صادرات غیرمستقیم به روسیه برای دور زدن تعرفه | اتاق خبر
کد خبر: 302090
تاریخ انتشار: 23 آذر 1394 - 14:52
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه :
حدود 200 تا 300 میلیون دلار از صادرات ایران به روسیه به صورت غیرمستقیم و از کشورهای دیگر انجام می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گفت: به دلیل بالا بودن تعرفه گمرک روسیه برای واردات مستقیم از ایران، عده‌ای از صادرکنندگان ایرانی برای صادرات از مسیر کشورهای همسایه مانند آذربایجان، ارمنستان، قزاقستان و گرجستان که تعرفه روسیه در خصوص واردات از آنها صفر است، استفاده می‌کنند و با پرداخت مبالغی به عنوان کمیسیون از مزیت تعرفه پائین برخوردار می‌شوند.

اسدالله عسگراولادی تصریح کرد: مجموع تجارت ایران و روسیه حدود دو میلیارد دلار است که از این میزان، حجم واردات ایران از روسیه حدود یک میلیارد و 300 میلیون دلار، صادرات مستقیم ایران به روسیه حدود 400 میلیون دلار و صادرات غیر مستقیم نیز 200 تا 300 میلون دلار از طریق مسیرهاست.

وی ادامه داد: مواد غذایی، محصولات کشاورزی و باغی، محصولات پتروشیمی و گاهی سنگ آهن، عمده‌ترین کالاهای صادراتی ایران به روسیه هستند و در مقابل چهار کالای عمده چوب، کاغذ، میلگرد و برخی از مواد شیمیایی، واردات ایران از روسیه به شمار می‌رود که گاهی واردات ماشین آلات صنعتی نیز به این موارد اضافه می‌شود.

عسگراولادی با بیان اینکه برای کاهش تعرفه روسیه برای واردات از ایران تلاش‌های زیادی انجام داده‌ایم، اظهار کرد: اخیرا نیز که رئیس جمهوری روسیه در ایران حضور داشت و درخواست مساعدت در این زمینه را از وی داشتیم که «ولادمیر پوتین» نیز گفت، هنگام برگشت به روسیه این مساله را پیگری خواهد کرد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گفت: تعرفه بالای روسیه تنها یکی از مشکلات ساختاری تجارت ما با روسیه است و در کنار آن، مشکلات بانکی ناشی از تحریم و حمل و نقل نیز وجود دارد.

عسگر اولادی افزود: از این گذشته در مسائل مالی، خرید روسیه با روبل انجام می‌شود اما به دلیل متزلزل بودن روبل، صادرکنندگان ایرانی روبل را نمی‌پذیرند، گرچه انتقال روبل به ایران نیز مشکلات زیادی دارد و تقریبا ممکن نیست.

وی ادامه داد: از دیگر سو، در شرایطی که حمل و نقل ریلی در خدمت تجارت خارجی کشور نیست، در زمینه حمل و نقل هوایی نیز فاقد پرواز کارگو به روسیه هستیم و حتی برای پرواز مسافری نیز تنها یک پرواز به مسکو انجام می‌شود در حالی که پنج منطقه جنوبی روسیه، شامل آستاراخان، کالینگراد، ولگاگراد، ساراتوف و کومی، مشتاق کالا و محصول ایرانی هستند.

عسگراولادی تصریح کرد: در حالی ایران به منطقه‌ای مانند آستاراخان پرواز ندارد که روزانه پنج پرواز به چین که پنج هزار کیلومتر دورتر است، انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه برای تجارت با روسیه تنها خوب تعارف کرده، شعار می‌دهیم و حرف می‌زنیم، گفت: در عمل، امکانات مهیا نیست و مقصر نیز خودمان هستیم و شاید بدنه دولت نیز چندان علاقمند رفع مشکلات این حوزه نباشد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه تاکید کرد: دولت برای پیشرفت تجارت با روسیه، باید برقراری برنامه پرواز به مناطق روسیه را در دستور کار قرار دهد وگرنه پیشرفتی در این حوزه حاصل نمی‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با اشاره به تشنج ایجاد شده در روابط اقتصادی روسیه و ترکیه، گفت: چشم انداز بهبود و پیشرفت تجارت ایران با روسیه، تنها در صورتی قابل دسترس است که ابزار لازم فراهم شود وگرنه توقع بهبود اوضاع، بیجاست.

گفتنی است در جلسه‌ای که صبح دیروز با حضور رئیس سازمان توسعه تجارت در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، قرار شد تا کارگروه ویژه‌ای برای سرعت‌دهی صادرات به روسیه از اتاق ایران و سازمان توسعه تجارت تشکیل شود.

منبع: صدای اقتصاد 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید