زمینه برای تغییر فضای بین ایران و عربستان فراهم است | اتاق خبر
کد خبر: 302062
تاریخ انتشار: 23 آذر 1394 - 12:05
جابرانصاری در نشست خبری:
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: اگر اراده قطعی در دولت عربستان وجود داشته باشد زمينه براي تغيير فضاي فعلي فراهم خواهد بود

به گزارش اتاق خبر، اولین نشست خبری حسین جابرانصاری سخنگوی جدید وزارت امورخارجه صبح امروز با حضور خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی برگزار شد.

جابرانصاری در ابتدای این نشست میلاد پیامبر رحمت را تبریک گفت و به روح مطهر شهدا درود فرستاد.

سوال اول درباره روابط  ایران و عربستان و گفتگوهای وزرای خارجه ۲ کشور بود که روز گذشته قشقاوی معاون کنسولی وزارت خارجه از آن خبر داده بود، جابرانصاری در تشریح این گفتگوها گفت: سياست جمهوری اسلامی بر اساس گفتگو با همسايگان است و عربستان هم يكي از همسايگان مهم ايران است و روابط دو كشور ظرفيت هاي مهمي براي تغيير فضاي موجود دارند.

وی تاکید کرد: اگر اراده قطعي در دولت عربستان وجود داشته باشد زمينه براي تغيير فضاي فعلي فراهم خواهد بود

جابرانصاری درباره معرفی سفیر جدید سعودی در ایران هم گفت: سفیر جدید عربستان معرفی شده و روند قانونی خود را در ایران طی می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سئوال که آیا دولت سوریه از ایران برای حضور نظامی در این کشور درخواستی کرده است؟ گفت: سیاست ایران در سوریه مبتنی بر چند اصل اساسی است که یکی از آنان، مخالفت با استفاده از تروریسم برای اهداف سیاسی در چارچوب اختلافات داخلی یک کشور است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: بر اساس درخواست سوریه، کمک‌های مستشاری نظامی ایران تاکنون انجام شده و این روند نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

وی تصریح کرد: تاکنون درخواستی از ایران صورت نگرفته و اگر چنین درخواستی صورت گیرد، ابتدا بررسی می‌شود و سپس پاسخی مقتضی داده خواهد شد.

جابر انصاری همچنین در خصوص فاجعه منا و پیگیری‌های وزارت امور خارجه در این خصوص، گفت: ابعاد فاجعه منا پیچیده بوده و تبدیل به یک مساله بزرگ با ابعاد سیاسی شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه در مناسک حج با توجه به حضور گسترده حجاج، احتمال وقوع چنین فجایع گسترده‌ای وجود دارد، گفت: آنچه منا را به یک بحران تبدیل کرد و در افکار عمومی ایران به مانع بزرگی در برابر هر گونه روابط و همکاری‌ها تبدیل شد، سوءمدیریت دولت عربستان در تعامل با این بحران بود که ابعاد انسانی و سیاسی آن را پیچیده‌ کرد.

وی با بیان اینکه ما در چارچوب کانال‌ها و ظرفیت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، فاجعه حج را پیگیری می‌کنیم، گفت: امیدواریم با تعامل منطقی دولت عربستان و پذیرفتن مسئولیت‌های حقوقی و سیاسی خود در قبال این حادثه، هر چه زودتر در این خصوص به نتیجه برسیم تا عاملی باشد برای کاهش آلام و دردهای قربانیان حادثه.

جابر انصاری همچنین در خصوص انتقال اورانیوم ایران به روسیه و در پاسخ به این سئوال که گفته شده است اورانیوم ایران به قزاقستان منتقل می شود، گفت: در این خصوص به جزئیات ورود نخواهم کرد اما این موضوع جزئی از توافق ایران و ۱+۵ است و طبق ترتیبات و توافقات انجام شده بین ایران و روسیه، این اقدام آغاز شده و بر اساس برنامه زمانبندی شده، پیش می‌رود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: کار طبق ظرف زمانی توافق شده، در مسیر اجراست و باید قبل از آغاز سال جدید میلادی یعنی کمتر از سه هفته، مسیر نهایی خود را طی کند.

 

منبع:مهر

نظرات
ADS
ADS
پربازدید