سامورایی سینمای ایران کیست؟ | اتاق خبر
کد خبر: 302579
تاریخ انتشار: 29 آذر 1394 - 08:13
شامگاه دوشنبه 23 اذر نمایش «شب آوازهایش را می خواند» به کارگردانی رضا گوران توسط آتیلا پسیانی افتتاح شد.

به گزارش اتاق خبر، در این مراسم که اجرای آن را مسعود فروتن برعهده داشت، رضا گوران کارگردان و طراح این نمایش گفت:«این نمایش نهمین کار من محسوب می شود. عادت به حرف زدن ندارم و همیشه ترجیحم این است که قبل از تماشای اثر حرفی نزنم تا شما با خود اثر مواجه شوید. محمد قدس و مهرداد بهاءالدینی تهیه کنندگان این اثر هستند که مهرداد بهاءالدینی سرمایه گذاری کار را برعهده داشت و شرایطی را فراهم کرد تا ما بتوانیم با خیال راحت کار کنیم. چون سرمایه گذاری در تئاتر، آن هم در شرایطی که دولت به لحاظ سخت افزاری کمتر به تئاتر کمک می کند، یک ریسک بزرگ محسوب می شود. امیدوارم شهرداری ها که در همه جای دنیا متولی تئاتر هستند، از این پس حمایت سخت افزاری بیشتری داشته باشد، چون ما خیلی مایل نیستیم از دولت حمایت بگیریم، منتها حمایت سخت افزاری لازم داریم تا بعد خودمان بتوانیم از طریق اجراهایمان درآمدزایی کنیم.»

سپس مسعود فروتن از آتیلا پسیانی دعوت کرد تا این بازیگر و کارگردانی که از بچگی روی صحنه و پشت صحنه تئاتر حضور داشته، برای به صدادرآوردن زنگ افتتاح «شب آوازهایش را می خواند» پشت تریبون بیاید. پسیانی نیز چنین گفت:«باید ابراز خوشحالی کنم از این که نمایش دیگری از رضا گوران روی صحنه می رود. او از کارگردانهای محبوب من است و خیلی دوستش دارم. افتخار این را داشتم که یک بار هم برایش بازی کنم. آرزوی این را دارم که باز هم برایش بازی کنم. »

او رضا گوران را یکی از بانظم‌ترین کارگردان‌های حال حاضر تئاتر ایران دانست و افزود: «نمی توان از تئاتر تجربی در ایران حرف زد و اسم رضا گوران را نیاورد. نظم، هوش، خلاقیت و انضباطی که رضا گوران در کارش دارد یک نظم مثال زدنی است، طوری که می توانم بگویم که او سامورایی تئاتر ایران است. گوران کارگردانی خوش فکر است و خوشحالم که شما به تماشای تئاتر او خواهید نشست.»

 مجید رجبی معمار مدیر عامل جدید خانه هنرمندان و رئیس نمایشخانه ایرانشهر نیز در این مراسم گفت:«طبق آمارهای مطرح شده 1400 نفر در حال حاضر در دانشگاه ها در رشته های مربوط به تئاتر تحصیل می کنند. هزاران نفر هم پیش از این در رشته های تئاتری فازغ التحصیل شده اند. اما مجموعه ظرفیت های تئاتر کشور با این حجم از درس خوانده ها بدیهی است که تناسب ندارد. بنابراین وظیفه مسئولان در بخش دولتی و خصوصی این است که فضاهایی برای علاقه مندان این هنر فراهم کنند تا آن ها وارد عرصه شوند و از امکانات موجود بهره ببرند.»

 

پس از سخنان رجبی معمار، هنرمندان و مهمانان این مراسم افتتاحیه به تماشای نخستین اجرای این نمایش نشستند. «شب آوازهایش را می خواند» نوشته یون فوسه نمایشنامه نویس نروژی با بازی باران کوثری، نوید محمدزاده، سعید چنگیزیان و نیلوفر زوارق هر شب ساعت 20 در سالن استاد سمندریان نمایشخانه ایرانشهر روی صحنه می رود.

منبع:خبرانلاين

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید