ایوبی داور یکی از جشن‌ های خانه سینما شد | اتاق خبر
کد خبر: 302593
تاریخ انتشار: 29 آذر 1394 - 09:53
در نشست رسانه‌ای اهدای جایزه کتاب سینمایی ایران مطرح شد:
در نشست رسانه‌ای پنجمین دوره مراسم اهدای جایزه کتاب سینمای ایران، برنامه‌ها و رویکرد این مراسم اعلام شد.

به گزارش اتاق خبر، نشست رسانه‌ای پنجمین دوره مراسم اهدای جایزه «کتاب سینمایی ایران» در خانه سینما برگزار شد.

اکبر نبوی که دبیری این دوره را برعهده دارد، در این مراسم گفت: پنجمین دوره جشن اهدای جایزه کتاب سال سینما پنجم اسفند ماه برگزار می‌شود. این دوره با دو رویکرد اصلی و در تداوم رویکردهای چهار دوره گذشته قدم برمی‌دارد. اول به کتاب‌هایی ارزش و بها داده می‌شود که بتوانند منتقل‌کننده تجربیات هنرمندانی باشد که برای دیگران مثمرثمر هستند و دوم بحث مبانی نظری است. به هر حال سینما روز به روز حوزه‌های جدیدتری را تجربه می‌کند و هم در حوزه‌های فناوری و هم در حوزه‌های دانش سینمایی اگر آثاری بتوانند مبانی نظری سواد سینما را ارتقا دهند، این نیز برای ما معیار برجسته‌ای است که می‌تواند برای بنیاد اصلی برگزاری جشن مهم باشد.
 
وی افزود: طی صحبت‌ها و جلساتی که با آقای رضا میرکریمی انجام دادیم، داوران این دوره را به صورت ترکیبی یعنی از خانواده سینما و هم از خارج از حوزه سینما انتخاب کردیم که تعداد آن‌ها هفت نفر است که شامل جواد فریدزاده،‌ حجت‌الله ایوبی،‌ دکتر حمید دهقان‌پور، محمود اربابی، بهروز افخمی،‌ فرزاد موتمن و مهران کاشانی است. مرداد ماه دعوت‌نامه برای ناشران ارسال کردیم و آخرین مهلت را تا پایان شهریور ماه برای آن‌ها در نظر گرفتیم.
 
وی ادامه داد: داوران از مهر ماه کار خواندن و بررسی آثار را شروع کردند که به آن‌ها جوایزی داده خواهد شد. این جوایز شامل سه تندیس و لوح تقدیر در خصوص بهترین اثر تالیفی، بهترین اثر ترجمه و بهترین ناشر برگزیده است. در کنار تندیس‌ها و لوح‌ها، نکوداشت و تقدیر نیز داریم که به ناشران و فعالان حوزه نشر و ترجمه کتاب سینمایی تعلق می‌گیرد.
 
نبوی عنوان کرد: جدا از برنامه‌های گفته شده، به پیشنهاد هیئت داوران بخش مسابقه کتاب‌های مستند و کتاب‌های حوزه انیمیشن را جدا از سینمای داستانی برگزار می‌کنیم و اگر از بین 71 کتابی که به دست ما رسیده، کتاب‌های حوزه انیمیشن و مستند به اندازه کافی و در خور رقابت باشد، مسابقه آن‌ها مجزا برگزار خواهد شد؛ ما دو تندیس برای این بخش در نظر گرفتیم.
 
نبوی تصریح کرد: در کنار این جشن، شورایی به نام نشر کتاب از زمان مدیریت رضا میرکریمی شکل گرفت که اعضای آن عبارتند از: رضا میرکریمی،‌ مهران کاشانی،‌ دکتر اربابی، شادمهر راستین و خودم. یکی از کارهایی که برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است، تشویق به تولید کتاب با موضوع سینمایی خواهد بود.
 
وی ادامه داد: مسابقات درون خانواده‌ای کتاب (خانواده سینما) نیز بعد از جشن کتاب در نظر داریم که شاید به شکل ماهانه برگزار شود.
 
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید