برای خروج از رکود به تدابیر شجاعانه نیاز داریم | اتاق خبر
کد خبر: 302492
تاریخ انتشار: 25 آذر 1394 - 12:24
نایب رئیس اتاق ایران:
محمدرضا انصاری نایب رئیس اتاق ایران معتقد است که متراکم کردن بیش از حد تورم با ابزار رکود منجر به گرانی و تورم های آتی خواهد شد.

محمدرضا انصاری نایب رئیس اتاق ایران معتقد است که متراکم کردن بیش از حد تورم با ابزار رکود منجر به گرانی و تورم های آتی خواهد شد.

 نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در مورد سیاست های تحریک تقاضا که از سوی دولت برای مقابله با رکود اجرا می شود، گفت: امیدوارم محرک هایی که در این لحظه می تواند اقتصاد را فعال کنند و به اشتغالزایی بیانجامد، مورد توجه ویژه قرار گیرد. تحریک تقاضا در این برهه بسیار حائز اهمیت است چراکه اقتصاد ایران با پدیده جدیدی در این زمینه مواجه شده که نیاز به درمان اساسی دارد.

محمدرضا انصاری ادامه داد: تدابیر لحظه ای و شجاعانه ای لازم است تا بتوان از رکود خارج شد. اگر به امید کاهش نرخ تورم در رکود باقی بمانیم، آن زمان کاهش نرخ تورم بی معنا می شود. وقتی پول در جامعه نیست؛ وقتی تولید کاهش یافته و وقتی تقاضایی وجود ندارد دیگر اهمیت ندارد که قیمت کالا چقدر است که نیاز به اندازه گیری نرخ تورم باشد. باید تولید و خدمات نجات پیدا کند تا بتوان در اقتصاد مفهوم درستی برای شاخص ها قائل بود.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در مورد چگونگی اعمال سیاست های حمایت از تولید، تصریح کرد: چه در سمت تقاضا و چه در سمت عرضه، بسته به نیازها و برآوردهای منطقی از شرایط موجود، می توان سیاست های حمایتی را دنبال کرد اما آنچه در شرایط فعلی مانع این حمایت ها شده است، هراس از تورم است.

وی ادامه داد: در این برهه باید تاحدی تورم را قبول کنیم چراکه متراکم کردن بیش از حد تورم با ابزار رکود منجر به گرانی و تورم های آتی خواهد شد. مانند یک فنری است که در حال متراکم کردن آن هستیم و در جایی ممکن است که این فنر قدرتش غالب شود و خود را رها کند.

انصاری افزود: این نقطه زمانی ممکن است اتفاق بیفتد که دروازه ها باز شود و کمی پول از آن طرف مرزها به اقتصاد ایران تزریق شود در این صورت دیگر نمی توان تورم را با هیچ ابزاری کنترل کرد چراکه تولیدکننده ها دیگر نابود شده اند. با تعمیق رکود سمت عرضه در اقتصاد در حال نابود شدن است اگر این اتفاق رخ دهد دیگر در آینده ابزاری برای کنترل تورم هم وجود نخواهد داشت.

این فعال اقتصادی تاکید کرد: صاحب نظران اقتصادی راه های مختلفی را برای حل این بحران مطرح می کنند. محرک های اقتصادی تجربه شده ای در دنیا وجود دارد که باید به سراغ این محرک ها رفت تا بتوان از این حلقه رکود خارج شد.

منبع: اتاق تهران 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید