باج جدید عربستان به مصر | اتاق خبر
کد خبر: 302557
تاریخ انتشار: 25 آذر 1394 - 15:05
هزینه‌ای که عربستان برای پیوستن مصر به ائتلاف کرد
منابع رسانه ای عربستان از صدور دستور پادشاه این کشور برای کمک ۸ میلیارد دلاری به مصر جهت افزایش سرمایه گذاری های عربستان در این کشور خبر دادند.

به گزارش اتاق خبر، خبرگزاری عربستان گزارش داد که ملک سلمان بن عبدالعزیز دستوراتی مبنی بر کمک به مصر برای رفع نیازهای نفتی خود در طول 5 سال آینده و افزایش سرمایه گذاری های عربستان در مصر به میزان بیش از 30 میلیارد ریال (8 میلیارد دلار) صادر کرده است.

این دستور ملک سلمان در حالی صادر شد که مصر روز گذشته پیوستن به ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم به رهبری عربستان را اعلام کرد.

از سوی دیگر شریف اسماعیل نخست وزیر مصر اعلام کرد که ما در حال مذاکره برای دریافت وام جدید از طرف سعودی هستیم و بررسی ها در این باره ادامه دارد.

بر پایه این گزارش، روز گذشته نشست مشترک هماهنگی مصر و عربستان به پایان رسید و مقرر شد سومین نشست نیز در روز 5 ژانویه در ریاض برگزار شود و مذاکرات دو طرف درباره درخواست وام قاهره از ریاض نیز ادامه یابد.

شریف اسماعیل دیروز پس از این نشست گفت که دومین نشست هماهنگی مصر و عربستان دوستانه بود و درباره چندین طرح از جمله در خصوص مواد مربوط به انرژی توافق حاصل شد.

وی تصریح کرد که سومین نشست روز 5 ژانویه آینده در عربستان برگزار خواهد شد و نشست های دوره ای نیز هر 15 تا 20 روز برگزار می شود و طی آن چندین طرح و پروژه دو کشور بررسی خواهد شد.

این در حالی است که شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز جانشین ولیعهد روز گذشته در سفری چند ساعته وارد قاهره شد و پس از دیدار با مقامات مصری این کشور را ترک کرد.

در بیانیه مشترک دو کشور آمده است که دومین نشست شورای هماهنگی مصر و عربستان با حضور اعضای دو طرف و به ریاست شریف اسماعیل نخست وزیر مصر و شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز جانشین ولیعهد عربستان برگزار شد.

عربستان سعودی دیروز سه شنبه از تشکیل یک ائتلاف نظامی اسلامی با مشارکت 35 کشور برای آنچه مبارزه با تروریسم خواند و مقر آن در ریاض قرار دارد، خبر داد.

محمد بن سلمان جانشین ولیعهد سعودی و وزیر دفاع این کشور طی سخنانی مدعی شد که این ائتلاف با تمام گروههای تروریستی مبارزه می‌کند و با قدرتهای بزرگ و سازمانهای بین المللی هماهنگ خواهد بود.

عربستان سعودی یکی از حامیان اصلی گروههای تروریستی در منطقه است که کمک های مالی و تسلیحاتی در اختیار تروریست های سوریه قرار می دهد.

این کشور از حدود نه ماه قبل به بهانه بازگرداندن مشروعیت به نمایندگی عبدربه منصور هادی رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن تجاوز خود به این کشور را آغاز کرده است که در طول این 9 ماه علاوه بر تخریب زیرساخت‌های حیاتی یمن و آواره شدن میلیونها تن و کشته شدن بیش از 7 هزار نفر هیچ دستاوردی کسب نکرده است.

 

منبع:تسنیم

نظرات
ADS
ADS
پربازدید