنکینک جهانی بایستی به کاهش این سه مورد توجه کرد.

توجه دولت به موضوع پیمان سپاری راه حلی برای وضعیت بحرانی

رضا علیخانزاده عضو هیات رئیسه شرکت تعاونی و تولیدی رنگ الوان، اظهار داشت: از عمده مشکلات و ضعف هایی که برای صنعت رنگ کشور وجود دارد این است که برای این صنعت تعیین استراتژی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: علیرغم پتانسیل های خوب، مساله دیگر وجود مشکلات اساسی در بحث مواد اولیه است که بسیار ضعیف هستیم. 

علیخانزاده با اعلام اینکه در کشور ما بزرگترین معادن تیتانیوم وجود دارد تصریح کرد: با این حال هنوز قادر به فراوری تیتان به عنوان یک محصول بسیار پر ارزش نیستیم و وارد کننده آن محسوب می­شویم.

این صادر کننده نمونه کشوری ادامه داد: باید در صنعت رنگ شرایط استراتژی ها تعیین شود و بر روی آنها برنامه ریزی شود که چه مواد اولیه ای را می توانیم در صنایع پایین دستی ایجاد کنیم. این موضوع از حلقه های مفقوده این صنعت است و حل شدن آن ارزش افزوده فراوانی دارد.

وی افزود: با توجه به شرایط بحرانی و حاد حال حاضر اگر دولت بخواهد کاری را برای صادر کنندگان انجام دهد، بحث پیمانسپاری است که در زمان جنگ نیز تجربه اجرای آن وجود دارد و پیمانسپاری تشویق صادر کننده و صادرات است. و نکته این است که چرا دولت این اقدام را تاکنون انجام نداده است.

مشکلات خاص بنگاههای خصولتی

مهدی نوری نماینده شرکت بازرگانی صنایع شیر ایران گفت: با توجه به اینکه ساختار مجموعه ما از دولتی به نیمه دولتی تغییر یافته است ولی تمامی معضلات و محدویت یک ارگان دولتی برای ما وجود دارد و از طرف دیگر به این دلیل که خصوصی نیز محسوب می شویم از هیچکدام از تسهیلات یک بنگاه دولتی نیز بهره مند نیستیم.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید